20. května 2022 • 20:57

Wimbledon s trofejí, ale bez bodů! ATP a WTA nezapočítají výsledky

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
Přestupová bomba?! Kuchta chce z Ruska, místo Slavie míří do Sparty
Máme talenty jako je Procházka, v Německu je s Oktagonem ještě spousta práce, říká Novotný
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mužská tenisová asociace ATP ani ženská WTA nebudou udělovat za letošní Wimbledon body do světového žebříčku, protože na turnaji nesmějí startovat ruští a běloruští hráči. Pořadatelský All England Club o jejich vyloučení rozhodl s ohledem na ruskou invazi na Ukrajinu už v dubnu. Vedení ATP a WTA verdikt oznámilo zhruba pět týdnů před startem třetího grandslamového turnaje sezony, který se na londýnské trávě rozehraje 27. června.Stejný postoj zaujala i mezinárodní federace ITF, která se rozhodla, že nebude udělovat body za wimbledonskou juniorku a turnaj vozíčkářů. Pořadatelé podle nich nemohou jednostranně určovat kritéria pro vstup do turnaje.

„Možnost tenistů jakékoliv národnosti účastnit se turnajů podle zásluh bez jakékoliv diskriminace je pro naši Tour zásadní. Rozhodnutí Wimbledonu zakázat ruským a běloruským tenistům hrát letos v létě v Británii porušuje tyto principy a podkopává integritu žebříčkového systému ATP,“ uvedli zástupci ATP v oficiálním prohlášení.

K odebrání bodů za Wimbledon představitelé ATP podle svých slov přistoupili jen neradi. „Naše pravidla a dohody existují proto, aby chránily práva hráčů jako celku. Jednostranná rozhodnutí tohoto druhu mohou stanovit pro zbytek Tour nebezpečný precedens, pokud nebudou nijak řešena. Diskriminace ze strany jednotlivých turnajů prostě není možná vzhledem k tomu, že Tour působí ve více než 30 zemích,“ dodala ATP.

Mezi hvězdami, kterých se wimbledonský zákaz týká, jsou mimo jiné šampion US Open a druhý hráč světa Daniil Medveděv, světová sedmička Andrej Rubljov, loňská semifinalistka a světová sedmička Aryna Sabalenková či někdejší světová jednička a dvojnásobná vítězka Australian Open Viktoria Azarenková.

Vstoupit do diskuse
2
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud