Jan Jaroch
11. září 2017 • 12:00

Šampionka US Open Stephensová: učila se chodit, byla 957. na světě

Autor:
Reklama
TOP VIDEA
Hokejista Bednář o nové funkci manažera, ženách i stavu českého hokeje Hokejista Bednář o nové funkci manažera, ženách i stavu českého hokeje
LIGA NARUBY: vzkazy pro Tvrdíka i Šádka, Collina na Slovácku LIGA NARUBY: vzkazy pro Tvrdíka i Šádka, Collina na Slovácku
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMOZ NEW YORKU | Jedenáct měsíců nehrála tenis, teprve v dubnu odložila ortézu a učila se chodit, v srpnu jí ještě patřilo 957. místo na světě. Dnes je ze Sloane Stephensové šampionka US Open, po patnácti letech mají USA grandslamovou vítězku, jež se nejmenuje Williamsová. Tečku za triumfálním pochodem ve Flushing Meadows udělala čtyřiadvacetiletá tenistka, když ve finále za pouhou hodinu jasně převýšila dobrou kamarádku Madison Keysovou 6:3, 6:0.


REKLAMA
digi tv

Rozdíly na špici ženského tenisu jsou dnes tak minimální, že se může stát prakticky cokoliv. Lotyška Jelena Ostapenková vyhrála coby nenasazená senzačně Roland Garros. Její příběh po čtvrt roce ještě překonala Sloane Stephensová, jež začínala turnaj na 83. místě žebříčku a dnes vyletí na 17. příčku.

Na kvalitu finále proti Madison Keysové se nebude vzpomínat, poražená finalistka si do titulového boje přinesla zranění, o kterém nechtěla hovořit a zlehčovat triumf své kamarádky. Mohutný obvaz na pravém stehně však vypovídal o mnohém.

„Nezvládla jsem finále ani nervově,“ uznala Keysová, jež se u sítě vyplakala na rameni vítězky. Srdečné objetí reprezentantek nové generace amerického tenisu, to je obrázek, s nímž bude spojené letošní US Open.

„Kéž by v tenise mohla být remíza, hned bych ji brala,“ pošeptala Stephensová do ucha o dva roky mladší krajance, již přemohlo velké zklamání. A slíbila jí, že tenhle večer platí v baru ona. Se šekem na 3,7 milionu dolarů (81 milionů korun) to šlo snadno. „Nakonec ani Maddie nebude zklamaná. Viděli jste šek, který dostala?“ připomněla odměnu pro poraženou 1,8 milionu dolarů (39 milionů korun).

„Pokud jsem teď měla s někým prohrát, jsem ráda, že to byla ona,“ pravila později Keysová, ranařka s tvrdými údery, jež nestačila na účelnou a atletickou hru své přemožitelky. Keysová má za sebou dvě nedávné operace zápěstí, tu druhou menší podstoupila po Roland Garros.

Konzervatní léčba nepomohla

To šampionka překonala ještě větší obtíže. Loni rozjela rok třemi tituly a hovořilo se o tom, že přichází její čas. Po olympiádě v Riu, když prohrála třetí utkání po sobě, ale řekla dost. Únavovou zlomeninu v levém chodidle se rozhodla léčit konzervativně, ani pět měsíců klidu jí však nepomohlo, a tak přišla letos 23. ledna operace.

„Kdyby mi tenkrát někdo pověděl, že vyhraju US Open, odpověděla bych: Vyloučené, absolutně vyloučené,“ líčila dcera bývalé výborné plavkyně Sybil Smithové a running backa z NFL Johna Stephense, jenž zemřel před osmi lety při dopravní nehodě.

Výřečná Stephensová není talent spadlý z nebe, ač začínala s tenisem až v devíti letech. Už v devatenácti si zahrála semifi -nále Australian Open, kde se proslavila jako přemožitelka Sereny Williamsové. Tentýž rok v létě potvrdila svůj vzestup ve čtvrtfi nále Wimbledonu. Velká očekávání jí však sport zprotivila.

„Tenis mě nebavil. Lidé mi říkali, ať se jím hlavně bavím, ale mně to přišlo bláznivé. Tohle přece není legrace, hraje se o velké peníze, body do žebříčku. Byla jsem vystresovaná a neustále pod tlakem,“ vybavuje si.

Životní forma Stephensové

Rovnováhu našla až s přibývajícími léty. Letos odehrála svůj první zápas po jedenácti měsících ve Wimbledonu, ještě 1. srpna figurovala na 957. místě na světě. Na velkých turnajích v Torontu a Cincinnati se už ale propracovala až do semifinále, hrála bezstarostně a skvěle.

To poznaly i Lucie Šafářová s Petrou Kvitovou, jež na obou podnicích vyřadila. Za dva měsíce se dostala do nejlepší formy života, jak sama říká. Vyhrála 13 z posledních 15 utkání, vše proti soupeřkám z elitní padesátky žebříčku.

„Není to ale úplné překvapení, už v roce 2016 jsme byli na správné cestě. A nyní jen navázala tam, kde skončila,“ tvrdí její trenér Kamau Murray, jenž v hráčském boxu jásal s tenistčiným přítelem, fotbalistou Jozym Altidorem, útočníkem Toronto FC. Oba mohli oslavovat první americkou vítězku grandslamu od Jennifer Capriatiové a Australian Open 2002, která se nejmenuje Williamsová.

Se Sloane Stephensovou se točil celý svět. Když čekala na slavnostní ceremoniál, přisedla si k poražené Keysové, obě štěbetaly a už i poražená se usmívala. Vítězka k ní prohodila: „Maddie, mám pocit, že bych hned teď měla skončit, protože tohle už nic nepřekoná…“

ROK ZVRATŮ SLOANE STEPHENSOVÉ

LEDEN

23. ledna:
podstupuje operaci únavové zlomeniny levé nohy, tu chtěla nejprve léčit klidem, ani po pěti měsících bez tenisu se ale její stav nezlepšil ;

BŘEZEN
aby si ukrátila čas, začala spolupracovat s televizí Tennis Channel DUBEN na konci dubna poprvé od operace sundala ortézu a učila se znovu chodit, začala s tréninkem, když vsedě odpalovala tenisáky;

ČERVENEC
první turnaj po návratu, v 1. kole Wimbledonu podlehla krajance Alison Riskeové 2:6, 5:7;

SRPEN

1. srpna
: prohrála jako 957. tenistka žebříčku 1. kolo turnaje ve Washingtonu a ve čtyřhře s Eugenií Bouchardovou postoupily do finále;

- další týden při turnaji v Torontu už postoupila až do semifinále jako 934. hráčka žebříčku, když zdolala Lucii Šafářovou i Petru Kvitovou;

- další semifinále tentokrát v Cincinnati, na žebříčku jí už patří 151. místo, opět poráží Lucii Šafářovou i Petru Kvitovou;

ZÁŘÍ

vyhrává US Open, ve finále poráží Madison Keysovou, z 87. příčky postoupí na 17. místo WTA;

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Program a výsledky Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Nominace Kvalifikace Los Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hraje od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostí 11 ruských měst a 12 stadionů, finále se odehraje v Moskvě na stadionu Lužniki.

 Skupina A * Skupina B * Skupina C *Skupina D * Skupina E * Skupina F * Skupina G * Skupina H
Klasická verze
Mobilní verze