Evropská liga - 1. kolo -  ONLINE PŘENOS -  AS Řím : Basaksehir - 19. září 2019   21:00

AS Řím
AS Řím
42' Caiçara(vl.)  • 58' Džeko (Zaniolo) • 71' Zaniolo (Džeko) • 90+3' Kluivert (Zaniolo)
4:0
(1:0)
Basaksehir
Basaksehir
AS Řím
Pau López – Spinazzola, Fazio, Juan Jesus, Kolarov – Cristante (72. Veretout), Diawara – Zaniolo, Pastore (64. Lorenzo Pellegrini), Kluivert – Džeko (74. N. Kalinić).
Estrada Fernandez – Alonso, Sobrino (ESP)
Olympijský stadión, Řím
Basaksehir
Günok – Caiçara, Ponck, Tekdemir, Clichy – Aleksić (69. Okechukwu), Topal, Kahveci – Višća, Gulbrandsen (77. Ba), Arda Turan (64. Crivelli).
Babacan – Epureanu, Ba, Crivelli, Behich, Ucar, Okechukwu.

Římané se i přes vysoké vítězství musí v tabulce dělit o první místo s Wolfsbergem, který naprosto senzačně zvítězil také 4:0 na trávníku Borussie Mönchengladbach.
Držení míče: 57 % : 43 %.
Střely na branku: 11:1. Střely mimo: 4:4. Rohy: 2:3. Ofsajdy: 1:3. Fauly: 11:10.
Po velmi nevýrazném prvním poločase, kdy domácím pomohla k vedení šťastná vlastní branka soupeře, se Římané rozjeli a ve druhém poločasu už na trávníku zcela dominovali. Konečný účet zní čtyři branky a to domácí ještě další šance promarnili, naopak hosté za celý zápas nijak nezahrozili a Pau López si připsal snadné čisté konto.
90+3'
90+3'
AS Řím právě vstřelil branku!
Skóre zápasu uzavírá JUSTIN KLUIVERT! Toho po útočné polovině vysunul Nicolo Zaniolo, Kluvertovi pak hosté při bránění jen stínili a domácí útočník přízemní ránou překonal Günoka!
90+2'
Clichy hledal centrem z levé strany před brankou Dembu Ba, ten byl ale pokryt domácími stopery.
90+1'
Rozhodčí Estrada Fernandez oddaluje závěrečný hvizd o tři nastavené minuty.
89'
Z následného rohu už domácí nezahrozili.
88'
Ještě jedna tutovka pro domácí! Po skvělé kolmici Lorenza Pellegriniho běžel Nikola Kalinić zcela osamocen na Merta Günoka, toho ale ani nadvakrát nedokázal překonat!
87'
Kahvecimu je tentokrát pískán faul při napadání domácí rozehrávky, turecký fotbalista se provinil v souboji s Kolarovem.
85'
Zápasu už v závěru zase chybí potřebné tempo, tento duel se do historie soutěže jako jeden z těch nejzajímavějších určitě nezapíše.
83'
Kahveci ve středu hřiště fauloval Veretouta, další hostující faul do statistik.
81'
Carlos Ponck vystoupil proti Kluivertovi příliš pozdě, holandského soka fauloval a domácí mohou rozehrávat volný kop.
79'
Na střely na bránu už Římané vedou 8:1 a zápas mají zcela pod kontrolou.
77'
Střídání v týmu Istanbul Başakşehir FK: ze hřiště odchází Fredrik Gulbrandsen, přichází Demba Ba.
76'
Hosté už značně vypouští bránění, tentokrát z druhé vlny střílel Lorenzo Pellegrini mimo branku.
75'
Nicolo Zaniolo si u pokutového území Basaksehiru rovnal míč na střelu levačkou, do ni ale vložil nohu Mehmet Topal.
74'
Střídání v týmu AS Řím: ze hřiště odchází Edin Džeko, přichází Nikola Kalinić.
73'
Veretour krátce po svém příchou na trávník podrazil Gulbrandsena a prohlíží si žlutou kartu.
72'
Střídání v týmu AS Řím: ze hřiště odchází Bryan Cristante, přichází Jordan Veretout.
71'
Římané potvrzují svoji převahu na trávníku třetí brankou! Domácí ve třech hráčích v pokutovém území vykombinovali velmi špatně šest hráčů soupeře a NICOLO ZANIOLO střelou ke vzdálenější tyči pokořil Merta Günoka!
69'
Střídání v týmu Istanbul Başakşehir FK: ze hřiště odchází Danijel Aleksić, přichází Azubuike Okechukwu.
69'
Zaniolův centr byl prodloužen k osamocenému Justinu Kluivertovi, ten si míč sklepl hrudí a pak pravačkou zakončoval vedle turecké branky.
67'
Edin Višča pak z nepříliš komfortní střelecké pozice mířil příliš vysoko.
66'
Také hosté svým střídáním oživili hru, Crivelli u rohu pokutového území vybojoval standardní situace pro svůj tým a žlutou kartu pro domácího stopera Juana Jesuse.
65'
Po rychlé souhře domácích záhy po svém příchodu na trávník ze střední vzdálenosti střílel Lorenzo Pellegrini, hosté ale jeho střelu zablokovali.
64'
Střídání v týmu Istanbul Başakşehir FK: ze hřiště odchází Arda Turan, přichází Enzo Crivelli.
64'
Střídání v týmu AS Řím: ze hřiště odchází Javier Pastore, přichází Lorenzo Pellegrini.
63'
Pastoreho zprvu nepřesnou přihrávku Ponck neštastně srazil k volnému Džekovi, ten ale byl v příliš ostrém úhlu, tak ještě hledal před brankou Zaniola, míč ale před italským mladíkem schoval Mert Günok.
62'
Po zisku míče zase zaútočili domácí, při Kluivertově centru ale hosté dokázali Džeka tentokrát pokrýt.
60'
Hosté hrají s míčem ve středu hřiště, jen složitě se dostávají k pokutovému území AS Řím.
58'
Druhá radost domácích! Nicolo Zaniolo si na pravém křídle pohrál s Mehmetem Topalem, pak těsně před brankářem Günokem přihrál EDINU DŽEKOVI před takřka prázdnou branku! Džeko nezaváhal a je to 2:0.
56'
O minutu později už Džeko měl na kopačce tutovku, když mířil osamocen na Günoka, ten ale bosenskou hvězdu vychytal!
55'
Další kuriózní moment dnešního zápasu! Nicolo Zaniolo měl po přetaženém centru Kluiverta před sebou prázdnou branku, ovšem míč netrefil čistě a před brankovou čárou jej ještě doklepl do sítě Edin Džeko, tomu už ale byl máván ofsajd.
52'
Aleksić s Ardou Turanem rozehráli roh katastrofálně, neboť při pokusu o krátkou přihrávku Aleksiće si Arda Turanem zpracovával míč za postranní čárou.
51'
Hosté vybojovali rohový kop, k praporku už míří Danijel Aleksić.
49'
Edin Džeko se poprvé dostal do dobré šance! Kolmicí jej uvolnil do pokutového území Javier Pastore a bosenská hvězda pak střelou přes nohu ztroskotala na brankáři Günokovi. Ten dostal míč nadvakrát pod svoji kontrolu.
49'
Poněkud rozpačitý povzdech publika po nepovedené souhře Diawary se Spinazzolou na pravém křídle.
47'
Hostům se povedlo vytvořit závar v pokutovém území, ten je ale záhy ukončen odpískaným nedovoleným zákrokem Ardy Turana.
46'
Po změně stran se pokračuje v zahajovacích sestavách.
46'
První polovina zápasu nabídla velmi nepohlednou podívanou, po níž AS Řím vede nad Basaksehirem 1:0 díky vlastní brance Júniora Caicary. Oba týmy se trápí při přechodu středu hřiště a do finální fáze se zatím dostávají jen velmi sporadicky.
45'
45'
Šikovný slalom Justina Kluiverta do pokutového území nevedl k úspěchu, hostující zadáci nepustili syna slavného útočníka do zakončení.
44'
Další standardní situace pro hosty na útočné polovině, Basaksehir je z nich ale naprosto nulový a podobně dopadl i příliš krátký centr Aleksiće.
42'
Přeci jen jsme se dočkali první branky! A nutno podotknout, že zcela dokumentuje dosavadní průběh zápasu, neboť byla velmi kuriózní.

Edin Džeko potáhl míč po útočné polovině, posunul jej do běhu Leonardu Spinazzolovi, jehož centr do prostoru, kam si nenabíhal žádný z domácích hráčů, JÚNIOR CAICARA hrudí sklepl k tyči branky zaskočeného Merta Günoka!
41'
Domácí si přihrávají mezi obránci, pomáhají si i kombinací s brankářem Lópezem.
39'
Javier Pastore si našel střelecký prostor před pokutovým územím hostů, pak pálil sice prudce, ovšem přímo doprostřed branky a Mert Günok tak míč vyrazil do bezpečí.
38'
Leonardo Spinazzola potáhl míč podél postranní čáry, pak jej ale naprosto tristní přihrávkou zase jen odevzdal tureckému týmu.
36'
Na střelecké pokusy je vyrovnáno 4:4, žádný z těch osmi ale neznamenal větší nebezpečí, tři z těch hostujících dokonce ani nedorazily k brankáři Lópezovi.
35'
Mehmet Topal se pokusil zakončit z dobrých třiceti metrů, ovšem trefil jen prvního soupeře v cestě Juana Jesuse.
34'
Javier Pastore srazil k zemi rozběhnutého Mahmuta Tekdemira, následovat bude další standardní situace Basaksehiru.
33'
Autové vhazování pro hosty na útočné polovině, Gael Clichy s jeho provedením nijak nespěchá.
31'
Júnior Caicara se po zisku míče pokusil vysunout do rychlého brejku Gulbrandsena, ten se ale nedokázal prosadit proti domácím stoperům.
30'
Další velmi nepovedená souhra hostů ve středu hřiště, volného míče se snadno zmocnil Pau López.
28'
Úroveň zápasu je nadále velmi slabá, Višča tentokrát jen odevzdal míč nepřesnou přihrávkou brankáři Lópezovi.
26'
Po rohu se istanbulskému týmu nepovedlo nijak atakovat brankáře Lópeze.
25'
Sražená střela Edina Viščy končí vedle domácí branky, Basaksehir bude pokračovat rohovým kopem.
24'
Za pískotu obecenstva teď kombinují na soupeřově polovině hosté, ovšem jen pozvolna a daleko od pokutového území.
23'
Rohový kop Kolarova se neujal, domácí už zase musí hrát ve středu hřiště.
22'
V druhém utkání této skupiny rakouský Wolfsberg velmi nečekaně vede v Mönchengladbachu 1:0 a aktuálně se dostal do čela skupiny.
21'
Zaniolo posadil jemný centr na hlavu Edina Džeka, ten ale v tísni hlavičkoval příliš vysoko.
19'
Utkání zatím doprovází řada nepřesností na obou stranách. Věřme, že kvalita zápasu se brzy zlepší.
17'
Na Aleksićův centr si naskočil Mehmet Topal, zkušený záložník ale v nadějné pozici mířil vysoko nad římskou branku.
16'
Následný centr Viščy se nijak neujal, brzy ale hosté vybojovali další soupeřův faul, tentokrát u postranní čáry.
15'
Po nedovoleném zákroku Cristanteho na Aleksiće budou hosté zahrávat standardní situaci na útočné polovině.
14'
Hosté se zase usadili na útočné polovině, nepříliš povedenou střelu Gulbradsena ale do pole odrazil Juan Jesus.
12'
Hosté poprvé docílili vstřelené branky, Gulbrandsen ale dostal přihrávku za záda domácích obránců do jasného ofsajdu, který neunikl rozhodčím.
11'
Zaniolo hledal příliš vysokým centrem před brankou Justina Kluiverta, domácí už zase přenesli hru do středu hřiště.
10'
Po dlouhém nákopu hostů si Gulbrandsen pomohl nedovoleným zákrokem v souboji s Juanem Jesusem.
9'
Domácí rozjíždějí další útočné snažení od obranné formace, musí ale útočit do plných.
7'
Hezká rychlá souhra hostů u postranní čáry, pak ale Júnioru Caicarovi vůbec nevyšel centr, který byl příliš přetažený a nikdo v šedém se do zakončení neprotlačil.
6'
Cristanteho lobovaný pas mířil do protipohybu Zaniola, ten přesto svému spoluhráči na dálku ukázal zdvižený palec za snahu.
4'
Neúspěšná souhra hostů po levé straně, Clichy dostal příliš prudkou kolmici, kterou už nedostihl na hrací ploše.
3'
Další střelecké zakončení domácích, Javier Pastore to ale měl přes nohu a Günok s jistotou zachytil míč do svých rukavic.
1'
Už po čtyřiceti sekundách měli domácí první solidní šanci, Nicolo Zaniolo snadno pronikl po útočné polovině až k pokutovému území, pak ale střílel jen přímo doprostřed branky a Mert Günok jeho ránu vykopl. Dorážka Cristanteho pak mířila vysoko nad břevno.
1'
Rozehráno! Římané oblékli tmavě modré dresy, hosté hrají v šedých.
1'
Španělští rozhodčí přivádějí fotbalisty na trávník Olympijského stadiónu v Římě, utkání bude během několika minut zahájeno.

AS Řím: Pau López – Spinazzola, Fazio, Juan Jesus, Kolarov – Cristante, Diawara – Zaniolo, Pastore, Kluivert – Džeko.
Náhradníci: Mirante – Veretout, Lorenzo Pellegrini, N. Kalinić, Mancini, Florenzi, Mchitarjan.

Istanbul Başakşehir FK: Günok – Caiçara, Ponck, Tekdemir, Clichy – Aleksić, Topal, Kahveci – Višća, Gulbrandsen, Arda Turan.
Náhradníci: Babacan – Epureanu, Ba, Crivelli, Behich, Ucar, Okechukwu.

Rozhodčí: Estrada Fernandez – Alonso, Sobrino (ESP).
Istanbul Basaksehir FK

Zatímco Římané mají za sebou tři soutěžní zápasy, tak turecký tým už jich odehrál šest. Úvod sezóny ale ambicióznímu istanbulskému týmu vůbec nevyšel. Nejdříve ve třetím předkole Ligy mistrů bez vstřelené branky nestačil na Olympiakos (0:1, 0:2), pak hlavně ale rozehrál tureckou ligu dvěma prohrami. Dosud jedinou výhru Basaksehir zaznamenal v Genclerbirligi 2:1, následně jen remizoval 1:1 v domácím prostředí se Sivassporem.

Evropská historie Basaksehiru je podstatně kratší. Vůbec poprvé se turecký tým dostal do evropských soutěží v sezóně 2015-16, kdy navíc v předkole Evropské ligy neměl šanci proti Alkmaaru. O rok později mu stopku vystail Šachtar Doněck a tak si hlavní fázi zahrál poprvé až v sezóně 2017-18, kdy se tam navíc dostal těsným vyřazením od Sevilly v kvalifikaci o Ligu mistrů. V základní skupině za Bragou a Ludogorcem Razgrad.

Předloni Basaksehir vypadl v třetím předkole Evropské ligy s Burnley, když po dvou bezbrankových remízách na anglického debutanta v evropských pohárech nestačil v prodloužení odvety.

Už jsem zmiňoval, že na soupisce najdeme celou řadu známých fotbalistů. Zkušený brankář Volkan Babacan tedy běžně dělá jen dvojku Mertu Günokovi, ale v obraně působí Gael Clichy nebo nově Martin Škrtel, v záloze Mehmet Topal, který odehrál přes 80 zápasů za turecký národní tým, bosenský reprezentant Edin Višča, někdejší turecká superstar Arda Turan, kterého ale trápí mnoho mimofotbalových problémů, Holanďan Eljero Elia či Švýcar Gökhan Inler. V útoku se pak objevují další někdejší hvězdy Demba Ba s Robinhem.
AS Řím

AS Řím se Evropské ligy účastní po třech letech. V sezóně 2016-17 vyhrál základní skupinu E, kde bojovali i Viktoria Plzeň, Astra Giurgiu a Austria Vídeň, v prvním vyřazovacím kole pak vyřadil Villarreal a v osmifinále nestačil na Lyon.

Loňská sezóna Serie A ale Římanům vůbec nevyšla, když skončili až na šestém místě a na Ligu mistrů mohli zapomenout.

V nedávno rozehraném ročníku má AS Řím za sebou tři kola, po dvou remízách (3:3 s Janovem a 1:1 v derby s Laziem) zvítězilo 4:2 nad Sassuolem, když už ve 33. minutě byl stav 4:0 pro tým z italské metropole.

V létě Řím přišel o Manolase, Pellegriniho, El Shaarawyho nebo Patrika Schicka, ten zamířil na hostování s opcí do Lipska.

Mezi nejvýznamnější posily pak patří levý obránce Leonardo Spinazzola, brankář Pau López, stoper Chris Smalling nebo ofenzivní záložník Henrich Mchitarjan. Poslední dva jmenovaní přišli z Anglie na hostování.
Hezký večer při sledování atraktivního přenosu utkání Evropské ligy, v němž AS Řím přivítá Basaksehir, tedy istanbulský tým plný známých fotbalových jmen!

Jedná se o úvodní kolo skupiny J, součástí této skupiny je i utkání Borussie Mönchengladbach s rakouským Wolfsbergem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.