Černý vstřelil první gól za Ajax! Suchý se trefil za Basilej

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Čeští fotbalisté Václav Černý a Marek Suchý skórovali v pátém kole základních skupin Evropské ligy. Černý se prosadil poprvé za Ajax Amsterodam a zajistil jeho výhru na hřišti Celticu Glasgow 2:1, Suchého branka pomohla Basileji k remíze 2:2 s Fiorentinou. Basilej si zajistila postup ze skupiny, stejně jako dalších jedenáct týmů. Po prohře Plzně v Minsku mají jistý postup i Rapid Vídeň a Villarreal, z liberecké skupiny prošla Braga.

Osmnáctiletý Černý přišel na hřiště v 68. minutě a dvě minuty před koncem skóroval po rychlém protiútoku. Byla to jeho první branka v prvním utkání v Evropské lize a rozhodla o výhře Ajaxu nad Celticem 2:1. Ajax se díky ní udržel ve hře o postup. V posledním zápase skupiny musí porazit Molde a doufat v prohru Fenerbahce se Celticem. Turecký tým dnes zvítězil v Molde 2:0, Michal Kadlec za hosty odehrál čtvrt hodiny.

Suchý se prosadil v 41. minutě, kdy snížil na 1:2. Fiorentina vedla po dvou brankách Bernardeschiho. Jenže vyloučením za tvrdý úder loktem oslabil italský tým Roncaglia a Basilej přesilovku využila v 74. minutě. Suchý si tentokrát připsal asistenci, když sklepl rohový kop na vápno na Elnenyho, který se trefil k tyči.

Zatímco Basilej má postup jistý, Fiorentina ho bude muset v posledním kole hájit před dotírajícím Lechem Poznaň a portugalským Belenenses.

Rapid a Villarreal se už s vědomím postupu utkaly spolu a španělský tým připravil soupeři první ztrátu v této sezoně Evropské ligy. O vítězství Villarrealu 1:0 se v 78. minutě postaral Soriano.

Z liberecké skupiny si postup zajistila Braga. Blízko je i Marseille, které v posledním zápase stačí remizovat v Liberci. Francouzský tým dokázal porazit Groningen, i když o jeho výhře 2:1 rozhodl až v 88. minutě Batshuayi.

Ze stejné skupiny jako pražská Sparta si postup zajistilo také Schalke, které po brance Choupo-Motinga z 86. minuty porazilo 1:0 APOEL Nikósie.

Naopak jiný německý tým Augsburg závěr zápasu nezvládl, když po dvou brankách Adurize z poslední desetiminutovky prohrál 2:3 s Athleticem Bilbao. Baskický tým má už postup jistý, Augsburg bude muset v posledním zápase vyhrát na hřišti druhého Partizanu Bělehrad, který zvítězil 2:1 v Alkmaaru.

Devátý gól Kanea z posledních šesti zápasů zajistil postup Tottenhamu, který vyhrál 1:0 na hřišti ázerbájdžánského Karabachu. Naopak Monako svoji šanci nevyužilo, doma prohrálo 0:2 s Anderlechtem.

Postup slaví i druhý anglický tým v soutěži. Liverpool musel utkání proti Bordeaux otáčet po kuriózním gólu. Saivet se prosadil po nepřímém kopu, který rozhodčí nařídil za téměř půlminutové držení míče brankářem Mignoletem. Míč střelci přistrčil Jaroslav Plašil, který odehrál 85 minut. Ještě do přestávky se ale prosadili Milner a Benteke a zajistili Liverpoolu výhru 2:1.

Rozhodnutá je také skupina G, ze které se do jarní části kvalifikovaly Lazio Řím a St. Etienne. Lazio si postup zajistilo vítězstvím nad Dněprem 3:1, francouzskému klubu stačila remíza 1:1 v Trondheimu.

V podvečerním zápase si postup zajistila Kubaň Krasnodar, která doma překvapivě porazila Dortmund 1:0. Borussia, která už měla jistý postup před zápasem, nedokázala skórovat poprvé v sezoně. V Rusku měla smůlu, dvakrát trefila tyč.

Postup se nepodařilo zajistit Midtjyllandu, který i s Filipem Novákem prohrál na hřišti Legie Varšava 0:1. Dánský tým, do kterého v lednu zamíří také Václav Kadlec, je však stále druhý a v posledním zápase potřebuje doma porazit Bruggy.

Suchý se prosadil v 41. minutě, kdy snížil na 1:2. Fiorentina vedla po dvou brankách Bernardeschiho. Jenže vyloučením za tvrdý úder loktem oslabil italský tým Roncaglia a Basilej přesilovku využila v 74. minutě. Suchý si tentokrát připsal asistenci, když sklepl rohový kop na vápno na Mohameda Elnenyho, který se trefil k tyči.

Naopak jiný německý tým Augsburg závěr zápasu nezvládl, když po dvou brankách Artize Adurize z poslední desetiminutovky prohrál 2:3 s Athleticem Bilbao. Baskický tým má už postup jistý, Augsburg bude muset v posledním zápase vyhrát na hřišti druhého Partizanu Bělehrad, který zvítězil 2:1 v Alkmaaru.

Devátý gól Harryho Kanea z posledních šesti zápasů zajistil postup Tottenhamu, který vyhrál 1:0 na hřišti ázerbájdžánského Karabachu. Naopak Monako svoji šanci nevyužilo, doma prohrálo 0:2 s Anderlechtem.

V podvečerním zápase si postup zajistila Kubaň Krasnodar, která doma překvapivě porazila Dortmund 1:0 a dokonce jej díky lepšímu vzájemnému zápasu přeskočila na prvním místě tabulky. Borussia, která už měla jistý postup před zápasem, nedokázala skórovat poprvé v sezoně. V Rusku měla smůlu, dvakrát totiž trefila tyč.

Skupina A

Molde - Fenerbahce 0:2 (0:0)
Branky: 68. Fernandao, 84. Ozan Tufan.

Celtic Glasgow - Ajax Amsterodam 1:2 (1:1)
Branky: 4. McGregor - 22. Milik, 88. Černý.

Liverpool - Bordeaux 2:1 (2:1)
Branky: 38. Milner z pen., 45.+1 Benteke - 33. Saivet.

Lazio Řím - Dněpropetrovsk 3:1 (1:0)
Branky: 4. Candreva, 68. Parolo, 90.+3 Djordjevič - 65. Bruno Gama.

Branky: 4. a 78. Cenk Tosun.

Lokomotiv Moskva - Sporting Lisabon 2:4 (1:3)
Branky: 5. Maicon, 86. Al. Mirančuk - 20. Montero, 38. Ruiz, 43. Gelson Martins, 60. Matheus Pereira.

1. Lok. Moskva 8 3 3 2 13:10 12
2. Sporting 8 3 1 4 15:15 10
3. Besiktas Istanbul 6 2 3 1 7:6 9
4. Korca 6 1 0 5 4:13 3

Skupina I:

Basilej - Fiorentina 2:2 (1:2)
Branky: 40. Suchý, 74. Elneny - 23. a 36. Bernardeschi. ČK: 28. Roncaglia (Fiorentina)

Belenenses - Lech Poznaň 0:0

1. Basilej 10 5 2 3 14:12 17
2. Fiorentina 8 3 2 3 12:10 11
3. Lech Poznań 6 1 2 3 2:6 5
4. Belenenses 6 1 2 3 2:8 5