2. července 2018 • 21:43

Na Wimbledonu slaví Plíšková, Šafářová i Strýcová, tři Češky končí

0
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby

Nasazená sedmička Karolína Plíšková postoupila po vydřené výhře 7:6, 2:6, 6:1 nad Britkou Harriet Dartovou do druhého kola tenisového Wimbledonu. Vítězství na úvod si připsala i Kateřina Siniaková, která porazila Američanku Coco Vandeweghovou 6:7, 6:3, 8:6. Do druhého kola také postoupily Lucie Šafářová a Barbora Strýcová. Své soupeřky porazily ve dvou setech. Dál naopak nepostupuje Kristýna Plíšková. Nestačila na Rumunku Alexandru Dulgheruovou a prohrála 4:6, 6:1, 2:6. Rychlý konec stihl i debutantku Barboru Štefkovou a Terezu Smitkovou.

Karolína Plíšková měla s Dartovou (171. v žebříčku WTA), jež před několika dny v Eastbourne slavila po výhře nad její sestrou premiérovou výhru na okruhu, překvapivě hodně práce. "Měla jsem dobré i horší úseky. Je to vybojované a cenné vítězství," řekla.

První set vyhrála až v tie-breaku, houževnatá Britka se však nevzdala a do druhé sady vlétla ve velkém stylu. Dartovou nezastavilo ani nepříjemné podklouznutí, po němž se nechala v šatně ošetřit. Na kurt se vrátila po několika minutách. "Docela jsem ztuhla a druhý set byl divný a taky špatný. Ona trošku narostla a zahrála pár dobrých úderů," řekla Karolína Plíšková, proč byl stav 1:1 na sety.

V úvodní hře rozhodující sady odvrátila Plíšková tři brejkboly. Dartová vzápětí vyrovnala, ale to bylo z její strany vše. "Všechno se odvíjí ode mě. Začala jsem hrát jako na začátku, neměla čas na údery a začala víc chybovat," řekla Češka, která si vylepšila letošní bilanci třísetových zápasů na 10:2. "Já prostě bojuju, i když to tak nevypadá. Ve třetím setu seberu sílu, údery zlepším a hraju nejlíp."

O premiérový postup do třetího kola Wimbledonu bude hrát s bývalou světovou jedničkou Viktorií Azarenkovou z Běloruska. "Já už ty losy nekomentuju," řekla Plíšková, která na Roland Garros prohrála s Ruskou Marií Šarapovovou.

S dvojnásobnou semifinalistkou Wimbledonu Azarenkovou má bilanci 2:3 a letos 1:1. "Nemyslím, že je momentálně v nejlepší formě. Na antuce nebyla vůbec dobrá, ale je to skvělá hráčka a samozřejmě to bude těžký kolo. Když už nic jiného, je opravdu hodně bojovná," řekla svěřenkyně trenéra Tomáše Krupy.

Kristýna Plíšková vypadla v 1. kole popáté v řadě

Utkání mezi Kristýnou Plíškovou a Dulgheruovou začaly obě hráčky ztrátou podání. Jako první jej ve čtvrtém gamu udržela Rumunka a nakonec získala první set. Ve druhém povolila Češka soupeřce jediný game, avšak v rozhodující sadě Plíšková znovu dvakrát neudržela servis a po hodině a tři čtvrtě odešla z kurtu poražena.

"Během zápasu jsem se snažila dostat do rytmu a do pohody. Tráva je suchá, možná trochu vyšší a pomalejší než jindy. Nepodávala jsem moc dobře, ale ani povrch mi nepomohl," řekla 77. hráčka světa. Popáté za sebou vypadla na okruhu v 1. kole. Naposledy se přes něj dostala v květnu v Norimberku, kde došla do čtvrtfinále. Sérii proher se snaží brát pozitivně. "Myslím, že to přijde. Hraju dobře. Musím vydržet," povzbuzuje se svěřenkyně Františka Čermáka.

Rumunce, která je v žebříčku až ve druhé stovce, podlehla Plíšková i podruhé v kariéře. Poprvé s ní prohrála před čtyřmi lety na US Open. Jejím maximem ve Wimbledonu zůstává 3. kolo z roku 2015.

Siniaková přetlačila v bitvě 16. hráčku světa

Turnajová třiadvacítka Strýcová si poradila s loňskou čtvrtfinalistkou Světlanou Kuzněcovovou z Ruska 7:6 a 7:5. Bývalá semifinalistka v All England Clubu Šafářová předtím zdolala Ukrajinku Katerynu Bondarenkovou dvakrát 6:4.

Siniaková potřebovala tři hodiny a dvě minuty, aby vyřadila indisponovanou Coco Vandewegheovou 6:7, 6:3 a 8:6. Americká turnajová šestnáctka si v tie-breaku první sady poranila po pádu do sítě pravý kotník, kulhala a dohrávala s bolestmi. Přesto Siniaková v rozhodující sadě prohrávala 2:5, ale vývoj otočila.

Barbora Štefková odehrála při své grandslamové premiéře jen jeden zápas. Třiadvacetiletá tenistka, jež se do hlavní soutěže probojovala jako jediná z českých zástupců z kvalifikace, prohrála v 1. kole s dvacátou nasazenou Kiki Bertensovou z Nizozemska 3:6 a 2:6. Tereza Smitková hrála Wimbledon po třech letech a s hráčkou z kvalifikace Bulharkou Viktorijí Tomovovou prohrála 6:7 a 1:6.

Tenisový grandslamový turnaj Wimbledon v Londýně (tráva, dotace 34 milionů liber):