Premier League - 37. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Manchester City : Chelsea - 21. května 2023   17:00

Manchester City
12' Álvarez (Palmer)
1:0
(1:0)
Ortega – Akanji (57. Stones), Laporte (78. Rodri), R. Lewis, Walker (C) – Gómez (78. De Bruyne), Ka. Phillips – Foden, Palmer, Mahriz (74. Haaland) – Álvarez.
Ederson – Dias, Gündoğan, Grealish, B. Silva.
Michael Oliver
Etihad Stadium, Manchester
Chelsea
Arrizabalaga – Hall (81. Koulibaly), T. Silva, W. Fofana, Azpilicueta (C) – T. Chalobah, E. Fernández, Loftus-Cheek (81. Chukwuemeka) – Gallagher (69. Madueke), Havertz (85. Pulišić), Sterling (69. Mudryk).
É. Mendy – D. Fofana, Félix, Zíjáš.

Já se s vámi loučím a přeji příjemný zbytek nedělního večera.
Držení míče: 65 % : 35 %.
Střely na branku: 2:6. Střely mimo: 13:7. Rohy: 5:2. Ofsajdy: 2:2. Fauly: 12:9.
Tři nastavené minuty uplynuly a zápas končí. Manchester City přehrál Chelsea 1:0. Okamžitě po odpískání konce zápasu vnikli fanoušci na hrací plochu a začínají slavit.

Trenér Guardiola poslal do hry, již s jistotou mistrovského titulu, fotbalisty, kteří se na trávník většinu dostávají až jako náhradníci. I tak se Citizens dostali záhy do vedení, když Palmerovu nahrávku zužitkoval Julián Álvarez.

V průběhu druhé půle už na trávník přicházely i tradiční opory v čele s De Bruynem nebo Haalandem, ale další branka již nepadla. Domácí sice dostali míč do sítě po Mahrizově nahrávce s Álvarezově zakončení, ale gól neplatil pro hru rukou alžírského ofenzivního esa.
90+3'
90+2'
Phillips kombinoval ve středu pole s De Bruynem. Domácí se už však do útoku neženou a raději hlídají balon ve své moci daleko od branky Stefana Ortegy.
90'
Po Álvarezově přihrávce se odhodlal k centru v plném běhu Walker. Balon však z jeho kopačky opustil hrací plochu a Kepa tak nemusel zasahovat.
89'
Fodena poslal k zemi napadající Azpilicueta. Kapitán hostujícího celku se rozčiloval na sudího, ale s výrokem už nic nezmůže.
89'
Také Chelsea zkusila rozehrát od své branky do kombinace. U balonu se však příliš dlouho po chybné nahrávce Fofany nezdržela.
87'
Kevin De Bruyne byl sice ubráněn Koulibalym, ale získal pro svůj tým alespoň rohový kop. Ten sám rozehrál, ale Haalandova hlavička mezi tři tyče nezamířila.
86'
Kombinace domácího celku není v nějaké extra rychlosti, ale hosté se nemohou dostat k balonu.
85'
Střídání v týmu Chelsea FC:
ze hřiště odchází Kai Havertz, přichází Christian Pulišić.
84'
Ortega od své branky rozehrával krátkou nahrávkou k Walkerovi. Do hry se zapojil také Rodri, následně i Foden, který byl však zbrzděn Mudrykem.
83'
Zhruba posledních deset minut i s nastavením zbývá do konce druhého poločasu. Manchester City i nadále vede nad Chelsea 1:0.
82'
Hosté měli k dispozici autové vhazování v blízkosti vápna. Dlouhý hod do šestnáctky však překvapivě nepřišel. Chelsea se pokouší překonat obranu soupeře kombinací.
81'
ze hřiště odchází Ruben Loftus-Cheek, přichází Carney Chukwuemeka.
81'
ze hřiště odchází Lewis Hall, přichází Kalidou Koulibaly.
80'
Střídající Rodri vyvážel balon z vlastní poloviny hřiště. Ve středu našel De Bruyneho, který zkoušel ještě oslovit Haalanda, ale před norským snajprem zasáhl Silva.
79'
César Azpilicueta se vydal do útoku podél pravé postranní lajny. S Loftus-Cheekem si vytvořili prostor k centru, ten však ve vápně nedokázal lépe usměrnit na branku Chalobah.
78'
Střídání v týmu Manchester City:
ze hřiště odchází Sergio Gómez, přichází Kevin De Bruyne.
78'
ze hřiště odchází Aymeric Laporte, přichází Rodri.
77'
Až příliš agresivní byl v silovém souboji Havertz. V boji s Laportem si pomohl faulem a to neuniklo ani hlavnímu rozhodčímu.
76'
Noni Madueke spolupracoval v útoku s Mudrykem. Balon však druhému jmenovanému utekl a toho využil včasným vyběhnutím Ortega.
75'
Chelsea se nemůže prosadit v kombinaci ve středu pole. Po ztrátě Havertze mířili domácí do rychlého kontru. Z levé strany zakončoval čerstvý Haaland, ale branku netrefil.
74'
ze hřiště odchází Rijád Mahriz, přichází Erling Haaland.
72'
Domácí sice dopravili balon do sítě, ale gól neplatí. Mahriz skvěle zpracoval míč do pohybu, ale pomohl si lehce rukou, následně už měl Álvarez snadnou úlohu. Gól však neplatí.
71'
Domácí vyčkávají s balonem pod kontrolou na vlastní polovině a čekají na vhodnou chvíli k útoku.
70'
Střídající Madueke se ihned zapojil do kombinace. V blízkosti pokutového území sice našel volného Havertze, ale německému útočníkovi se zamotal míč mezi nohama a tak střela neměla potřebnou razanci.
69'
ze hřiště odchází Conor Gallagher, přichází Noni Madueke.
69'
ze hřiště odchází Raheem Sterling, přichází Mychajlo Mudryk.
68'
Sterling šel znovu za nakopnutým balonem. Tentokrát se však dokázal rychle vrátit Laporte a u míče byl o něco dříve než hostující útočník.
66'
Fernández je potrestán žlutou kartou za faul ve středovém kruhu proti Gómezovi.
66'
Chelsea nebyla daleko od vyrovnání. Obrana City zaspala při průnikové nahrávce na Sterlinga, ten se dokázal ve vápně uvolnit ke střele. Ortegu sice překonal, ale balon na brankové čáře vykopl střídající Stones.
65'
Ortega nebyl napadán ofenzivními hráči soupeře a tak dlouhé sekundy sál u balonu na hranici vápna. Nakonec si pro kombinaci zvolil Mahrize.
63'
Gallagher získal míč na Álvarezovi. Po rychlém postupu kupředu zakončoval Raheem Sterling, ale balon umístil jen do náruče Stefana Ortegy.
62'
Stonesova kolmice našla ve středu pole volného Fodena. Následně mohl v útočném snažení pokračovat Phillips, ale kolem Azpilicuety se k centru neprosadil.
60'
I po hodině hry vede Manchester City nad Chelsea o jednu branku. O tu se postaral již v úvodu prvního poločasu Julián Álvarez.
59'
Také na druhé straně trávníku musel zasahovat brankář. Stefan Ortega schovanou ránu z hranice pokutového území vyrazil před sebe a následně se o zbytek postaral Laporte.
58'
Po faulu na Phillipse rozehrávali domácí volný přímý kop zhruba z pětatřiceti metrů. Po povedeném centru hlavičkoval právě Kalvin Phillips, jeho pokus zamířil do tyče.
57'
ze hřiště odchází Manuel Akanji, přichází John Stones.
57'
Ruben Loftus-Cheek skluzem vypíchl míč k Havertzovi. Následně mohl pokračovat v akci Sterling, ale ani tentokrát souhra útočníků Chelsea zakončení nepřinesla.
56'
Až ke Kepovi musel Silva vrátit míč před napadajícím Álvarezem. Hosté zkusili hrát podél levé postranní lajny, ale Walker útok soupeře čistě zastavil.
55'
Ve slušném poštu mířili již jistý mistři Premier League do ofenzivy. Foden však zazdil slibně se rozvíjející se akci mizernou nahrávkou na paty Álvareze.
54'
Standardní situaci rozehrával Fernández. V pokutovém území se sice přes Laporteho prosadil k hlavičce Trevoh Chalobah, ale jeho pokus neměl dostatečnou razanci a navíc šel do prostoru, kde byl Ortega.
53'
Fodenova nahrávka do pohybu sice našla Álvareze, ale následně přišla nepřesné zpracování a hosté se téměř zadarmo vrátili k míči.
52'
Po zisku balonu mířil do kontru Sterling. Po přihrávce na levou stranu si připravil pozici ke střele Lewis Hall, ale Ortegu ze střední vzdálenosti nenachytal.
50'
Od Palmera putoval balon do středu pole k Phillipsovi. Kombinaci domácího celku podpořil také Phil Foden, který okamžitě po převzetí balonu chtěl střílet, ale trefil jen před sebou stojícího Silvu.
49'
Mizerná nahrávka Azpilicuety. Balon na několik metrů minul Gallagera o pořádný kus. Domácí rychle vhodili míč zpět do hry, ale ani City se zatím nikam nežene.
48'
Sterling si nevěděl rady s poskakujícím míčem. Už se zdálo, že zasáhl hrací předmět rukou, ale nakonec hostujícího útočníka odzbrojil čistým způsobem Walker.
47'
Ortegův dlouhý nákop měl najít Álvareze, ale ani střelec zatím jediné dnešní branky se u balonu nezdržel dlouho.
46'
O rozehrávku druhého poločasu se postarali hostující fotbalisté. Balon rychle mířil na Sterlinga, který se však proti Laportemu neprosadil.
46'
Statisitky po 1. poločase

Držení míče: 64 % – 36 %
Střely na branku: 1 – 1
Střely celkem: 9 – 3
Fauly: 6 – 4
První poločas končí a slavící Manchester City vede 1:0 vcelku zaslouženě. Domácím patřilo prvních třicet minut zcela jednoznačně, soupeře k ničemu nepustili a sami mohli vstřelit víc než jeden gól z nohy Alvareze. Chelsea se probudila až poté, v největší šanci trefil Gallagher tyč. Uvidíme, s čím vstoupí oba celky do druhé půle, nicméně pohled na lavičku Citizens a kvalitu fotbalistů na ní je až odstrašující... Druhý poločas začne přibližně v 18:04.
45+3'
45+3'
Ani z následného rohového kopu nebezpečí pro Ortegovu branku nepřišlo, City odvrací.
45+2'
Po Laporteho faulu měla Chelsea k dispozici přímý kop z dobré pozice, ale Havertzova střela byla zblokována na roh.
42'
Kombinace domácích uvnitř pokutového území hostů končí u Phillipse, který si rychlou kličkou udělal trochu místa, jeho zakončení ale míří vedle branky.
39'
Přímý kop City v dobré pozici zahrával Foden, který na hřišti dnes dostává hodně prostoru, ale trefil prvního clonícího hráče...
36'
Tyč nyní zachránila domácí od vyrovnání! Hall našel centrem přesně hlavu Gallaghera, který míč nasměroval do tyče, následně ještě musel zasáhnout brankář Ortega.
34'
První dobrá možnost hostů v dnešním zápase. Za Akanjiho dostal přihrávku Sterling, mohl postupovat na branku, ale Ortega se vytasil s výborným zákrokem nohou.
29'
Chelsea nestíhá. Phillips našel přesnou přihrávkou Fodena, ten se rychle zorientoval a zkusil zakončit lobem, ten těsně míjí branku.
27'
Našlapaný Etihad Stadium si užívá nejen dění na hřišti, ale i mistrovské oslavy, na tribunách jsou k vidění nafukovací míče i banány.
24'
Azpilicueta na kraji obrany Chelsea zatím nepůsobí přiliš jistě, tentokrát přes něj opět přešel hbitý Palmer, jeho polostřela polopřihrávka je ale odvrácena.
21'
Vůbec poprvé v zápase je Chelsea delší dobu u míče, ale jejich kombinační hra k žádnému většímu ohrožení soupeřovy branky nevede.
18'
Žlutá karta pro tým Chelsea FC (Kai Havertz). Havertz byl pozdě v souboji s Phillipsem a vidí žlutou kartu.
15'
Mohlo to být 2:0! Lewis našel opět Alvareze, jeho střela byla zblokována, volný míč se dostal k Mahrizovi, ale ani on neprostřelil hradbu těl před sebou. Chelsea je zatlačena před svou branku.
12'
Manchester City právě vstřelil branku!
Domácím pomáhá k zaslouženému vedení chyba hostů v rozehrávce. Fofana špatnou přihrávkou umožnil Palmerovi najít křížnou přihrávkou JULIÁNA ALVAREZE, ten tváří v tvář Arrizabalagovi nezaváhal a uklízí míč ke vzdálenější tyči.
10'
Hostující Fernandez inkasoval tvrdou ránu od Walkera, ale po chvíli se zvedá a bude pokračovat.
8'
Další roh domácích odvrácen jen k Fodenovi, jeho pokus o volej ale míří hodně mimo.
7'
City soupeři moc nepůjčuje míč. V další kombinaci se Mahriz probojoval k míči a hledal nabíhajícího Walkera, ovšem pohotově se vrátil Gallagher a odvrátil hrozící nebezpečí.
6'
Odražený míč po rohu napálil z voleje Gómez, hezká střela prosvištěla nad břevnem. Velmi dobrý start domácího celku do utkání.
6'
Mahrizův pokus z hranice vápna byl zblokován v houšti těl v pokutovém území.
4'
Havertzovi odpískán útočný faul těsně za polovinou hřiště.
2'
Rychlý pokus o vysunutí Fodena končí ofsajdem, k míči se poprvé dostanou hosté.
1'
Vzhledem ke včerejší prohře Arsenalu vstupují Citizens do dnešního utkání již jako jistý vítěz Premier League, tomu částečně odpovídá i jejich sestava.

Manchester City: Ortega – Akanji, Laporte, R. Lewis, Walker (C) – Gómez, Ka. Phillips – Foden, Palmer, Mahriz – Álvarez.
Náhradníci: Ederson – De Bruyne, Dias, Haaland, Gündoğan, Grealish, B. Silva, Rodri, Stones.
Trenér: Pep Guardiola

Chelsea FC: Arrizabalaga – Hall, T. Silva, W. Fofana, Azpilicueta (C) – T. Chalobah, E. Fernández, Loftus-Cheek – Gallagher, Havertz, Sterling.
Náhradníci: É. Mendy – D. Fofana, Chukwuemeka, Koulibaly, Félix, Madueke, Zíjáš, Mudryk, Pulišić.
Trenér: Frank Lampard

Rozhodčí: Michael Oliver.
Chelsea FC

Na této sezóně v podání Chelsea se nedá najít vůbec nic pozitivního. Klub dvakrát vyměnil trenéra a potácí se od jednoho nezdaru k druhému, ve výsledku už reálně nemá žádnou šanci bojovat alespoň o první polovinu tabulky a čeká jej jen na své poměry podřadný boj o 11. místo.

Po návratu klubové legendy Franka Lamparda na lavičku Chelsea prohrála nevídaných šest ligových zápasů v řadě, body pod jeho vedením začala sbírat až proti nováčkům v posledních dvou kolech, kdy po výhře 3:1 v Bournemouthu doma jen remizovala 2:2 s Nottinghamem, sezóna už je ale úplně ztracená.

Při obrovských problémech Liverpoolu a Chelsea a nevyrovnané formě Manchesteru United teoreticky měl mít Manchester City poklidnou cestu za titulem, ovšem do cesty se jim nečekaně postavil Arsenal, jenž po značnou část sezóny dokonce vedl celou Premier League a v jednu chvíli už byl i podle sázkových kanceláří největším favoritem na titul, ovšem Citizens ve druhé polovině sezóny chytili skutečně famózní formu a v tomto období naprosto dominují nejen Premier League, ale vlastně i celému fotbalovému světu.

V Premier League celek Pepa Guardioly drží sérii jedenácti výher v řadě, k tomu v úterý naprosto přejel v odvetě semifinále Ligy mistrů Real Madrid a kromě finále nejprestižnější evropské klubové soutěže jej čeká také finále FA Cupu proti Manchesteru United.
Hezký podvečer při sledování přenosu z utkání 37. kola anglické Premier League, který měl být před sezónou velkým šlágrem a ještě před včerejším programem se zdálo, že Manchester City bude moci dnes udělat razítko na mistrovský titul, to už jim ale zařídil Nottingham včerejší výhrou nad Arsenalem a Chelsea v katastrofální sezóně už bojuje jen o jedenácté místo.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.