Hotovo. Hokejový titul slaví Pardubice

Autor: luk
3
Chci koupit Hradec. Dluhy jsou nesmysl, říká Ulich
Vecheta proti Spartě dvakrát na hraně, ČK pro Tanka správně. Liberec měl mít penaltu

Český hokej má nového mistra! Pardubice ve Vítkovicích chrabrým výkonem vybojovaly potřebný čtvrtý bod, vyhrály 3:2 v prodloužení, celou sérii 4:0. Přitom klíčový čtvrteční duel pro ně probíhal zle, ještě 82 vteřin před koncem třetí třetiny prohrávaly. Tenhle zápas ale obrátily, přinesl jim nesmrtelnou hokejovou slávu.

Pardubice jsou poprvé od roku 2005, kdy extraligu při výluce NHL zaplavily hvězdy, nejlepším týmem v zemi. Nejsladší příběh napsala letošní sezona slavnému brankáři Dominiku Haškovi, který se stal českým šampionem potřetí v kariéře, poprvé od roku 1989.

Na triumfu má navíc i ve 45 letech úžasný podíl. V sérii zaklel vítkovického soupeře, báli se ho i vyhlášení střelci.

Hašek to s hokejkou umí.Foto Jaroslav Legner (Sport)

Ještě v 59. minutě finále číslo čtyři by ale asi hodně nevsadil na to, že ještě tenhle den bude otevírat šampaňské. Pardubice prohrávaly 1:2, braly si zoufale oddechový čas, na ledě se odhodlávaly k power play. Právě při ní však dokázaly srovnat, to se Píša trefil z dálky.

V prodloužení pak gól rozhodující o titulu vstřelil po pouhých 42 vteřinách Radovan Somík, který se trefil pokusem přes obránce. Hotovo, mohlo se začít slavit.

„Jasně nejdůležitější gól kariéry,“ radoval se Somík.

Tenhle zápas byl tak trochu bláznivý. Každou chvíli to bylo jinak. Stačila jen minuta a 14 vteřin, aby vítkovické publikum strnulo. Zápas o všechno začalo jejich oblíbené mužstvo hrůzně: hostující neposeda Rákos tečoval Nakládalovu pumelici za Štěpánka, zničehonic to bylo 1:0 pro Pardubice.

Štěpánek na ledě.Foto Jaroslav Legner (Sport)

Tolikrát si kouč Alois Hadamczik probíral se svými svěřenci, jak důležité je zvládnout začátek. Tolikrát to letělo v hlavách i samotným vítkovickým hráčům. Jenže pak došlo na Den D a start se nepovedl.

Domácí z toho byli dlouho v šoku, Pardubice je zatlačily ohromujícím náporem. V hale bylo chvílemi ticho, fanoušci Vítkovic se v duchu modlili. Teď nebo nikdy! Hadamczikovi hráči se tlačili do brankáře Haška, zkoušeli ho rozhodit, bylo z toho několik rozbrojů. Gól dlouho ne.

Vážně totiž domácí začali ohrožovat Haška až ve druhé polovině utkání. Jeden z nejlepších gólmanů hokejové historie se vytáhnul jak proti Burgrovi, tak proti Treillemu. Až v poslední minutě druhé třetiny šel Pineault na trestnou lavici a domácí Vladimír Sičák rychle faul potrestal – 1:1!

Pardubičtí poprvé doplatili na svou nedisciplinovanost. Ne naposledy.

Ondřej Šedivý najíždí do Dominika Haška.Foto Jaroslav Legner (Sport)

V 52. minutě totiž stačilo jen pár vteřin, aby si hostující Nakládal hodně vyčítal svou předchozí hru vysokou holí. Domácí dostali Haška pod smršť střel, jedna z nich nakonec přece jen zapadla za něj. 2:1. Vytáhlý Barinka skákal po ledě jak bláznivý, tohle vypadalo slibně.

Tím spíš, když se za chvíli rozhodčí osmělili a nařídili proti hostům penaltu. Postavil se k ní veterán Viktor Ujčík – krásně Haška poslal na druhou stranu, zívala na něj prázdná brána. Jenže v klíčové chvíli jí přestřelil!

„Věděl jsem, že kdybych to dal, neprohráli jsme,“ smutnil Ujčík.

Tohle mělo ještě Vítkovice mrzet, hosté zase jednou prokázali, jakou vůli po úspěchu mají.  Nejdřív srovnal Píša, chvíli po osmnáctiminutové přestávce se trefil i Somík. Byl konec, Pardubice v play off vyhrály i dvanáctý zápas v řadě. Domácí kouč Hadamczik naopak ani tentokrát nedosáhl na titul.

Vítkovice Steel - Eaton Pardubice 2:3 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 40. Sičák (Kvapil, Barinka), 52. Barinka - 2. Rákos (Nakládal, Kolář I), 59. Píša (Pineault), 61. Somík.
Rozhodčí: Hradil, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 11:10. Využití: 2:1.
Diváci: 9496 (vyprodáno).

Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, Barinka, Sičák, Kuboš, Voráček, Trnka, Rehák - Klimek, Burger, Strapáč - Kvapil, Vrána, Treille - Ujčík, R. Hruška, Svačina - Šedivý, Štefanka, Krenželok. Trenéři: Hadamczik a Konečný.

Pardubice: Hašek - Nakládal, Havíř, Jillson, MacKenzie, Píša, Kočí, Kolář II - Kolář I, Koukal, Rákos - Pineault, Špirko, Somík - P. Sýkora, Zohorna, Pivko - Cetkovský, Kousal, Buchtele. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.