Štěpánek: Je mi líto, že Lendl nepřijede | iSport.cz
Jan Jaroch
1. prosince 2009 • 14:30

Štěpánek: Je mi líto, že Lendl nepřijede

Autor: Jan Jaroch
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Bohemians - Mladá Boleslav: Jindřišek znovu probouzí Ďolíček skvělým trestňákem, 2:1!
Bohemians - Mladá Boleslav: Klíma zpražil Ďolíček, 1:1! Ofsajd to podle VAR nebyl
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vyhřívá se na dvanáctém místě žebříčku. Letos nebyl nikdy výš. Radek Štěpánek zakončil sezonu na vítězné vlně a v Barceloně hodlá jako hlavní český toreador vévodit daviscupové koridě.Pomoci mu k tomu mají i rakety v barvách trikolóry. Česká jednička krátce s přítelkyní Nicole Vaidišovou oslavila páteční jednatřicáté narozeniny a jinak se v náročné sezoně kvůli Davis Cupu ždíme do poslední kapky potu.

Čtěte více:
Daviscupový hrdina Šmíd: Jak vyhrát s průjmem? »
Štěpánek má česky vybarvenou raketu »

Píle se vyplácí. Štěpánek je v katalánské metropoli sebevědomý, nabuzený. I když jedna věc ho mrzí. Do Barcelony po skandálu svazového prezidenta Kaderky se zvacími dopisy nedorazí Ivan Lendl ani nikdo jiný z vítězného týmu z roku 1980. „Je mi to hodně líto," říká.

Ivan Lendl v rozhovoru pro Sport sliboval, že si s vámi půjde při přípravě na Davis Cup zahrát. Splnil to?
„Bohužel ne, nakonec se na Floridu nedostal. Ale ještě ve čtvrtek mi volal a přál mi hodně štěstí. Říkal, že celému týmu drží palce a že se se mnou zapojí do přípravy hned, jak se vrátím po Davis Cupu."

Není vám líto, že v Barceloně nakonec on ani nikdo jiný z vítězů z roku 1980 nebude?
„Je mi to hodně líto. Víc k tomu zatím říkat nechci."

Vítěze Davis Cupu z roku 1980 prý uctíte po svém. Údajně máte jako překvapení ušité sako, v jakém stáli Ivan Lendl, Tomáš Šmíd, Pavel Složil a Jan Kodeš před salátovou mísou?
„O tom nic nevím, nic neřeknu, nedostanete to ze mě ani heverem."

Lendl měl výrazný podíl na zisk salátové mísy.Lendl měl výrazný podíl na zisk salátové mísy.Foto ČTK

Abyste dodal finále na vážnosti, nechal jste si také připravit rakety v barvách trikolóry, na kterých máte napsané své jméno i příležitost, u které je použijete. Jak vás to napadlo?
„Je to vzkaz toho, že jsem tady za Česko a budu tady za něj zase jako lev bojovat. Finále je jedinečná událost, proto jsem si nechal připravit tyhle rakety u výrobců z Bosworthu. Jsem strašně rád a mám velké štěstí, že mi firmy vycházejí vstříc a jsou schopné mi cokoliv ihned udělat."

Jak se vlastně perete s časovým posunem, vždyť jste teprve v neděli dorazil z Floridy do Barcelony?
„Přehodil jsem se úplně super. Spal jsem celou dobu v letadle, hned jak jsem ráno dorazil, byl jsem cvičit a běhat. Ani jsem neměl šanci, aby na mě padla únava. Cítím se ve výborné kondici. Když je člověk fit, tak přelety a změny času snáší daleko líp. Večer jsem se podíval na fotbal a šel jsem spát v normální čas."

Výborná kondice musí být také výsledkem desetidenního soustředění na Floridě s Petrem Kordou. Podařilo se?
„Všechno nám vyšlo. Měli jsme super počasí, ani jeden trénink nám to neubralo. Trénovali jsme deset dní s Petrem na dvorci a s Markem Všetíčkem fyzičku mimo kurt. Příprava byla ideální, měl jsem tam klid. Jsem vážně spokojený. I přechod z venku do haly je daleko jednodušší než naopak. Takže nemám žádné problémy. Navíc v hale hraju strašně rád. Prostě jsem přijel strašidelně natěšený."

Na konci předlouhé sezony už bývá každý vyždímaný a chybí mu síly. Vy se cítíte stále silný?
„Rozhodně ano. Měl jsem skvělý závěr sezony, navíc Davis Cup je pro mě obrovská motivace, dávám do něj všechno. Už jsem do něj i párkrát vložil vlastní zdraví. Ale víme, že je to pro nás obrovská šance. Samozřejmě musíme zůstat pokorní a být co nejvíc uvolnění a v klidu, protože favoritem je domácí tým, na který by měl být daleko větší tlak. A my bychom se měli pokusit toho využít a udělat si z toho naší výhodu."

Domácí naopak nejsou v pohodě. Mají zdravotní komplikace, navíc Nadal i Verdasco nevyhráli na Turnaji mistrů ani zápas. I proto v Česku roste před finále optimismus. Vnímáte ho?
„Tím, že Španělé na Turnaji mistrů nevyhráli ani zápas, jsem měl trochu strach, aby si najednou fanoušci a novináři nezačali myslet, že se naše šance ze dne na den otočily a bude to sedmdesát na třicet pro nás. Takhle to v žádném případě není. Musíme si uvědomit, že mají v týmu druhého a devátého hráče světa, musíme je respektovat. Oni jakmile si oblečou antukové tenisky, stanou se z nich jiní hráči a strašidelně moc vyrostou."

Musíte ale uznat, že výbuch v Londýně je musel poznamenat...
„Určitě to není pro jejich sebevědomí příjemný prohrát tři zápasy v řadě, možná jsou unavení a mají míň času na přechod na antuku. Musíme se snažit z takových malých věcí udělat výhodu pro nás. Ale pozor, pořád jsou to obrovští hráči. Je potřeba si zachovat respekt a pokoru."

Jak vnímáte situaci ve španělském týmu? Podle posledních spekulací nebude devátý hráč světa Fernando Verdasco schopný hry a nahradí ho Juan Carlos Ferrero.
„V první řadě se musíme starat o sebe. Jestli se to stane, tak bych to určitě nebral tak, že to bude oslabení španělského týmu. Ferrero na antuce vyhrál Roland Garros, byl prvním hráčem světa. A i když už v té pozici není, je to velice zkušený a skvělý antukář. I kdyby ta situace nastala, vážně to nebude pro Španěly oslabení."

Radek Štěpánek
Radek Štěpánek

Není vám nepříjemné, že nevíte, proti komu vlastně v pátek nastoupíte? Zda proti Verdaskovi, Davidu Ferrerovi či Juanu Carlosovi Ferrerovi?
„Mně je jedno, proti komu půjdu hrát. Jsem tady od toho, abych udělal tři body. Ať už za ně nastoupí kdokoliv, mají stále obrovsky silný tým. A opakuju, že to musíme respektovat."

Španělé na antuce neprohráli v Davis Cupu devatenáctkrát za sebou a hra na oranžové hlíně je jim vlastní. Jak jste se vy vypořádal z přechodem z tvrdých kurtů?
„Dobře. Měl jsem akorát den a půl volna po Paříži. Přiletěl jsem na Floridu večer a hned druhý den ráno jsme šli na dvorec. Člověk, když má formu a cítí se dobře, tak mu žádný přechod nedělá problém, protože si věří a všechno vidí jednodušeji. Samozřejmě bylo potřeba si zvyknout na klouzání, delší výměny a další specifika. Ale všechno proběhlo, jak jsem si představovali."

Jak se vám zamlouvá kurt, který na Čechy Španělé připravili?
„Určitě je lepší než v Poreči proti Chorvatům. Je tvrdší, je na něm daleko méně antuky a nerovností. Řekl bych, že je skvělý. Ještě máme tři dny si na něj zvyknout a pak hurá na to."

Je kurt dost rychlý na to, abyste mohl hrát víc než obvykle na antuce svůj styl servis - volej?
„Určitě ano. Nakonec jsem to hrál i na pomalé antuce v Poreči. Tady to trošku víc lítá, míče jsou tvrdší, kurt je tvrdší, výš to skáče. Šance k tomu je velká."

 

Vstoupit do diskuse
0

Tenis 2020

US Open (31. 8. - 13. 9. 2020, Flushing Meadows, New York)

French Open (27. 9. - 11. 10. 2020, Paříž)

Fed Cup (13. - 18. 4. 2021, Budapešť)
Program finále

Davis Cup (22. - 28. 11. 2021, Madrid)
Los finálového turnaje Postup do finále! Češi porazili Slovensko 3:2

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud