10. října 2015 • 22:43

Wales slaví historický postup na EURO, Nizozemci vyhráli

Fotbalisté Walesu slaví první postup na EURO v historii
Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy
Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky

Fotbalisté Nizozemska zvítězili v kvalifikaci mistrovství Evropy na hřišti Kazachstánu 2:1, kvůli výhře Turecka na české půdě ale zůstávají na čtvrtém místě skupiny A. Island má po remíze 2:2 s Lotyšskem na Čechy v čele tabulky jednobodový náskok. Několik zemí pak slaví postup, radovat se poprvé v historii může i Wales.

Útočník Ajaxu Amsterodam El Ghazi nastoupil k premiérovému utkání za nizozemskou reprezentaci a hned se podílel na první brance v Kazachstánu, když asistoval Wijnaldumovi. Po změně stran zvýšil náskok hostů Sneijder, který se v soutěžním utkání za Nizozemsko prosadil poprvé od mistrovství světa v Brazílii.

V brance týmu Oranjes dostal dnes poprvé v kvalifikaci šanci Krul, který se ale v závěru duelu zranil a první minuty v seniorské reprezentaci si připsal Zoet, jenž v nastavení inkasoval gól od Kuata. Poslední tři minuty odehrál útočník Van Persie a zaznamenal tak 100. start za Nizozemsko.

V páté minutě duelu mezi Islandem a Lotyšskem vyrazil gólman Vanins přímý kop Gylfiho Sigurdssona pouze před sebe a u míče byl nejrychleji útočník francouzského Nantes Sigthórsson, který neomylně zakončil. Náskok navýšil skákavou střelou zpoza vápna Sigurdsson, se šesti brankami nejlepší střelec severského celku v kvalifikaci.

Hned na začátku druhého poločasu kontaktní branku vstřelil po Višnakovsově přihrávce Cauna a Island poprvé v kvalifikaci inkasoval od jiné než české reprezentace. V 68. minutě navíc dokázal střelou z první vyrovnat Šabala a Island tak podruhé v řadě získal pouze bod.

Hosté: 33. Wijnaldum, 50. Sneijder

Domácí: Pokatilov – Engel, Malij, Smakov, Logviněnko, Sujumbajev – Konysbajev, Kuat, Islamchan (15. Geteriev), Dosmagambetov (80. Nurgalijev) – Ščjotkin (64. Chižničenko).

Hosté: Krul (81. Zoet) – Tete, Bruma, van Dijk, Riedewald – Wijnaldum, Blind, Sneijder (79. Afellay) – El Ghazi, Huntelaar (87. van Persie), Depay.

Domácí: Ajtbajev, Bejsebekov, Bojčenko, Geteriev, Gorman, Chižničenko, Kuantajev, Muchutdinov, Nurgalijev, Nusserbajev, Šomko, Sidelnikov

Hosté: Afellay, Anita, Bazoer, Dost, Elia, Lens, Kongolo, Rekik, van Persie, Zoet

Hosté: 49. Cauņa, 68. Šabala

Domácí: Halldórson – Sævarsson, Árnason (18. Ottesen), R. Sigurðsson, A. Skúlason – Guðmundsson, G.Þ. Sigurðsson, Hallfreðsson, Bjarnason – Finnbogason (65. Guðjohnsen), Sigþórsson.

Hosté: Vaņins – Gabovs, Dubra, Gorkšs, Maksimenko – Tarasovs (77. Laizāns) – Rakels, Zjuzins (85. Ikaunieks), Cauņa, Višņakovs (65. Karašausks) – Šabala.

Domácí: Guðjohnsen, Kristinsson, Böðvarsson, Jónsson, Gíslason, Bjarnason, Skúlason, Jónasson, Gunnleifsson, Ottesen, Kjartansson, Eyjólfsson

Hosté: Kurakins, Jagodinskis, Višņakovs, Šteinbors, Freimanis, Ikaunieks, Kamešs, Laizāns, Karašausks, Ikstens, Fertovs, Kozlovs

Domácí: Finnbogason, R. Sigurðsson

Hosté: Tarasovs, Maksimenko

Jeskov – Mosjakin, Dančenko (vš. Rusko)

Laugardalsvöllur, Reykjavík

Skupina A

Kazachstán - Nizozemsko 1:2 (0:1)
Branky: 90.+6 Kuat - 33. Wijnaldum, 50. Sneijder. Rozhodčí: Turpin (Fr.).

Island - Lotyšsko 2:2 (2:0)
Branky: 5. Sigthórsson, 27. G. Sigurdsson - 49. Cauna, 68. Šabala. Rozhodčí: Eskov (Rus.).

ČR - Turecko 0:2 (0:0)
Branky: 62. Inan z pen., 80. Calhanoglu. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child (všichni Angl.). ŽK: Krejčí, Dočkal, Pavelka, Novák - Özbayrakli, Sen.

1.  Česko 10 7 1 2 19:14 22
2.  Island 10 6 2 2 17:6 20
3.  Turecko 10 5 3 2 14:9 18
4.  Nizozemsko 10 4 1 5 17:14 13
5.  Kazachstán 10 1 2 7 7:18 5
6.  Lotyšsko 10 0 5 5 6:19 5

Bosna a Hercegovina rozhodla o vítězství nad Walesem 2:0 v závěru. Nejprve Djurič hlavičkou překonal gólmana Hennesseyho, v 90. minutě pojistil tříbodový zisk domácích Ibiševič. Přesto si Wales zahraje hlavní část velkého turnaje poprvé od roku 1958, kdy postoupil do čtvrtfinále MS ve Švédsku. Pomohla mu k tomu prohra Izraele s Kyprem 1:2. Právě tyto dva týmy budou společně s Bosnou bojovat v posledním kole o třetí místo ve skupině B.

Belgie splnila v Andoře roli favorita, v prvním poločase se trefili z delší vzdálenosti Naingollan a De Bruyne. Po změně stran snížil z penalty Ildefons Lima, chvíli nato však dostali pokutový kop k dispozici i hosté a Hazard se nemýlil. Na 4:1 pro Belgii zvýšil Depoitre, který prožil snový debut za národní tým. Druhý gól v zápase mohl přidat Hazard, další penaltu však neproměnil.

Skupina B

Izrael - Kypr 1:2 (0:0)
Branky: 76. Bitton - 58. Dossa Júnior, 80. Demetriu. Rozhodčí: De Sousa (Portug.).

Andorra - Belgie 1:4 (0:2)
Branky: 51. Ildefons Lima z pen. - 19. Nainggolan, 42. De Bruyne, 56. Hazard z pen., 64. Depoitre. Rozhodčí: Gil (Pol.).

Bosna a Hercegovina - Wales 2:0 (0:0)
Branky: 71. Djurič, 90. Ibiševič. Rozhodčí: Mallenco (Šp.).

1.  Belgie 10 7 2 1 24:5 23
2.  Wales 10 6 3 1 11:4 21
3.  Bosna 12 5 3 4 18:15 18
4.  Izrael 10 4 1 5 16:14 13
5.  Kypr 10 4 0 6 16:17 12
6.  Andorra 10 0 0 10 4:36 0

Itálii poslal do vedení v Ázerbájdžánu Éder, velkou zásluhu na brance měl i záložník Verratti, který útočníka Sampdorie Janov poslal do šance povedenou přihrávkou za obranu. V 31. minutě sice vyrovnal nedůsledně bráněný Nazarov, ještě do poločase si ale hosté vzali vedení zpět. První gól za reprezentaci od listopadu 2012 vstřelil El Shaarawy. V druhém dějství pojistil výhru Darmian a Itálie poprvé pod trenérem Contem dala v zápase tři branky.

Na druhém místě skupiny H zůstalo po výhře 2:0 nad Maltou Norsko o dva body před Chorvatskem. Tomu k vítězství s Bulharskem před prázdnými tribunami pomohli Perišič a Rakitič, kteří si připsali desátý gól za reprezentaci. Třetí branku vstřelil devět minut před koncem útočník Fiorentiny Kalinič.

Skupina H

Norsko - Malta 2:0 (1:0)
Branky: 19. Tettey, 52. Söderlund. Rozhodčí: Hunter (Sev. Ir.).

Ázerbájdžán - Itálie 1:3 (1:2)
Branky: 31. Nazarov - 11. Éder, 43. El Shaarawy, 65. Darmian. Rozhodčí: Collum (Skot.). ČK: 88. Hüseynov (Ázerbájdžán).

Chorvatsko - Bulharsko 3:0 (2:0)
Branky: 2. Perišič, 42. Rakitič, 81. Kalinič. Rozhodčí: Dias (Portug.). ČK: 89. Čop (Chorvatsko).

1.  Itálie 10 7 3 0 16:7 24
2.  Chorvatsko 10 6 3 1 20:5 20
3.  Norsko 12 6 1 5 14:13 19
4.  Bulharsko 10 3 2 5 9:12 11
5.  Ázerbajdžán 10 1 3 6 7:18 6
6.  Malta 10 0 2 8 3:16 2