MS hokej 2019, Slovensko: Bratislava a Košice, haly, stadiony, vstupenky | iSport.cz
28. března 2019 • 10:00

Stadiony pro MS v hokeji: Bratislava a Košice, arény za miliardy

Autor: iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Hancko? Tolik se mi nelíbí, řekl Chovanec. O stoperovi mám jinou představu
iSport podcast: Je Baroš největší postavou v dějinách Baníku? Co jeho role po kariéře?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Slovensko se po osmi letech znovu chystá na hokejový svátek! V Bratislavě a Košicích vypukne 10. května světový šampionát, na němž se představí nejlepší hráči planety, kteří nebudou vázáni povinnostmi v NHL. Výjimečnou akci by přitom měly přenášet televizní stanice do 166 zemí a u obrazovek by mohlo usednout kolem 1,3 miliardy diváků. Jak vypadají města a stadiony, s nimiž se Slovensko bude prezentovat před celým světem? A jaká je historie moderních arén?Bratislava

Hlavním a zároveň největším městem Slovenska je Bratislava. Rozkládá se na obou březích Dunaje a nachází se v jihozápadní části země při hranici s Maďarskem a Rakouskem. V metropoli žije dle úřadů zhruba 450 tisíc obyvatel a dominantu města tvoří Bratislavský hrad tyčící se nad Dunají.

V moderní historii se v Bratislavě roku 2005 konalo finále Davis Cupu a v roce 2011 se zde hrálo mistrovství světa v hokeji. Z toho důvodu byl rekonstruován zimní stadion Ondreje Nepely. Ve městě sídlí fotbalový klub ŠK Slovan Bratislava a hokejový tým HC Slovan Bratislava, který hraje KHL. Mimochodem, oba sídlí ve stejné ulici Odbojárov.

Zimní stadion Ondreje Nepely

Otevřen: prosinec 1940, poslední přestavba v únoru 2011
Kapacita: 10 110 lidí
Cena přestavby: 96 milionů euro (2,46 miliardy korun)

Jen pár kilometrů od historického centra Bratislavy se nachází Zimní stadion Ondreje Nepely. Hokejová aréna se jmenuje po československém krasobruslaři, který právě zde získal v roce 1973 zlatou medaili z mistrovství světa. Otevřené, tehdy ještě stříkané kluziště bylo na místě stadionu uvedeno do provozu již v roce 1871.

První umělá ledová plocha na Slovensku zde byla umístěna v roce 1940. Obklopovaly ji mantinely a stála zde i dřevěná tribuna pro 300 diváků. Paradoxem tohoto stadionu je, že jde o nejstarší i nejmodernější stadion na Slovensku.

V průběhu času se okolo plochy vybudovaly betonové tribuny na stání pro 11 tisíc lidí a v roce 1958 došlo k zastřešení kvůli mistrovství Evropy v krasobruslení. Přebudování zahrnovalo i umístění míst k sezení. O rok později se zde konalo mistrovství světa v hokeji.

První ledová plocha byla na místě Zimního stadionu Ondreje Nepely už v roce 1940

Se současnou arénou má však původní stadion společnou snad jen nosnou konstrukci. K první větší rekonstrukci došlo v letech 1990 – 1992, kdy byla zrušena místa ke stání a výrazných změn se dočkal i interiér kvůli MS v hokeji 1992. V roce 2009 pak došlo k celkové přestavbě haly pro hokejový šampionát v roce 2011. Při ní se zbouralo 80% z původního stadionu.

Celková výše nákladů na poslední přestavbu se pak vyšplhala na 96 milionů euro (2,46 miliardy korun). Pro srovnání, stavba pražské O2 areny vyšla na astronomických 8 miliard korun.

Zápasy KHL zde hraje HC Slovan Bratislava. Kromě hokejových duelů zde od kompletní přestavby vystoupilo kvantum známých jmen. Kupříkladu zpěvačky Katy Perry nebo Beyoncé , zpěváci Sting, Robbie Williams , Elton John či Andrea Bocelli . Své fanoušky zde oslnily i slavné kapely jako Rammstein, Depeche Mode nebo Thirty Seconds to Mars.

A právě zde odehrají čeští hokejisté základní skupinu. Bratislavská aréna je i místem konání všech duelů o medaile (semifinále, finále, utkání o 3. místo).


Košice

Druhé největší slovenské město se nachází na opačném konci země než Bratislava. Košice leží na jihovýchodě a žije zde 240 tisíc obyvatel. Ještě donedávna v metropoli sídlil fotbalový klub VSS Košice, který navazoval na tradici zaniklého 1. FC Košice, jenž si zahrál i slavnou Ligu mistrů. Po dlouholetých finančních potížích však VSS ukončilo v roce 2017 svou činnost. Mimochodem, klubu se snažil finančně vypomáhat i slavný záložník Manchesteru United Nemanja Matić, který zde v letech 2007 – 2009 působil.

Spousty úspěchů rovněž dosáhl i hokejový klub HC Košice, který celkem desetkrát ovládl slovenskou nejvyšší soutěž. Od ročníku 2007/2008 se přitom mužstvo do extraligového finále probojovalo osmkrát po sobě. Pětkrát z těchto pokusů pak celou soutěž ovládlo. Košice jsou jediným slovenským mužstvem, které třikrát v řadě oslavilo mistrovský titul.

Steel Aréna – Košický stadion Ladislava Trojáka

Otevřena: únor 2006
Kapacita: 8 347 lidí
Cena přestavby: 29 milionů euro (745 milionů korun)

Podobně jako v případě Zimního stadionu Ondreje Nepely se historie Košického stadionu Ladislava Trojáka začala psát již v devatenáctém století. V jeho místě stála otevřená ledová plocha už v roce 1868. Na podzim 1964 přišlo zakrytí ledové plochy a v roce 1996 započala rozsáhlá přestavba, která trvala deset let. V roce 2006 pak byla slavnostně otevřena a nově pojmenována na Steel Arénu na počest generálního sponzora košického klubu HC Košice – ocelářské společnosti U. S. Steel Košice.

Stadion však nese i jméno košického rodáka Ladislava Trojáka, který byl prvním Slovákem, jenž oblékl hokejový dres československého národního týmu.

V kapacitně menší aréně v Košicích budou hrát základní skupinu domácí Slováci

Kromě košického hokejového mužstva zde nastupuje i ženský basketbalový klub Good Angels Košice v duelech Euroligy. Mimo sportovních klání je aréna stejně jako ta bratislavská využívána i pro koncerty. Vystoupili zde například hudební producenti DJ Tiësto nebo David Guetta.

Steel Aréna je zároveň místem, kde při nadcházejícím hokejovém šampionátu odehrají základní skupinu domácí Slováci.

V košické aréně se hrálo už mistrovství světa v hokeji v roce 2011
V košické aréně se hrálo už mistrovství světa v hokeji v roce 2011

Vstoupit do diskuse
0

MS v hokeji 2021

Mistrovství světa v hokeji se v Bělorusku a Lotyšsku bude konat od 21. května do 6. června 2021. Hokejový šampionát proběhne po roční pauze, která byla způsobena nemocí COVID-19, kvůli které IIHF šampionát  zrušila. Český tým odehraje základní skupinu A v Minsku, kde se střetne se Švédskem, Ruskem, Švýcarskem, Velkou Británií, Slovenskem, Dánskem a Běloruskem. Skupinu B hostí lotyšská Riga.
Termín Program Stadiony a města

Euro Hockey Tour

Švédské hokejové hry Channel One Cup Karjala Cup

Tipsport Extraliga

Play off zrušeno, letošní ročník bez mistra Přestupy ONLINE

Hokejové vybavení * Reprezentační hokejové dresy * Hokejové brusle na Heureka.cz

Skupina B
Články odjinud