25. února 2010 • 21:29

Churavý na skvělém pátém místě, vyhrál Demong

Autor:
Churavý dojel na skvělém pátém místě.
TOP VIDEA
Do Slavie přišli Trpišovského koně. V lize pod ním Kúdela, Kolář a Pokorný odehráli 78 zápasů Do Slavie přišli Trpišovského koně. V lize pod ním Kúdela, Kolář a Pokorný odehráli 78 zápasů
Jágr na All Star Cupu? Musel bych ho v Letňanech vyzkoušet, směje se Nedvěd Jágr na All Star Cupu? Musel bych ho v Letňanech vyzkoušet, směje se Nedvěd
VŠECHNA VIDEA ZDE

AKTUALIZOVÁNO - Pavel Churavý skončil v olympijském závodě sdruženářů na velkém můstku pátý a postaral se o druhý nejlepší český výsledek po čtvrtém místu Tomáše Kučery z Grenoblu 1968. Dvojnásobný triumf slavili ve Whistleru Američané, vyhrál Bill Demong před Johnnym Spillanem.Třetí byl Rakušan Bernhard Gruber, vítěz skokanské části."Dal jsem si předsevzetí skončit do šestého místa, takže jsem hodně spokojený," usmíval se Churavý doširoka. "Mohlo to být i lepší, samozřejmě, ale je to super. Musím se pochválit za běh a musím pochválit i servis, měl jsme skvělé lyže," liboval si sdruženář.

Skoky hodně ovlivnil vítr a déšť se sněhem. První část závodu na velkém můstku byla dokonce po 31 skokanech zrušena a opakovala se, ale ani druhý pokus nebyl bez problémů. Na silný vítr v závěru doplatili favorité, kteří pak vehementně protestovali a označili soutěž za neregulérní.

Naopak Churavý byl jedním z těch, kteří měli na vítr štěstí. "Musím říct, že se mi povedl skok. Snad se mi vydaří i běh a doufám, že bude taky štěstíčko," přál si Churavý.Po startu běhu na 10 km šestý Demong okamžitě dojel druhého Spillana a oba společně dotahovali Grubera, jenž po skoku jasně vedl.

Po chvíli se jim to podařilo. Rakušan se však Američanů trochu nečekaně udržel a vybojoval první velkou medaili v kariéře.Churavého zezadu dojela silná skupina včetně dalšího Američana Todda Lodwicka a Fina Hannu Manninena, kteří začali rovněž dotahovat manko a český sdruženář se v partě udržel.

"Konečně jsem jel normálně, takticky, jak jsem chtěl a nikam zezačátku nespěchal," řekl dvaatřicetiletý liberecký rodák. Jeho jedenáctičlenná skupina měla v průjezdu stadionem v polovině trati na Američany ztrátu 40 sekund.Američané s Gruberem jeli skvěle a náskok dokonce navyšovali i proto, že se sdruženáři za nimi dohadovali o střídání tempa v čele a začali taktizovat.

V čele se proto objevil dva kilometry před cílem Churavý a snažil se velkou skupinu roztrhat.

Vedoucí trojice přijela do finiše společně. Mistr světa z Liberce Demong nastoupil asi 500 metrů před cílem a závod rozhodl, neboť Spillane zaspal a má z OH třetí stříbro. "Věděli jsme že máme tři muže, z nichž každý může kdykoliv získat medaili. Pracovali jsme na tom posledních pět až deset let. Nastartovalo nás Johnnyho stříbro," připomněl první individuální závod Demong.

Američané přitom až do Vancouveru měli v historii dvě medaile v klasických lyžařských disciplínách, o které se postarali stříbrem v roce 1976 běžec na lyžích Bill Koch a bronzem v roce 1924 skokan na lyžích Anders Haugen. Nyní už mají po zlatu Demonga, dvou individuálních stříbrech Spillana a stříbru v závodu družstev cenných kovů šest.

Churavému se podařilo na začátku třetího kola skupinu roztrhat. "Aniž bych do toho dal největší úsilí," divil se. V závěru měl dost sil a ve finiši předjel dva soupeře. "Věděl jsem, že do toho musím dát všechno, že konec už nějak dojedu. Tak to je a zaplaťpánbůh jsem to letos trénoval a vyplatilo se," řekl.

Pátým místem vylepšil své osmé místo z loňského světového šampionátu v Liberci. Zároveň vyrovnal páté místo Milana Kučery z Nagana 1998.Tomáš Slavík dojel na 25. místě, Miroslav Dvořák byl osmadvacátý a Aleš Vodseďálek dokončil závod na 34. pozici.

ZOH - severská kombinace (velký můstek/10 km):

1. Demong 25:32,9 min.,
2. Spillane (oba USA) -4,0,
3. Gruber (Rak.) -10,8,
4. Manninen (Fin.) -33,1,
5. Churavý (ČR) -34,0,
6. Tande (Nor.) -38,3,
7. Pittin (It.) -40,7,
8. Stecher (Rak.) -48,2,
9. Watabe (Jap.) -48,8,
10. Bieler (Rak.) -48,8, ...25. Slavík -2:25,9, 28. Dvořák -2:56,8, 34. Vodseďálek (všichni ČR) 3:33,9.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze