Legendární Lance Armstrong že se kaje? Hlavně ho, proboha, nelitujte!

Doby, kdy byl Lance Armstrong oslavovaným cyklistou, jsou už dávno pryč
Doby, kdy byl Lance Armstrong oslavovaným cyklistou, jsou už dávno pryčZdroj: ČTK
Blogy
Začít diskusi (0)

Na obrazovce se jeho tvář sice objeví před miliony diváků až ve čtvrtek, ale světem už se rozletěla senzační zpráva: cyklistický predátor Lance Armstrong se v pořadu Oprah Winfreyové přiznal k dopingu! Ostatně, sama slavná moderátorka to potvrdila. Vedou se jen debaty, zda mluvil o době před tím, než dostal rakovinu, nebo/i o době, kdy získal sedm triumfů na Tour de France. Ať tak nebo onak, nebudu ho mít za chlapáka, který šel do sebe. Nebudu pro něho mít ani špetku uznání za to, že se ke zpovědi odhodlal. Za své dosavadní chování si to absolutně nezaslouží. Není to legenda, nezbaví se cejchu podvodníka, který lže. Je pozdě, Lanci. Pozdě.

Na záběry, v nichž bude Armstrong hovořit o své minulosti, čeká celá planeta. Až dosud zatvrzele odmítal, že by měl s dopingem cokoli společného, ačkoli dostatek svědectví i z jeho nejbližšího okolí a tisíce stran dokumentů mluví o opaku. I při vyšetřování trval na svém, nic s ním nehnulo.

Nepochopitelné pro mě je, že i tak měl, má a zřejmě i po svém „coming outu“ ještě bude mít dost příznivců a obhájců. Hlavní argument zní: dělali to všichni, přizpůsobil se systému, na kterém cyklistika za souhlasu mocných funkcionářů fungovala.

Jednačtyřicetiletý Američan Armstrong se má k dopingu poprvé obšírně vyjádřit v televizním pořadu slavné moderátorky Oprah Winfreyové, který se bude vysílat 17. ledna. Spekuluje se o tom, zda se k dopingu nepřizná.Jednačtyřicetiletý Američan Armstrong se má k dopingu poprvé obšírně vyjádřit v televizním pořadu slavné moderátorky Oprah Winfreyové, který se bude vysílat 17. ledna. Spekuluje se o tom, zda se k dopingu nepřizná. • ReutersNesouhlasím. To snad někdo spadl z Měsíce, když už jsme u Armstronga. Vždyť je to alibismus. Byť je jasné, že když chcete být úspěšný, musíte přijmout daná pravidla. Či spíš „pravidla“. Anebo se z pelotonu odpojit a zkusit jiný džob. Rozumím i tomu, že to málokdo dokáže a že se to dobře říká, když takové dilema neřešíte.

Přesto pro Armstronga neexistuje omluva. On není žádná oběť, on celý systém organizoval a dovedl takřka k dokonalosti. Takřka proto, že i na něho došlo. Měl neskonale mnoho příležitostí, aby přijal pokání za to, co dělal, omluvil se a alespoň se pokusil pomoct zhoubný nádor cyklistiky odoperovat. Nic z toho neudělal. Místo toho provokoval fotkou z domova, kde si vyvěsil zarámované dresy jako památku na triumfy z Tour, které mu přitom byly odebrány.

Ještě před natáčením pořadu s Winfreyovou, k níž chodí největší celebrity, se Armstrong omluvil lidem z nadace Livestrong pomáhající nemocným rakovinou a jejich rodinám, již založil. Mnozí se prý rozplakali. Armstrong projevil upřímnou lítost, že kvůli němu, či vlastně mediálnímu zájmu (sic!), museli čelit léta stresu.

Na dojetí není místo. Armstrong je chladný manipulátor, jemuž nejde věřit. I posledním, pečlivě vykalkulovaným vystoupením něco sleduje. Zřejmě další kariéru ve sportu.

Čas na upřímnost dávno vypršel…

Začít diskuzi