Evropská liga - 5. kolo -  ONLINE PŘENOS -  AEK Atény : Brighton - 30. listopadu 2023   18:45

AEK Atény
AEK Atény
0:1
(0:0)
Brighton
Brighton
55' Pedro
AEK Atény
Stankovic – Rota, Vida, Moukoudi, Hadžsáfí – Amrabat (72. Eliasson), Pineda (83. Pizarro), Szymański (C), Gaćinović – Zuber (72. Ponce), Mantalos (72. Araujo).
Athanasiadis, Ginis – Mohammadí, Mitoglou, Sidibé.
Schärer – Zogaj, Erni (SUI).
AEK Arena, Atény
Brighton
Verbruggen – Hinshelwood, Igor, Dunk (C), Veltman – Gilmour (87. Baleba), Groß – Adingra, Ferguson (87. Duffus), Mitoma (69. Dahoud) – Pedro (77. Milner).
Steele, McGill – Buonanotte, Hinchy, Chouchane, Jackson, Kavangh.

To je ode mne z tohoto utkání vše, přeji vám příjemný zbytek večera. Napočtenou někdy příště!
Máme hotovo, Brighton má jistotu účasti v play-off! AEK sice na svém trávníku dlouho podávalo velmi kvalitní výkon a hnalo se za úvodním gólem, který ale stále ne a ne přijít. Utkání se pak zlomilo po penaltě Pedra a následné druhé žluté kartě pro Gaćinoviće – hosté následně svým soupeřům nedovolili výrazněji ohorzit Verbruggena a definitivně ukončili jejich naděje postoupit do jarních vyřazovacích bojů.
Držení míče: 56 % : 44 %.
Střely na branku: 5:2. Střely mimo: 9:3. Rohy: 4:4. Ofsajdy: 4:1. Fauly: 12:13.
90+6'
90+5'
Brighton kontroluje hru v závěru a soupeře nepouští do šancí, v Aténách je zřejmě hotovo.
90+3'
Rota u rohového praporku vysloveně odstrčil z míče Milnera, který se snažil odkrojit několik sekund z nastavení. Domácí pak rychle rozehráli dopředu.
90+2'
AEK se zoufale snažilo udržet míč před hostující svatyní, protiútok Seagulls ale nezkrotilo. Duffus o pár sekund později pro svůj tým získal rohový kop.
90+1'
Do kvalitní střelecké šance se dostal střídající Duffus, jehož nepřesné zakončení se ale do statistik počítat nebude – Brighton byl v ofsajdu.
89'
Čas na vyrovnání se rychle krátí. Hadžsáfí se sice ve vápně odpoutal od protihráče, nepovedenou přihrávkou ale pak balón odevzdal Veltmanovi.
88'
Eliasson se nyní ujal exekuce dalšího rohu AEK, po kterém se k míči jako první dostal jeden z hostů. Ten balón obratem nasměroval ven z vápna.
87'
Střídání v týmu Brighton & Hove Albion:
ze hřiště odchází Billy Gilmour, přichází Carlos Baleba,
ze hřiště odchází Evan Ferguson, přichází Joshua Duffus.
86'
Eliasson z křídla nasměroval míč do chaotického chumlu těl před Verbruggenem, ani jeden z domácích ve vápně Brightonu ale na balón nedosáhl.
85'
Krátce po rohovém kopu se před hostující brankou k míči dostal Moukoudi, na jehož zpracování hlavou ale nikdo nenaváže – domácí totiž byli v ofsajdu.
84'
Aktivitu domácím rozhodně nelze upřít, AEK si ale nedaří kvalitní hru přetavit v nebezpečnější zakončení. Dění se drží daleko od Verbruggena.
83'
Střídání v týmu AEK Atény:
ze hřiště odchází Orbelín Pineda, přichází Rodolfo Pizarro.
81'
Brighton provedl vhazování na soupeřově polovině. Z následné série přihrávek málem dostal šanci ke střele Ferguson, na kterého se ale nalepil sok.
80'
Hadžsáfí zastavil ofenzivní akci svého celku faulem na Adingru, balón rozehrává Dunk.
79'
Míříme do závěrečných minut základní hrací doby. AEK je i v deseti hráčích aktivnějším týmem a snaží se ještě zdramatizovat konec druhého poločasu.
78'
Výborný Verbruggen si udržel přehled o hře, pohlídal si centr z pravé strany a lapil jej do svého náručí. O pár sekund později pak balón rozehrál nakrátko.
77'
ze hřiště odchází João Pedro, přichází James Milner.
76'
Hadžsáfí byl postranním rozhodčím přistižen v postavení mimo hru, Brighton pak provádí další střídání.
74'
Obratem byla k vidění šance na druhé straně! Pineda se uvolnil ve vápně a pokusil se zakončit na zadní tyč, jeho střele ale chybělo pár čísel!
73'
Ferguson se zničehonic dostal do brejku a měl šanci definitivně rozhodnout, Stankovic se mu ale skvěle položil do dráhy a znemožnil mu zakončit! Míč rukou vystrčil do strany!
72'
ze hřiště odchází Nurdín Amrabat, přichází Niclas Eliasson,
ze hřiště odchází Steven Zuber, přichází Ezequiel Ponce,
ze hřiště odchází Petros Mantalos, přichází Sergio Araujo.
71'
AEK je navzdory oslabení aktivní a tlačí se za vyrovnáním, Groß je napomenut za podržení útočícího Pinedy. Volný kop pro domácí borce.
70'
Amrabat se pokusil zaútočit po pravé straně, Dunk ho ale měl přečteného a poté, co jej zneškodnil, míč rychle nakopl zpět na střed bitevního pole.
69'
ze hřiště odchází Kaoru Mitoma, přichází Mahmoud Dahoud.
68'
Početní převahu chtěl ve druhý gól modrobílých přetavit Gilmour, jehož zakončení ale zamířilo jen nad břevno. Stankovic tak nemusel zasahovat.
67'
V zámezí se chystá první střídání hostů, do hry podle všeho půjde Dahoud. Svěřenci kouče De Zerbiho kontrolují hru a drží se na balónu.
66'
Brighton se ujal balónu, přesunul hru na soupeřovu polovinu a nyní hledá cestu před Stankovice.
65'
Naděje borců ve žlutém na bodový zisk se rapidně snižují, Mijat Gaćinović (AEK) za podražení Veltmana dostává druhou žlutou a mizí do sprch! To je pro Almeydův tým nepříjemné!
63'
Rozhodčímu s domácími pomalu dochází trpělivost, žlutou kartu tentokrát dostává Steven Zuber (AEK).
62'
Groß z volného kopu nasměroval míč do aténského vápna, dění pár sekund nato zastavil faul z dílny Dunka. AEK se tak před svou klecí vrací na balón.
61'
Pedro se na malou chvíli odebírá do zámezí, vypadá to na nějaký problém se zády. Řečtí hráči od té doby, co inkasovali, hrají o poznání tvrdší fotbal.
60'
Teď už to ale ze strany domácího obránce bylo za hranicí pravidel, Vida fauloval Pedra a nadělil hostům standardku z pozice vedle šestnáctky.
59'
Pokračujeme dál. Mitoma poslal míč na stranu na postupujícího Gilmoura, kterého jen o pár sekund později čistě odzbrojil výborný Vida.
58'
Tohle nikdy nevidíme rádi, Ferguson si po nešikovném souboji s Vidou na středovém kruhu vyžaduje pozornost zdravotníků. Snad to nebude nic vážného...
57'
Bleskovou odpověď se zpoza vápna pokusil zařídit Gaćinović, který ale přestřelil. Za malý moment tak uvidíme odkop z dílny Verbruggena.
55'
Brighton právě vstřelil branku!
Hosté sice dosud v Aténách hráli druhé housle, v pětapadesáté minutě se ale ujímají vedení! Exekuce penalty se ujal JOÃO PEDRO, který stejně jako v prvním utkání proti AEK nezaváhal a od puntíku nasměroval míč na pravou stranu! Stankovic skočil vlevo – 0:1!
54'
A je to: penalta pro Brighton!
53'
Sudí Schärer zastavuje hru a půjde si zákrok na Pedra prohlédnout na obrazovku, tak tohle pro AEK nevypadá ani trochu dobře!
52'
Szymański před svou svatyní odzbrojil protihráče, který se okamžitě ohlédl za rozhodčím. Toho ale situace nechala chladným. Uvidíme, co na to řekne VAR...
51'
Aténští se o pár vteřin později znovu vrhli dopředu, jejich postup ale tentokrát zastavil postranní rozhodčí: odpískáno postavení mimo hru.
50'
Domácí si vypracovali další výbornou šanci! Mantalos zaútočil po straně a centrem vybídl ke střele Gaćinoviće, jehož prudkou ránu do středu brány Verbruggen jen vyrazil před sebe!
49'
Hosté si vyzkoušeli standardku z poměrně velké vzdálenosti. Dunk míč poslal do vápna, kde bylo k vidění pár odrazů, ale Stankovic zasahovat nemusel.
48'
Zatím sledujeme možná trochu ospalý začátek druhého poločasu. AEK je častěji na míči a stejně jako před pauzou trápí obranu Brightonu, zatím bezvýsledně.
47'
Igor si v souboji s Amrabatem pomohl faulem, protihráče za středovým kruhem okatě podrazil.
46'
Polovina utkání je za námi a nutno podotknout, že duel se dle papírových předpokladů zatím rozhodně nevyvíjí. Brighton hraje druhé housle a za celý první poločas se pořádně nedostal do útoku, zatímco AEK si vytvořilo hned několik slibných šancí a nemělo daleko k úvodní trefě. Ta nicméně stále nepadla, a do pauzy tak oba celky jdou za bezgólového stavu.
Držení míče: 57 % : 43 %.
Střely na branku: 4:1. Střely mimo: 5:1. Rohy: 2:2. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 4:5.
Druhý poločas začne přibližně v 19:48.
45'
44'
Zuber znovu potrápil strážce hostující svatyně, tentokrát hlavičkou. Gólman Brightonu balón lapil.
43'
O prvního gólu nás dělily jen milimetry! Zuber z bezprostřední blízkosti svatyně orazítkoval bližší tyč Verbruggenovy brány, přičemž Gaćinović následnou dorážkou minul!
42'
Zuber křižnou přihrávkou těsně před vápnem nabídl míč Amrabatovi, který nezvládl následný souboj s protihráčem a o velmi rychle balón znovu ztratil.
41'
Igor z volného kopu, který zahrával ze středového kruhu, nasměroval míč do dráhy nabíhajícího Große, jenž jej ale dostihl příliš pozdě. Stankovic odkopává.
40'
První poločas se pomalu chýlí ke konci. Po většinu utkání měli více ze hry hosté, aktuálně se ale obraz dění začíná pomalu ale jistě vyrovnávat.
39'
Vida důrazným, ale čistým zákrokem na moment přibrzdil akci Brightonu. K míči se ale nedostal, a racci tak nadále operují na polovině svých soků.
38'
Hostům se nedaří se zmocnit míče, zatím je to dnes z jejich strany hodně nepřesvědčivé. AEk stále hledá cestu zpět před Verbruggenovu svatyni.
37'
Balón nyní kontroluje obranný val domácího výběru, který se snaží vymyslet, kudy ho rozehrát.
36'
Gaćinović ani přes veškerou snahu nedoběhl skákající míč včas, hra bude pokračovat vhazováním racků z pozice těsně vedle jejich vlastní šestnáctky.
34'
Pineda je zatím spolu se Zuberem nejnebezpečnějším hráčem ve žlutém dresu, jeho zakončení teď nicméně šlo jen vedle bližší tyče brány Brightonu.
33'
Mitoma nákopem po straně vysunul dopředu Hinshelwooda, Atéňané ale své soky následně velmi rychle odzbrojili a vrátili se zpět k míči.
32'
Optickou převahu AEK potvrzuje i statistika očekávaných gólů (xG), která momentálně zní 0,36 – 0,16 ve prospěch aktivního domácího celku.
30'
Hosté si hrají s ohněm, Zuber následný rohový kop přetavil v nebezpečnou hlavičku! Balón těsně minul vzdálenější spojnici svatyně!
29'
To byla rána! Zuber se prudkou střelou pokusil uklidit míč pod břevno, Verbruggen ho ale nataženou rukou vysunul nad svou svatyni!
28'
Stále čekáme na nějakou výraznější akci ze strany Brightonu, který je zatím až překvapivě pasivní a vůbec se mu nedaří přesunout hru k Stankovicovi.
27'
Mijat Gaćinović (AEK) šel do souboje s Adingrou hodně neohrabaně a po srážce vidí žlutou kartu.
26'
Amrabat si znovu stěžuje, tentokrát ale na samotný verdikt rozhodčího. Ten po jeho dalším souboji s Igorem nařídil odkop od brány místo rohového kopu.
24'
Amrabat naštvaně gestikuloval na rozhodčího poté, co jej na křídle podržel bránící Igor. Sudí se bez váhání vložil do situace a nařídil standardku.
23'
Obrana Brightonu, hlavně tedy Igor, si pohlídal aktivního Zubera a těsně před svým vápnem ho zbavila míče. Hosté obratem míří do protiútoku.
22'
Jeden z domácích hráčů byl těsně za středovou čarou přistižen v postavení mimo hru.
21'
Balón nyní často mění majitele, ani jednomu týmu se nedaří ho na delší dobu zkrotit.
20'
Mantalosův dlouhý nákop na hraně vápna doběhl Gaćinović, který pak poslal míč vedle přední tyč. Verbruggen bude za malou chvíli odkopávat.
19'
Racci se poprvé po dlouhé době dostali na soupeřovu stranu hřiště, Pedro toho ale moc nevykouzlil. Míč končí u Stankovice, který jej nyní střeží.
18'
Verbruggen si počíhal na nepříliš povedenou hlavičku Pinedy a míč, který skákal do středu svatyně, hravě zkrotil. AEK má nyní jasně více ze hry.
17'
Mantalos znovu nemířil přesně, tentokrát balón nabídl Veltmanovi. Domácí si jej následně nicméně vybojovali zpět a znovu míří před Verbruggena.
16'
Svatyně Brightonu je pod tlakem. Mantalos chtěl přihrávkou do vápna připravit střelu pro Gaćinoviće, balón ale poslal jen na bránícího protihráče.
15'
Trochu kuriózní faul nyní vystřihl Dunk, rozhodčí zastavuje hru a nařizuje volný kop pro domácí pár metrů před středovou čarou. Domácí mohou vpřed.
13'
V ochozech to znovu zahučelo! Pěknou dorážkou se nyní blýskl úplně volný Pineda, jehož prudká rána se ale mezi tři tyče nevešla!
12'
První žlutá karta utkání, Jöel Veltman (BRN) zatáhl za záchranou brzdu a podrazil Hadžsáfího. AEK získává standardku v poměrně slibné pozici.
11'
Aténští mají v posledních minutách míč pod kontrolou mnohem častěji než hosté, zároveň se ale při přechodu do ofenzívy trápí. Verbruggen je bez práce.
10'
Na druhém konci hřiště se nyní Adingra odpoutal od Hažsáfího a pak bez váhání vypálil, jenže míč nasměroval vysoko. Stankovic nemusel zasahovat.
9'
Pineda přihrávkou na pravou stranu nastartoval další akci AEK, kterou ale následně zkazil nepovedený pas Amrabata. Balón sjel až k Verbruggenovi.
8'
Domagoj Vida se málem podepsal pod hodně kuriózní vlastní gól! Strankovic vůbec nepočítal s jeho malou domů a musel se rychle přesunout k pravé tyči, kam mířil míč, který pak vysunul za bránu! Uvidíme další roh pro hosty.
7'
Útočící Amrabat se na křídle snažil se zbavit dotěrného Hinshelwooda, který si vynutil faul a zastavil tak rozvíjející se domácí akci. Brighton se vrací na míč.
6'
AEK operuje s balónem na středu hřiště a snaží se najít nějakou cestu zpět před Verbruggena.
5'
Poprvé musel zasahovat také Verbruggen, který si počíhal na Zuberovu střelu z hrany šestnáctky. Domácí útočník byl nicméně v postavení mimo hru.
4'
Brighton dosud nepustil své soky na svou polovinu a získal míč na středové čáře, následnou přihrávku na vysunutého Fergusona ale zachytil protihráč.
3'
Aténští zkrotili trochu divočejší situaci před svou svatyní a poprvé v utkání si pořádně osahávají míč.
2'
Trpělivost nese ovoce. Ferguson bleskově pronikl do vápna a střelou na přední tyč donutil Stankovice zakročit, čímž pro svůj celek vybojoval roh.
1'
Domácí začali opatrně, na konci úvodní minuty utkání operují s míčem těsně před svým vápnem.
1'
Výkop obstará Brighton, jdeme na věc!
Oba týmy nastupují na hrací plochu, domácí ve svých tradičních žlutých dresech a hosté ve speciální bílé sadě určené specificky pro duely v Evropě.
Ještě jednou vás zdravím a přeji vám příjemný čtvrteční večer, utkání začíná za pár minut! Níže si v mezičase můžete prohlédnout dnešní kompletní sestavy.

AEK Atény: Stankovic – Rota, Vida, Moukoudi, Hadžsáfí – Amrabat, Pineda, Szymański (C), Gaćinović – Zuber, Mantalos.
Náhradníci: Athanasiadis, Ginis – Mohammadí, Araujo, Ponce, Eliasson, Mitoglou, Sidibé, Pizarro.
Trenér: Matías Almeyda.

Brighton & Hove Albion: Verbruggen – Hinshelwood, Igor, Dunk (C), Veltman – Gilmour, Groß – Adingra, Ferguson, Mitoma – Pedro.
Náhradníci: Steele, McGill – Milner, Dahoud, Baleba, Buonanotte, Duffus, Hinchy, Chouchane, Jackson, Kavanagh.
Trenér: Roberto De Zerbi.

Rozhodčí: Schärer – Zogaj, Erni (SUI).
DNEŠNÍ DELEGACE

Na dodržování pravidel budou dnes v řecké metropoli dohlížet švýcarští sudí. Tím hlavním bude Sandro Schärer, pro kterého to bude první odpískané utkání v pohárové Evropě v tomto ročníku, jeho asistenty pak budou pánové Bekim Zogaj a Jonas Erni.
PRVNÍ VZÁJEMNÝ ZÁPAS

Můžeme jen doufat, že dnešní duel nám nabídne podobně strhující podívanou jako tu, která byla k vidění v prvním vzájemném střetnutí dnešních soupeřů. Brightonu k výhře tehdy nestačily ani dvě proměněné penalty z dílny Pedra, AEK totiž na jeho půdě vstřelilo hned tři góly a vybojovalo své dosud jediné vítězství v Evropské lize. Bude se radovat i dnes?

21. 9.: Brighton – AEK Atény 2:3 (1:2)

Branky: 30. Pedro (pen.), 67. Pedro (pen.) – 11. Sidibé (Safi), 40. Gaćinović (García), 84. Ponce.

Žluté karty: 47. Igor (BRN), 68. Estupiñán (BRN), 76. van Hecke (BRN), 90+3. Welbeck (BRN) – 47. Sidibé (AEK), 66. Mitoglou (AEK), 67. Szymański (AEK), 69. Ponce (AEK), 72: Gaćinović (AEK), 90+8. Mantalos (AEK), 90+10. Mohammadí (AEK).

Držení míče: 75 % : 25 %.
Střely na branku: 7:6. Střely mimo: 4:4. Rohy: 11:2. Ofsajdy: 2:2. Fauly: 8:15.

Brighton & Hove Albion: Steele – Milner (55. Lamptey), van Hecke, Igor, Estupiñán – Groß, Gilmour (86. Buonanotte) – March, Fati, Mitoma (86. Adingra) – Pedro (82. Welbeck).

AEK Atény: Stanković – Sidibé, Szymański, Mitoglou, Hadžsáfí (60. Mohammadí) – Jönsson – Amrabat, Pineda (78. Mantalos), Araujo (68. Zuber), Gaćinović (79. Eliasson) – García (68. Ponce).
BRIGHTON & HOVE ALBION (2. místo)
4 Z, 2–1–1, 8:5 (+3), 7 bodů

Racci si ve své historicky první účasti v kontinentálních pohárech ostudu nedělají. Svěřenci kouče De Zerbiho jsou jen krok od zisku vstupenky do vyřazovacích bojů, přičemž pokud se jim dnes podaří hosty porazit, mohou pomýšlet i na konečné první místo ve skupině, o které se v prosinci poperou s Marseille.

Nutno nicméně podotknout, že aktuální forma Brightonu není úplně přesvědčivá. V posledních týdnech totiž jen remizoval hned se třemi papírově slabšími soupeři v Premier League, proti kterým měl brát všechny body. Pozitivem je pak výhra nad Nottinghamem z tohoto víkendu a předcházející dva úspěchy proti Ajaxu.

S. Adingra, A. Fati – 4 branky

(* Celkové statistiky napříč všemi soutěžemi.)
AEK ATÉNY (3. místo)
4 Z, 1–1–2, 5:8 (-3), 4 body

Postupová matika je ve skupině B velmi jednoduchá: pokud si aténský celek chce udržet naději na postup do play-off, musí dnes svého anglického soka porazit. Z prvních čtyř bitev totiž vybojoval jen čtyři body, a pokud dnes bezpodmínečně nezíská další tři, zahraje si na jaře příštího roku maximálně Konferenční ligu.

AEK se tak bude snažit navázat na nedávné povedené výkon z řecké ligy, kde se spolu s dalšími třemi týmy přetahuje o čelo tabulky. V domácí soutěži už skoro měsíc nepoznal pachuť porážky, přičemž v posledních dvou kolech porazil Lamii a Gianninu.