luk
Tenis
Začít diskusi (0)

Tenisové Roland Garros 2010, to není jen Tomáš Berdych. Obrovský triumf v Paříži vybojoval i deblista Lukáš Dlouhý, který se tam spolu s Indem Paesem podruhé za sebou dostal do finále. Zajímává vás kouzlo jeho úspěchu? Pak se stačí podívat na videa, která pro vás připravil on sám. Pro deniksport.cz na nich odkrývá tajemství deblových fint a také souhry s parťákem Paesem.

Lukáš Dlouhý je deblový fenomén. Za pouhý rok si teď v Paříži zahraje už třetí grandslamové finále – loni na Roland Garros i na US Open vyhrál. To je lepší grandslamová bilance, než jakou má za poslední rok Rafael Nadal v singlu.

Ještě než však letos vyrazil na francouzskou antuku, rozhodl se čtenářům deniksport.cz poodhalit tajemství svého úspěchu. Na kurtech pražské Sparty zamával na vedle hrajícího Bohdana Ulihracha a se svými parťáky si dali jeden deblový tie-break. Během něho Dlouhý do kamery promluvil o zákonitostech čtyřhry.

Lukáš Dlouhý ukazuje signály při čtyřhře:

Video placeholder
Lukáš Dlouhý vysvětluje signály pro čtyřhru • Lukáš Hron

„Do všeho chodíme jako tým,“ vypráví Dlouhý. „Stejně se hýbeme v závislosti na hře doleva, nebo doprava. Když se dá volej do krosu, pak ten, co je u lajny, si hlídá svůj prostor, zatímco druhý jde doprostřed.“

Některé věci si prý s Paesem při hře ani nemusí říkat, natolik jsou sehraní. Údery se přizpůsobují slabinám soupeřů, předem stanovená taktika velí kam hrát těžké i nahrané balony. Absolutně zvláštní disciplínou jsou pak vteřiny těsně před servisem.

Lukáš Dlouhý mluví o zásadách čtyřhry a spolupráci s Paesem:

Video placeholder
Lukáš Dlouhý mluví o zásadách čtyřhry a spolupráci s Leandrem Paesem • Lukáš Hron

Vlastně jsou to do jisté míry momenty, které rozhodují o úspěchu nebo neúspěchu. O tom, zda si pár své podání podrží či nikoliv. Co se přesně při nich děje?

„Servírující svému parťákovi pokaždé řekne, kam chce své podání hrát,“ popisuje Dlouhý. „Kdyby se něco dělo, tak řekne změna a já mu jako ten druhý za zády ukážu, co přesně uděláme, abychom oba byli nachystaní na stejný útok.“

Lukáš Dlouhý (vpravo) jako součást úspěšného týmu v Davis Cupu, který loni došel až do finále.Lukáš Dlouhý (vpravo) jako součást úspěšného týmu v Davis Cupu, který loni došel až do finále. • Reuters

To jsou právě ty finty, deblové signály, jejichž sladěnost může dovést čtyřhru k vítěznému konci. Dlouhý na videu trpělivě ukazuje, co znamená malíček směrem dolů, nebo gesto otevřené dlaně. Signál pokaždé ukáže rukou svému parťákovi tak, aby to soupeři nezmerčili.

Tahle technika je účinný pomocník, přestože to zrovna při ukázce pro deniksport.cz několikrát nevyšlo. „To bylo tím, že měl Dlouhán vedle sebe parťáka, který na nějaké signály vůbec nekouká,“ říká se smíchem Robin Vik, Dlouhého spoluhráč v ukázkovém tie-breaku.

Jedno je jisté - pokud Dlouhému spolupráce skřípala při tomto srandamači, v důležitém grandslamovém klání při Roland Garros zase šlapala se vší parádou. Dlouhý a Paes už v sobotu hrají na pařížských kurtech finále. I díky svým fintám a singálům.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů