Premier League - 19. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Chelsea : Manchester City - 5. ledna 2023   21:00

0:1
(0:0)
Manchester City
63' Mahriz  (Grealish)
Chelsea
Arrizabalaga – Azpilicueta (C), Koulibaly, T. Silva, Cucurella (68. Hall) – Zakaria, Kovačić – Zíjáš (68. Gallagher), Pulišić (22. Chukwuemeka), Sterling (5. Aubameyang, 68. Hutchinson) – Havertz.
Bettinelli – T. Chalobah, Humphreys, Jorginho.
Tierney – Davies, Hatzidakis
Stamford Bridge, Londýn
39 998 diváků
Ederson – Walker (46. Akanji), Stones, Aké – B. Silva (60. Mahriz), Gündoğan (C), De Bruyne, Rodri (86. Ka. Phillips) – Cancelo (46. R. Lewis), Haaland, Foden (60. Grealish).
Ortega – Gómez, Palmer, Álvarez.

Příležitost k odvetě dostanou fotbalisté Chelsea hned v neděli, kdy stejné soupeře svedl po Ligovém poháru kuriózně proti sobě los i v prvním hraném kole FA Cupu.

Pro dnešek je to ode mě vše, dobrou noc přeje komentátor zápasu Karel Jedlička.
Držení míče: 48 % : 52 %.
Střely na branku: 2:3. Střely mimo: 3:6. Rohy: 3:2. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 9:9.
Hořký, ale nevyhnutelný konec pro domácí je tu. Ze Stamford Bridge si Manchester City odváží čtvrtou výhru nad Chelsea s čistým kontem v řadě, z toho potřetí v lize tu nejtěsnější. Od finále předloňské Ligy mistrů neskórovali Blues do jeho sítě již 408 minut.

Ve fotbalově opatrné a nelíbivé první půli měl jedinou šanci po dvou nucených střídáních domácí náhradník Chukwumueka, jehož ránu zpoza šestnáctky zastavila tyč.
Po návratu z šaten rozpoutali hosté v Londýně peklo, také Aké hlavičkoval do tyče a pak už přišel rozhodující úder, který ze spolupráce dvou krátce před tím vystřídavších hráčů zakončil vítězným gólem zblízka do prázdné brány Rijád Mahriz, přičemž hlavní práci na něm odvedl Jack Grealish.
Hosté v závěru zacementovali obranu a nepřipustili při své výhře žádné komplikace.

Vítězové stáhli náskok vedoucího Arsenalu na pět bodů, poražení zůstávají na desátém místě.
90+4'
90+4'
Chelsea hraje vabank a další žlutou kartou byl napomínán ze stejného důvodu jako před chvilkou jeho spoluhráč i Kalidou Koulibaly.
90+2'
Citizens pustili domácí do přečíslení 4 na 3, znovu Chukwumueka uvolnil přihrávkou na levé křídlo do běhu Halla, který mohl být ještě slavnější, jenže vypálil několik metrů nad břevno.
90'
Protiútok hostů přerušil faulem na Grealishe zezadu Mateo Kovačić (Chelsea) a vidí první žlutou kartu v utkání.
89'
Vypadalo to, že se domácí konečně vyburcovali k náporu. Chukwumueka se vyhnul dotírajícím protihráčům a vysunul Lewise Halla. Také tento mladík prokázal skvělou míčovou techniku a potáhl akci po levém křídle, přízemní centr však nakonec v šestnáctce nenašel adresáta.
88'
Čas ubíhá londýnskému celku hodně rychle, místo útočení musí Thiago Silva vracet míč hlavou za sebe vlastnímu brankáři.
86'
Manchester City naposledy střídá:
Rodri Hernández zvolna opouští hřiště, popoháněn a postrkáván krajanem Azpilicuetou v dresu Chelsea. Na plac míří naopak Kalvin Phillips.
85'
Spoluhráči pomáhají Rodrimu Hernándezovi od křečí, na lavičce se urychleně chystá poslední střídání.
84'
Hraje se nelíbivý fotbal uprostřed hřiště, což naprosto vyhovuje úřadujícímu mistru, který narušuje útočné pokusy Chelsea již v zárodku.
82'
Jack Grealish dopadl na opačné straně podobně při pokusu vysunout prudkou kolmicí Haalanda.
82'
Kovačić zahnal příliš prudkou přihrávkou spoluhráče do autu.
81'
Další akci City zhatil útočný faul Ilkaye Gündoğana na Kovačiće před soupeřovou šestnáctkou.
78'
Při napadání soupeřovy rozehrávky na půlící čáře přišlápl Stonese právě střídající Galagher, i když se posouzení svého zákroku diví.
76'
Na začátku poslední čtvrthodiny fauluje při přechodu do útoku Rodri Hernández domácího Conora Gallaghera.
74'
Vzápětí po roztodivných odrazech napálil míč z dálky Kovačić daleko vedle brány hostů.
74'
Havertz naskočil na přetažený centr, který vracel hlavou na střed šestnáctky Kovačić, hlavičkoval obloučkem slabě pod břevno a navíc z ofsajdu. Ederson tak jako tak rutinně zakročil.
73'
De Bruyne hledal Haalanda přízemním centrem, který se hodně podobal gólové akci. Arrizabalaga zůstal při výběhu opět na půli cesty, Norovi však podjel míč smolně pod kopačkou.
71'
Dnešní utkání sleduje 39 998 diváků.
69'
Gallagher si hned vynutil faul na Ilkay Gündoğanovi, domácí však trestný kop nevyužili.
68'
Chelsea využívá poslední okno k trojnásobnému střídání:
ze hřiště odchází sám střídající Pierre-Emerick Aubameyang, na jehož místo přichází Omari Hutchinson, dále odcházejí Marc Cucurella a Hakím Zijáš a opačným směrem míří Lewis Hall a Conor Gallagher.
66'
Kdo po obdrženém gólu čekal nápor Chelsea, ten se musí divit. Dál neúnavně útočí hostující celek.
63'
Manchester City právě vstřelil branku!
Tři minuty stačily téhle dvojici, aby otevřela gólový účet zápasu. Grealish dostal míč od De Bruynea na levé křídlo a odtud poslal skvělý střílený centr po zemi. Míč doklepl zblízka do prázdné brány za napůl vyběhnutým, jakoby nerozhodným brankářem RIJÁD MAHRIZ.
61'
Na druhé straně vyběhl riskantně daleko za pokutové území Ederson, ale míč ve spolupráci s Akanjim pojistil, přestože se s ním málem srazil a nechal cestu k bráně volnou.
61'
Krátce po svém příchodu Grealish při kličce Thiagu Silvovi v pokutovém území ztrácí míč.
60'
Střídání v týmu Manchester City:
ze hřiště odchází Phil Foden, přichází Jack Grealish,
ze hřiště odchází Bernardo Silva, přichází Rijád Mahriz.
59'
Bernardo Silva obhodil Cucurellu a přihrál pod sebe De Bruynemu, který vypálil prudce vedle bližší tyče.
58'
Útok hostů ztroskotal na nepřesném prostrčení Bernarda Silvy do šestnáctky Chelsea.
56'
Při rohu Haaland znovu vypomohl hlavičkou v obraně, ale jen nakrátko. Domácí vrátili míč do vápna, tam ho sklepl Havertz a Thiago Silva z 10 metrů o vlásek minul odkrytou pravou tyč.
55'
Akanji úmyslně v nepřehledné situaci srazil Zíjášův nízký centr na rohový kop.
53'
Úsek drtivé převahy Citizens teď přerušil protiútok tmavomodrých, Zíjáš však ztratil míč na křídle v souboji s Akanjim, který ho elegantně obhodil.
51'
Znovu se otřásla branková konstrukce, tentokrát na straně Chelsea! Na De Bruyneho přetažený centr naskakovali hned dva hostující fotbalisté, kteří si vzájemně překáželi, ale Nathan Aké prudkou hlavičkou trefuje tyč.
51'
De Bruyneho krátký roh však právě Azpilicueta odvrací na roh.
50'
Domácí neudrželi míč po výhozu déle než pár vteřin. César Azpilicueta fauloval Fodena a zavinil hodně nebezpečný krátký roh.
50'
Domácí se vůbec nedostávají k míči, s výjimkou Arrizabalagy, jenž teď vyběhl proti pasu Bernarda Silvy a lapil ho před nabíhajícím Haalandem.
48'
Cucurella mizerně rozehrál, Haaland však jeho minelu nepotrestal a z 22 metrů pálí po zemi vedle.
47'
Bernardo Silva neudržel míč před velkým vápnem a odevzdává Cucurellovi.
46'
Manchester City nastoupil se dvěma změnami:
dres svlékli Kyle Walker a João Cancelo, přicházejí Manuel Akanji a Rico Lewis.
46'
Statistiky první půle:

Držení míče 47% – 53%, střely na bránu 1:1, střely mimo 1:2, rohy 2:0, ofsajdy 1:1, fauly 4:5.
Po prvním dějství je skóre zaslouženě bezbrankové. Mírnou převahu má na svých kopačkách mistrovský Manchester City, jediná vyložená šance zato patřila domácím, když střídající Chukwumueka trefil tyč. Chelsea postihla brzy svalová zranění dvou ofenzivních hráčů a trenér Potter má o čem přemýšlet, stejně jako jeho protějšek Guardiola, který během první půle překopal rozestavení..
45+2'
45+2'
Při centru od pravé postranní čáry se ukopl João Cancelo a míč se vysokým obloukem snáší do rukavic brankáře Arrizabalagy.
45+1'
Phil Foden se po tečovaném centru domáhá rohu, jenže hosté byli v ofsajdu a kope se opačným směrem.
44'
Hosté okamžitě odpověděli střelou Kevina De Bruynea ze střední vzdálenosti, která měla slušnou razanci, ale mířila přímo doprostřed brány.
44'
V první vyložené šanci zápasu zachránila obhájce titulu tyč! Carney Chukwuemeka střílel po rychlé kličce z 18 metrů, Ederson Moraes se natahoval marně, ale branková konstrukce stála při něm.
43'
Rozhodčí si nevšiml jasné ruky Bernarda Silvy, kterou správně, ale marně reklamoval Kovačić. Manchester City však takto získanou akci zadrbal, Foden už křížný míč nezachytil na hrací ploše.
42'
Zíjáš si u lajny obhodil Fodena, načež zakroutil centr přímo Edersonovi do koše.
40'
Hosté v útočné fázi nic nevymysleli, Kepa Arrizabalaga si chytá odkop od brány.
38'
Poprvé naznačil své možnosti po Ilkay Gündoğanově kolmici norský kanonýr Erling Haaland. Z plného běhu a obtěžován Koulibalym ale zakončil padáčkem na tribunu.
37'
Zdá se, že trenér Guardiola přechází na rozestavení se třemi stopery, Walker – Stones – Aké, a Rodri se opět vrací na tradiční místo do středu zálohy, zatímco Cancelo a Foden kmitají na křídlech a snaží se rozvrátit pevný blok Londýňanů.
35'
Hra se opět přelila bez závažnějších událostí tam a zpět, na míči jsou na vlastní polovině Citizens.
33'
De Bruyne posouval křížný pas hlavou, skákavý míč se na hranici šestnáctky odrazil před Ilkaye Gündoğana a ten slabou křížnou střelou minul bránu. Alespoň už nemá mistr ve všech ofenzivních kolonkách nuly.
31'
Hosty nepustil k první střele dnes velmi jistě působící Koulibaly, když hlavou vrátil za sebe centrovaný míč do náruče Arrziabalagovi.
30'
Půlhodina hry je za námi a stále čekáme na první vyloženou šanci.
29'
Domácí z krátkého rohu nic nevytěžili, Zíjášův centr vyhlavičkoval Haaland.
28'
Španěl vzápětí zavinil nebezpečnější standardku pro domácí postrčením Hakíma Zíjáše.
27'
V netradiční roli stopera srazil Rodri Hernández míč na druhý roh pro Chelsea.
27'
Na míči je teď Chelsea a rozvážně kombinuje na vlastní polovině.
24'
Nadějná akce oživlé Chelsea. Chukwumueku zablokoval po výborné Havertzově přihrávce skluzem Bernardo Silva, k odraženému míči se ale dostal Zíjáš a z těžkého úhlu prudce vystřelil. Ederson byl ovšem na místě.
23'
Kromě toho se odešel přezout za postranní čáru Koulibaly, tahle přesilovka hostů byla mnohem kratší a také končí.
22'
Oslabení Chelsea po třech minutách končí další nucenou změnou:
zraněný Christian Pulišić se již na trávník nevrátí, na jeho místo přichází Carney Chukwuemeka.
22'
Kevin De Bruyne vybojoval míč na pravém křídle a předal ho Cancelovi, který centruje do rukavic domácího brankáře.
21'
Kovačić hezky zmátl dva protihráče a prostrčil míč na Havertze, přes Zíjáše si oba svou souhru vzápětí zopakovali a tentokrát obrana City na velkém vápně zapracovala čistě.
19'
Hra pokračuje, ale zatím bez amerického reprezentanta chorvatského původu, který je dál ošetřován v zámezí.
17'
Po rohovém kopu se míč odrážel v šestnáctce, domácí se do zakončení nedostali a navíc v přerušené hře zůstal ležet na trávníku další ofenzivní hráč Christian Pulišić.
16'
Vzápětí první náznak šance Chelsea. Cucurellovu přihrávku zrychlil do uličky Zakaria pro Pulišiće, kterému ve vápně čistě vypíchl míč za cenu rohového kopu John Stones. Byl to dost odvážný zákrok, při malé chybičce mohl zavinit penaltu.
16'
Při pokusu o protiakci Chelsea byl v ofsajdu nachytán Azpilicueta.
14'
Cancelo zůstal na pravém křídle úplně sám, posunul křížnou přihrávku kolmo na Gündoğana, ten však centruje jen do náruče Kepy Arrizabalagy.
13'
Cucurella trestuhodně zkazil rozehrávku, Bernardo Silva byl k jeho úlevě zastaven v poslední instanci Koulibalym.
12'
João Cancelo se zprava pokusil vniknout do mezery v obraně Chelsea, tu ovšem včas uzavřel Koulibaly a předkopnutý míč mu odebral.
11'
Na začátku druhé desetiminutovky vyčkává Chelsea v bloku, co vymyslí soupeř.
9'
Pulišić přihrál Kovačićovi do dost nepříjemné pozice do obklíčení, chorvatský záložník dokázal míč vyvézt a založit útok, na jehož konci unáhlený střílený centr Marca Cucurelly napnul vnější boční síť.
7'
Manchester City překvapil ani ne tak sestavou, jako rozestavením. João Cancelo hraje na křídle, zatímco Rodrigo Hernández se zasunul do stoperské dvojice.
6'
Aubameyang hned vyvedl presinkem z míry Edersona, který i tak zvládl rozehrát pod tlakem bezchybně.
5'
Tak to nakonec nepůjde a Chelsea musí brzy střídat.
Zraněného Raheema Sterlinga nahrazuje Pierre-Emerick Aubameyang.
4'
Po ošetření míří Sterling za postranní čáru a již se hlásí do hry, mnoho fanoušků Chelsea si jistě oddechlo.
2'
Na trávníku zůstal po souboji se Stonesem sedět Raheem Sterling, drží se za zadní stehenní sval a na hřiště záhy míří domácí zdravotníci.
1'
Obě mužstva dnes nastoupila v modrých dresech, domácí s výrazně tmavším odstínem, hosté mají ke světlemodrým trikotům bílé trenýrky. Všichni svorně drží ve středovém kruhu minutu potlesku za zesnulého Pelého.

Chelsea Londýn: Arrizabalaga – Azpilicueta (C), Koulibaly, T. Silva, Cucurella – Zakaria, Kovačić – Zíjáš, Pulišić, Sterling – Havertz.
Náhradníci: Bettinelli – Chalobah, Humphreys, Frello, Gallagher, Hall, Hutchinson, Aubameyang, Chukwuemeka.
Trenér: Potter

Manchester City: Ederson – Walker, Stones, Aké, Cancelo – De Bruyne, Hernández, Gündoğan (C) – B. Silva, Haaland, Foden.
Náhradníci: Ortega – Akanji, Gómez, Lewis, Phillips, Grealish, Palmer, Álvarez, Mahriz.
Trenér: Guardiola

Rozhodčí: Tierney – Davies, Hatzidakis.
Vzájemné zápasy

Od slavného triumfu ve finále Ligy mistrů na jaře 2021 nedokázala Chelsea ve třech utkáních s Manchesterem City bodovat a dokonce ani skórovat. Loni prohrála v lize dvakrát 0:1, letos svedl oba kluby los Ligového poháru a City doma zvítězilo 2:0.
V posledních šesti měřeních sil těchto soupeřů padlo v průměru jen 1,5 branky na zápas.

Manchester City je podle sázkových kanceláří stále největším favoritem na titul, byť po nevýrazných výkonech v posledních týdnech už ztrácí na Arsenal osm bodů s dnešním zápasem k dobru.

V posledním zápase před mistrovstvím světa Citizens senzačně podlehli v domácím prostředí Brentfordu 1:2, po prosincovém restartu pak sice vyhráli 3:1 v Leedsu, naposledy ale možná ještě senzačněji jen remizovali 1:1 s bídným Evertonem. Mohou se alespoň spolehnout na Erlinga Haalanda, jenž stále sype soupeřům gól za gólem a v tabulce střelců má osmigólový náskok na Harryho Kanea.

V kontrastu s Chelsea mají hosté mnohem menší marodku, mimo hru jsou jen obránci Aymeric Laporte a Ruben Dias.
Chelsea FC

Chelsea se katastrofálně nepovedl závěr první části ligové sezóny, před mistrovstvím světa třikrát v řadě prohrála a spadla na pozice daleko za elitní čtyřkou.

Po návratu na ligové trávníky pak sice porazila Bournemouth 2:0, vzápětí ale na trávníku dalšího nováčka Nottinghamu Forest uhrála jen remízu 1:1, navíc i výkon měl k ideálnímu daleko a do dnešního zápasu Blues vstupují až desáté pozice ligové tabulky s desetibodovou ztrátou na místa zajišťující účast v příštím ročníku Ligy mistrů.

Chelsea dokončuje příchody řady hráčů, do klubu by měli přijít David Fofana, Andrey Santos, Benoit Badiashvile i čerstvý mistr světa Enzo Fernández.

Dlouhodobě jsou mimo hru N'Golo Kanté s Armandem Brojou, do stavu zraněných se pak vrátil Reece James, jehož by mohlo zranění kolene vyřadit až na měsíc. Nastoupit nemůže ani Wesley Fofana, alespoň do tréninku se pak vrátil Ruben Loftus-Cheek. Kvůli zranění ramene chybí i brankář Édouard Mendy, ten ale postupně ztratil pozici jedničky.
Hezký večer při sledování přenosu šlágru 19. kola anglické Premier League, na londýnském Stamford Bridge Chelsea přivítá Manchester City a oba týmy mají co napravovat. Utkáním Vás provede Karel Jedlička.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.