MS hokej 2019, Slovensko: Bratislava a Košice, haly, stadiony, vstupenky | iSport.cz
28. března 2019 • 10:00

Stadiony pro MS v hokeji: Bratislava a Košice, arény za miliardy

Autor: iSport.cz
TOP VIDEA
PRVNÍ DOJMY: Extáze v Edenu. Slávisté i v nejhorší půlhodině v LM tlačili Barcelonu ke zdi PRVNÍ DOJMY: Extáze v Edenu. Slávisté i v nejhorší půlhodině v LM tlačili Barcelonu ke zdi
Souček patří mezi nejlepší v Evropě. Takový hráč se rodí jednou za 10 let, chválí Trpišovský Souček patří mezi nejlepší v Evropě. Takový hráč se rodí jednou za 10 let, chválí Trpišovský
VŠECHNA VIDEA ZDE

Slovensko se po osmi letech znovu chystá na hokejový svátek! V Bratislavě a Košicích vypukne 10. května světový šampionát, na němž se představí nejlepší hráči planety, kteří nebudou vázáni povinnostmi v NHL. Výjimečnou akci by přitom měly přenášet televizní stanice do 166 zemí a u obrazovek by mohlo usednout kolem 1,3 miliardy diváků. Jak vypadají města a stadiony, s nimiž se Slovensko bude prezentovat před celým světem? A jaká je historie moderních arén?Bratislava

Hlavním a zároveň největším městem Slovenska je Bratislava. Rozkládá se na obou březích Dunaje a nachází se v jihozápadní části země při hranici s Maďarskem a Rakouskem. V metropoli žije dle úřadů zhruba 450 tisíc obyvatel a dominantu města tvoří Bratislavský hrad tyčící se nad Dunají.

V moderní historii se v Bratislavě roku 2005 konalo finále Davis Cupu a v roce 2011 se zde hrálo mistrovství světa v hokeji. Z toho důvodu byl rekonstruován zimní stadion Ondreje Nepely. Ve městě sídlí fotbalový klub ŠK Slovan Bratislava a hokejový tým HC Slovan Bratislava, který hraje KHL. Mimochodem, oba sídlí ve stejné ulici Odbojárov.

Zimní stadion Ondreje Nepely

Otevřen: prosinec 1940, poslední přestavba v únoru 2011
Kapacita: 10 110 lidí
Cena přestavby: 96 milionů euro (2,46 miliardy korun)

Jen pár kilometrů od historického centra Bratislavy se nachází Zimní stadion Ondreje Nepely. Hokejová aréna se jmenuje po československém krasobruslaři, který právě zde získal v roce 1973 zlatou medaili z mistrovství světa. Otevřené, tehdy ještě stříkané kluziště bylo na místě stadionu uvedeno do provozu již v roce 1871.

První umělá ledová plocha na Slovensku zde byla umístěna v roce 1940. Obklopovaly ji mantinely a stála zde i dřevěná tribuna pro 300 diváků. Paradoxem tohoto stadionu je, že jde o nejstarší i nejmodernější stadion na Slovensku.

V průběhu času se okolo plochy vybudovaly betonové tribuny na stání pro 11 tisíc lidí a v roce 1958 došlo k zastřešení kvůli mistrovství Evropy v krasobruslení. Přebudování zahrnovalo i umístění míst k sezení. O rok později se zde konalo mistrovství světa v hokeji.

První ledová plocha byla na místě Zimního stadionu Ondreje Nepely už v roce 1940

Se současnou arénou má však původní stadion společnou snad jen nosnou konstrukci. K první větší rekonstrukci došlo v letech 1990 – 1992, kdy byla zrušena místa ke stání a výrazných změn se dočkal i interiér kvůli MS v hokeji 1992. V roce 2009 pak došlo k celkové přestavbě haly pro hokejový šampionát v roce 2011. Při ní se zbouralo 80% z původního stadionu.

Celková výše nákladů na poslední přestavbu se pak vyšplhala na 96 milionů euro (2,46 miliardy korun). Pro srovnání, stavba pražské O2 areny vyšla na astronomických 8 miliard korun.

Zápasy KHL zde hraje HC Slovan Bratislava. Kromě hokejových duelů zde od kompletní přestavby vystoupilo kvantum známých jmen. Kupříkladu zpěvačky Katy Perry nebo Beyoncé, zpěváci Sting, Robbie Williams, Elton John či Andrea Bocelli. Své fanoušky zde oslnily i slavné kapely jako Rammstein, Depeche Mode nebo Thirty Seconds to Mars.

A právě zde odehrají čeští hokejisté základní skupinu. Bratislavská aréna je i místem konání všech duelů o medaile (semifinále, finále, utkání o 3. místo).


Košice

Druhé největší slovenské město se nachází na opačném konci země než Bratislava. Košice leží na jihovýchodě a žije zde 240 tisíc obyvatel. Ještě donedávna v metropoli sídlil fotbalový klub VSS Košice, který navazoval na tradici zaniklého 1. FC Košice, jenž si zahrál i slavnou Ligu mistrů. Po dlouholetých finančních potížích však VSS ukončilo v roce 2017 svou činnost. Mimochodem, klubu se snažil finančně vypomáhat i slavný záložník Manchesteru United Nemanja Matić, který zde v letech 2007 – 2009 působil.

Spousty úspěchů rovněž dosáhl i hokejový klub HC Košice, který celkem desetkrát ovládl slovenskou nejvyšší soutěž. Od ročníku 2007/2008 se přitom mužstvo do extraligového finále probojovalo osmkrát po sobě. Pětkrát z těchto pokusů pak celou soutěž ovládlo. Košice jsou jediným slovenským mužstvem, které třikrát v řadě oslavilo mistrovský titul.

Steel Aréna – Košický stadion Ladislava Trojáka

Otevřena: únor 2006
Kapacita: 8 347 lidí
Cena přestavby: 29 milionů euro (745 milionů korun)

Podobně jako v případě Zimního stadionu Ondreje Nepely se historie Košického stadionu Ladislava Trojáka začala psát již v devatenáctém století. V jeho místě stála otevřená ledová plocha už v roce 1868. Na podzim 1964 přišlo zakrytí ledové plochy a v roce 1996 započala rozsáhlá přestavba, která trvala deset let. V roce 2006 pak byla slavnostně otevřena a nově pojmenována na Steel Arénu na počest generálního sponzora košického klubu HC Košice – ocelářské společnosti U. S. Steel Košice.

Stadion však nese i jméno košického rodáka Ladislava Trojáka, který byl prvním Slovákem, jenž oblékl hokejový dres československého národního týmu.

V kapacitně menší aréně v Košicích budou hrát základní skupinu domácí Slováci

Kromě košického hokejového mužstva zde nastupuje i ženský basketbalový klub Good Angels Košice v duelech Euroligy. Mimo sportovních klání je aréna stejně jako ta bratislavská využívána i pro koncerty. Vystoupili zde například hudební producenti DJ Tiësto nebo David Guetta.

Steel Aréna je zároveň místem, kde při nadcházejícím hokejovém šampionátu odehrají základní skupinu domácí Slováci.

V košické aréně se hrálo už mistrovství světa v hokeji v roce 2011
V košické aréně se hrálo už mistrovství světa v hokeji v roce 2011

 

MS v hokeji 2020 - Švýcarsko, Lausanne a Curych

Program Vstupenky Stadiony

Mistrovství světa v hokeji se bude konat ve Švýcarsku v Lausanne a Curychu od 9. do 24. května 2019. Dějiště schválil kongres IIHF na svém zasedání v Praze. Titul mistrů světa obhajují Finové. Český tým odehraje základní skupinu A v Lausanne, postupně se střetne se Švédskem, Běloruskem, Kanadou, Velkou Británií, Slovenskem, Dánskem a Německem.

Tipsport Extraliga 2019/2020: Tabulka * Kanadské bodování

MS v hokeji do 20 let 2020: Program * Vstupenky

Aktuální zápasy
Články odjinud