Muži - Half pipe (finále) | ONLINE | 22.2.2018 03:30 | ZOH - Akrobatické lyžování Pchjongčchang 2018 | ŽIVĚ | iSport.cz

ZOH - Akrobatické lyžování - Muži - Half pipe (finále) -  ONLINE PŘENOS -  22. února 2018   03:30

Ukončeno

Muži - Half pipe (finále)

03:30 finále - muži
USA 1. D. Wise
USA 2. A. Ferreira
NZL 3. M. Porteous
 
Přenos se aktualizuje automaticky

To je ode mě pro tuto chvíli z U-rampy vše. Děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek dnešního dne. Těším se na Vás zase u nějakého dalšího textového online přenosu, na počtenou!
Máme za sebou další fantastické finále freestylové disciplíny. Už se zdálo, že po prvních dvou jízdách jsou známi všichni medailisté, ovšem co předvedli závodníci ve třetích finálových pokusech, to bylo neuvěřitelné. Výkon skoro až za hranicí možností předvedl obhájce zlaté medaile ze Soči, Američan David Wise, který si odváží zlatou medaili i z Pchjongčchangu, na stříbrnou medaili odsunul krajana Alexe Ferreiru. A bronz putuje na krk největšímu překvapení finále, teprve šestnáctiletého Nica Porteouse z Nového Zélandu. Naopak za očekáváním skončil vítěz kvalifikace Aaron Blunck z USA, který skončil na konečném 7. místě.
Konečné pořadí:
1. David Wise (USA) 97,20
2. Alex Ferreira (USA) 96,40
3. Nico Porteous (NZL) 94,80
4. Beau-James Wells (NZL) 91,60
5. Noah Bowman (CAN) 89,40
6. Mike Riddle (CAN) 85,40
7. Aaron Blunck (USA) 84,80
8. Andreas Gohl (AUT) 68,80
9. Torin Yater-Wallace (USA) 65,20
10. Thomas Krief (FRA) 9,80
11. Kevin Rolland (FRA) 6,40
12. Byron Wells (NZL) DNS
Finále half pipu právě skončilo.
12'
Poslední závodník, který mohl s pořadím ještě pohnout, byl na startu finále vítěz kvalifikace Aaron Blunck. Ani jeho nebyla vůbec špatná, k zisku medaile ale scházely náročnější triky, které by mu vynesly bodové ohodnocení nad 90 bodů. S finále v Pchjongčchangu se loučí s výslednou známkou 84,80 a konečným 7. místem. O medailistech je tak rozhodnuto.
11'
Ne! Alex Ferreira se sice o 4 desetiny bodu zlepšil, na první místo to ale stejně nestačí. Z Pchjongčchangu si tak odveze nejspíše stříbro. Za Davidem Wisem zaostal o 0,80 bodů. Jak málo scházelo k vedoucí pozici.
11'
Tak pozor! Alex Ferreira předvedl další neuvěřitelnou finálovou jízdu prošpikovanou všemi možnými kombinacemi triků, technicky náročná jízda s vysokými odskoky od topingu. Bude to stačit na vedoucího krajana Davida Wise?
10'
Tohle není vůbec pěkný obrázek. Závodníci musí až na hranu svých možností, aby se dostali na pódiové umístění. Chyby se nevyvaroval ani Torin Yater-Wallace, který končí jako plno soupeřů na hraně U-rampy a z koryta se zvedá hodně pomalu. Jeho dopad byl hodně tvrdý.
9'
Byron Wells do dnešního finále vůbec nenastoupil a u jeho jména tak bude svítit DNS.
8'
Třetí finálové jízdy přináší nečekané drama a boj o medaile! Beau-James Wells zajel svou nejlepší jízdu brzkého rána našeho času. Při double corcích o 900 stupňů byl hodně vysoko ve vzduchu a při dopadech hodně jistý. Přesto to nestačí ani na bronzovou medaili, na kterou mu scházely pouhé 3 body! Přesto může být za výkon přes devadesát bodů (91,60) spokojen.
7'
Kevin Rolland byl do své jízdy hodně namotivován, možná až příliš. Hned při prvním dopadu končí na hraně U-rampy a z ruchových mikrofonů je slyšet, že není zdravotně v pořádku. Koryto opouští za pomoci zdravotníků na lyžích, kteří se k němu okamžitě sjeli. Odnesla to jeho pravá noha, jak v prostoru cíle ukazuje svým soupeřům.
6'
Za to Kanaďan Riddle svůj výkon o další body nerozšíří. Během jízdy dopadl hluboko do koryta a měl co dělat, aby dopad ustál.
5'
Wow! David Wise své předchozí dvě jízdy upadl, ale do třetí dal opravdu všechno a pořádně to rozbalil. Svými velmi náročnými otočkami o 900 stupňů, respektive 1080 stupňů doplnil graby, double corky a dalšími doplňky triků. Tato velmi zajímavá a náročná jízda ho vynesla na vedoucí pozici, neboť ji rozhodčí ohodnotili 97,20 body! Odsouvá tak dosud vedoucího Ferreiru na druhé místo.
4'
Také Noah Bowman končí ve sněhu a i on zůstává pod medailovými pozicemi. Se známkou 89,40 bodů se řadí momentálně na 4. pozici.
3'
Francouz Thomas Krief nenastoupil ani do třetí finálové jízdy a z Pchjongčchangu si mimo zranění odváží známku 9,80.
2'
Neznám důvod, proč Novozélanďan doslova odflákl svou třetí finálovou jízdu. Do koryta vlastně pouze najel a sjel co nejrychleji to šlo. Tento teprve šestnáctiletý závodník si bude muset počkat až do konce závodu, zda 94,80 bodů bude stačit na stříbrnou či bronzovou medaili.
1'
Prvním finalistou, který zná svou konečnou bodovou známku od rozhodčích, je v cíli spokojený Andreas Gohl z Rakouska. Oproti favoritům nezajel tak náročnou jízdu, ovšem ustál nástrahy dopadů a z disciplíny half pipe si z Pchjongčchangu odváží výsledek 68,80 bodů, což je zlepšení přes 20 bodů. Rakušan má být s čím spokojen.
Je na řadě poslední finálová jízda lyžařů v disciplíně half pipe, pojďme na ni. Nyní už se bude rozhodovat o konečném pořadí.
Pořadí po 2. jízdě:
1. Alex Ferreira (USA) 96,00
2. Nico Porteous (NZL) 94,80
3. Noah Bowman (CAN) 89,40
4. Beau-James Wells (NZL) 87,40
5. Mike Riddle (CAN) 85,40
6. Aaron Blunck (USA) 81,40
7. Torin Yater-Wallace (USA) 65,20
8. Andreas Gohl (AUT) 46,00
9. David Wise (USA) 17,00
10. Thomas Krief (FRA) 9,80
11. Kevin Rolland (FRA) 6,40
12. Byron Wells (NZL) DNS
12'
Aaron Blunck svou jízdu nedokončí. Po nájezdu ke svému druhému triku končí vlastní vinou ve sněhu a svých 81,40 z první jízdy nevylepší.
11'
Alex Ferreira předvádí v dnešním finále opravdu ohromující výkon. Rozhodčím i po jeho druhé finálové jízdě trvá velmi dlouho, než zveřejní výslednou známku. Dámy a pánové, Ferreira zaostal za možným maximem pouze o 4 body a dostává rovných 96 bodů! Jsem si jist, že Američan už nemůže o olympijskou medaili přijít.
10'
Torin Yater-Wallace měl svou jízdu prošpikovanou velmi technicky náročnými triky a nebojím se trvdit, že to byla jízda okolo 95 bodů. Svou velmi povedenou jízdou byl uspokojen natolik, že riskl ještě jeden trik na samém konci hrany U-rampy a nakonec dopadá přesně na hranu U-rampy a padá. Ve zpomaleném záběru je vidět, že kolenem obdržel úder do obličeje.
9'
Byron Wells nenaskočil ani do své druhé jízdy a vypadá to, že ve finále vůbec nenastoupí.
8'
Tentokrát Beau-James Wells předvedl oproti své první jízdě mnohem jednodušší triky. A je to znát také na výsledné známce, se ziskem 52,20 bodů zaostal za svým prvním pokusem o více než o 30 bodů.
7'
Podobně jako Wise je na tom také Novozélanďan Kevin Rolland, který má na svém kontě i po druhé jízdě pouze 6,40 bodů a je jasně poslední, pokud nepočítám nestartujícího Byrona Wellse.
6'
Riddle měl rozjetou svou jízdu velmi dobře a vše nasvědčovalo dalšímu vysokému bodovému ohodnocení. Ve spodní pasáži při pokusu o otočku o 900 stupňů končí ve sněhu a ani on zlepšení nezaznamená.
5'
Ani David Wise svou druhou jízdu nedokončil podle představ a končí v korytu. Jeho dopad do koryta byl příliš daleko od hitu. Pokud by chtěl Wise pomýšlet na medaili, musí zajet ohromující třetí jízdu, 17 bodů z první jízdy je daleko za jeho možnostmi.
4'
Noah Bowman měl velmi vysoký první air o 180 stupňů do switche, ovšem na dopadu šel do dřepu a ztratil rychlost. Většinu koryta tak pouze sjel. Zlepšení to rozhodně nebude a bude muset vložit vše do své třetí finálové jízdy.
3'
Vypadá to, že Krief ve finále po své první jízdě, ve které hodně tvrdě dopadl do sněhu, odstoupil ze závodu. Do své druhé jízdy nenastoupil.
2'
Nico Porteous předvedl plno double corků s různými kombinacemi otoček na obě strany. Svému výkonu nemůže ani sám závodník uvěřit. Rozhodčím trvá déle, než ohodnotí jeho jízdu. A tady je důvod – 94,80 bodů. Novozélanďan se posouvá do vedení a nemůže uvěřit vlastním očím.
1'
Druhé jízdy načal Andreas Gohl, který se pádu nevyhnul už v první jízdě. Ovšem ani ve druhé se nedokázal vyvarovat pádu, přesto dostává od rozhodčích vzhledem k pádu vysoký bodový příděl, který činí 46 bodů.
1. Alex Ferreira (USA) 92,60
2. Noah Bowman (CAN) 89,40
3. Beau-James Wells (NZL) 87,40
4. Mike Riddle (CAN) 85,40
5. Nico Porteous (NZL) 82,40
6. Aaron Blunck (USA) 81,40
7. Torin Yater-Wallace (USA) 65,20
8. David Wise (USA) 17,00
9. Andreas Gohl (AUT) 14,60
10. Thomas Krief (FRA) 9,80
11. Kevin Rolland (FRA) 6,40
12. Byron Wells (NZL) DNS
12'
Blunck nepředvedl vůbec špatnou jízdu, ale scházela ji vyšší náročnost triků. Nakonec je z toho celková známka 81,40 bodů, která na umístění na pódiu dnes stačit rozhodně nebude.
11'
Tak pozor! Američan Alex Ferreira nadchl rozhodčí svými vysokými a velmi náročnými triky natolik, že jako první finalista překonává hranici 90 bodů, přesněji 92,60. Jeho nadšení po jeho jízdě v prostoru diváků tedy bylo oprávněné. Ferreira se tedy ujímá vedení.
10'
Wallace neměl tak náročnou jízdu, jako tomu bylo například v kvalifikaci a se svou jízdou na jistotu získává "pouze" 65,20 bodů. Tento bodový zisk ho řadí na 5. místo.
9'
Byron Wells do své první finálové jízdy nenastoupil. Uvidíme, zda do jedné z dalších dvou jízd nastoupí.
8'
Beau-James Wells hodil svým soupeřům rukavici a předvedl opravdu pohlednou jízdu, kterou načal double cork s otočkou o 720 stupňů. Tato povedená jízda mu vynesla 87,40 bodů a řadí ho na průběžné druhé místo.
7'
Za to Kevin Rolland je dalším závodníkem, který okusil sníh uvnitř koryta. Francouz se řadí na chvost pořadí.
6'
Kanadský závodník Mike Riddle létal hodně vysoko nad toping, jeho průměr činil 4,5 metrů. Rozhodčí k tomuto faktu přihlédli, a jelikož měl technicky náročnější triky ve své jízdě, obdržel v součtu 85,40 bodů. Je z toho průběžné druhé místo.
5'
Wise skončí po první finálové jízdě ve spodní části pořadí, během jízdy padá a jeho jízda je ohodnocena pouze 17 body.
4'
Noah Bowman z Kanady předvedl úžasný výkon! Rozhodčí také jeho jízdu zaplatili hodně vysokými známkami a posílají ho do vedení se ziskem 89,40 bodů.
3'
Thomas Krief ošklivě spadl, ale naštěstí je v pořádku a odchází z koryta po svých. Je ale otřesený.
2'
Šestnáctiletý Nick Porteous z Nového Zélandu zajel nejlepší jízdu během svého účinkování v Pchjongčchangu. A schoval si ji pro finále. Se ziskem 82,40 bodů má vcelku slušný základ do soutěže.
1'
Finále zahájil Rakušan Andreas Gohl, který se ale během svých triků v U-rampě nevyhnul pádu a soutěž tak nezahájil nejlépe. Získal 14,60 bodů.
Závod zahájen.
Startovní listina:
1. Andreas Gohl (AUT)
2. Nico Porteous (NZL)
3. Thomas Krief (FRA)
4. Noah Bowman (CAN)
5. David Wise (USA)
6. Mike Riddle (CAN)
7. Kevin Rolland (FRA)
8. Beau-James Wells (NZL)
9. Byron Wells (NZL)
10. Torin Yater-Wallace (USA)
11. Alex Ferreira (USA)
12. Aaron Blunck (USA)
HISTORIE NA ZOH

Half pipe na lyžích si prožil premiéru před čtyřmi roky na ZOH v Soči. Vůbec první zlatou medaili v této disciplíně získal Američan David Wise. Na druhém místě skončil Mike Riddle z Kanady a bronzový byl Kevin Rolland z Francie.

První dva jmenovaní závodníci startují také ve finále v Pchjongčchangu, kde se pokusí o obhajobu olympijských medailí. Velkou konkurenci ale budou mít určitě v Američanech Aaronovi Blunckovi, Alexi Ferreirovi či Torinu Yatter-Wallaceovi. Zapomínat ale nesmíme ani na další finalisty, kteří se pokusí do svých jízd dát opravdové maximum.
Průběžné pořadí Světového poháru:
1. Alex Ferreira (USA) 282 bodů
2. David Wise (USA) 250
3. Aaron Blunck (USA) 182
4. Simon D'Artois (CAN) 144
5. Birk Irving (USA) 142
6. Kevin Rolland (FRA) 138
7. Kyle Smaine (USA) 134
8. Noah Bowman (CAN) 130
9. Torin Yater-Wallace (USA) 121
10. Thomas Krief (FRA) 120
ČESKÁ/SLOVENSKÁ STOPA

Už do kvalifikace nenastoupil žádný závodník z České republiky či Slovenska. Tudíž ani ve finále nebudeme mít možnost vidět některého z tuzemských zástupců.
Výsledky kvalifikace:
1. Aaron Blunck (USA) 94.40 – Q
2. Alex Ferreira (USA) 92.60 – Q
3. Torin Yater-Wallace (USA) 89.60 – Q
4. Byron Wells (NZL) 88.60 – Q
5. Beau-James Wells (NZL) 88.20 – Q
6. Kevin Rolland (FRA) 87.80 – Q
7. Mike Riddle (CAN) 82.20 – Q
8. David Wise (USA) 79.60 – Q
9. Noah Bowman (CAN) 77.20 – Q
10. Thomas Krief (FRA) 74.40 – Q
11. Nico Porteous (NZL) 72.80 – Q
12. Andreas Gohl (AUT) 68.60 – Q
13. Simon D'Artois (CAN) 66.60
14. Murray Buchan (GBR) 66.00
15. Peter Speight (GBR) 64.60
16. Lukas Müllauer (AUT) 63.60
17. Miguel Porteous (NZL) 62.60
18. Joel Gisler (SUI) 59.80
19. Rafael Kreienbühl (SUI) 55.20
20. Ping-čchiang Mao (CHN) 54.60
21. Marco Ladner (AUT) 54.20
22. Brendan Newby (IRL) 53.80
23. Siang-žuej Kchung (CHN) 50.80
24. Pavel Čupa (OAR) 46.80
25. Robin Briguet (SUI) 29.40
26. Alexander Glavackij-Yeadon (GBR) 15.00
27. Kchang-pok I (KOR) 13.00
PRAVIDLA

Jednotliví závodníci jezdí postupně na U-rampu a předvádějí různě náročné triky, které rozhodčí poté hodnotí. Základními triky jsou Frontside nebo Backside air, kdy se závodník ve vzduchu otočí o 180 stupňů. Ale většinou jsou k vidění mnohem těžší triky. Závodník může předvést ve své jízdě libovolný počet triků a rozhodčí poté hodnotí jejich náročnost, provedení, výšku, celkový dojem, zvládnutí doskoku a plynulost.

Všechny závodníky čekají tři finálové jízdy, z nichž se jim do výsledkové listiny bude počítat jízda s nejvyšším bodovým ohodnocením.
Přeji příjemné brzké ráno všem fanouškům zimních sportů a zimních olympijských her zvláště! Na třináctý den Her v Pchjongčchangu náleží celkem 15 událostí a jednou z nich je lyžařské finále mužského half pipu neboli U-rampy.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 03:30.
Články odjinud