Štěpánek vyzve ve 2. kole Berdycha, postupují i tři Češky

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny

SOUHRN PONDĚLNÍCH VÝSLEDKŮ FRENCH OPEN |  Tenisté Tomáš Berdych a Radek Štěpánek zvládli své úvodní zápasy na Roland Garros a v druhém kole nastoupí proti sobě. Čtvrtý hráč světa Berdych porazil Japonce Jošihita Nišioku 6:0, 7:5 a 6:3 a Štěpánek si díky své pestré hře poradil s Ivanem Dodigem z Chorvatska, kterého zdolal 5:7, 6:3, 6:4 a 6:1. Postupují i Lucie Hradecká, Karolína Plíšková a Denisa Allertová, naopak Kateřina Siniaková a Barbora Strýcová v prvním kole neuspěly.

Ve dvouhře žen pokračují Lucie Hradecká a Karolína Plíšková, které si shodně ve dvou setech poradily s čínskými soupeřkami, i debutantka Denisa Allertová. Hradecká přehrála Čeng Saj-saj 6:3, 6:0 a dočkala se na Roland Garros třetí výhry v hlavní soutěži ve dvouhře v kariéře a první po čtyřech letech. Dvanáctá nasazená Plíšková porazila Čang Šuej 7:6, 6:4 a stejně jako vloni postoupila v Paříži do druhého kola.

Příští soupeřkou Hradecké bude bývalá světová jednička Viktoria Azarenková z Běloruska, s kterou letos prohrála ve třech setech v Římě. Plíšková se pokusí poprvé v kariéře proniknout v Paříži do třetího kola přes Rumunku Andreeu Mituovou, s níž se utká poprvé.

Premiéru v hlavní soutěži ženské dvouhry na Roland Garros nezvládla Kateřina Siniaková. Devatenáctiletá tenistka v duelu s další debutantkou Carinou Witthöftovou z Německa nevyužila ve druhé sadě setbol a prohrála 3:6, 5:7. Ani při osmém startu v řadě neprolomila sérii porážek v prvním kole Barbora Strýcová. Dvaadvacátá nasazená hráčka, jež v Paříži uhrála 2. kolo pouze při své premiéře v roce 2004, dnes podlehla Cvetaně Pironkovové z Bulharska 6:7, 2:6.

Bulharka bude příští soupeřkou Denisy Allertové, která po třísetovém boji zdolala Britku Johannu Kontaovou 7:6, 4:6, 6:2. První set získala dvaadvacetiletá Češka po více než hodině v tie-brekau až poměrem 19:17 a postup mohla na pařížské antuce slavit po dvou hodinách a 38 minutách.

Čtyřka Berdych s přehledem

Berdych je poprvé na grandslamu nasazen jako číslo čtyři a do Paříže přijel s letošní bilancí na antuce 9:3. Na začátku úvodního zápasu bez problémů plnil roli jasného favorita. Vyhrál prvních osm výměn a devatenáctiletému Japonci, jenž prošel z kvalifikace, nadělil "kanára".

Pak se ale jeho hladká jízda trochu zadrhla. Český tenista prolomil soupeřův servis shodně až v závěru druhého i třetího setu a odpor levorukého soupeře zlomil po hodině a 47 minutách.

"Je to dobré vítězství, ale mám dost prostoru ke zlepšení, což je dobře. Na to se budu soustředit před dalšími zápasy. Je příjemné získat první výhru, teď se můžu soustředit na dalšího soupeře," řekl Berdych v rozhovoru na kurtu.

V utkání se 146. hráčem světa musel Berdych především udržet koncentraci. "Je to o tom, držet se věcí, které si před zápasem dáte," řekl Berdych. "Jeho hra byla nepříjemnější v tom, že každý balon přišel jinak. Hrál daleko pomaleji a bylo to o tom, najít správný rytmus a zkoncentrovat se na čas, co na kurtu musíte být. Pak je víceméně jedno, jestli vyhrajete třikrát 6:1, nebo je zápas v uvozovkách podle výsledku vyrovnanější. Musíte to zvládnout, a to je celý," řekl Berdych.

Štěpánek si vybojoval zápas s Berdychem

Štěpánek mohl Dodiga porazit ve třech setech, ale v prvním neudržel vedení 3:0. Soupeře, kterého vede český kouč Martin Štěpánek, deptal častou změnou rytmu výměn - míče zkracoval za síť, chodil si pro vítězné voleje a dobře returnoval. Za podpory početné české enklávy v hledišti vyhrál za dvě hodiny a 41 minut a do šaten odcházel se zdviženým palcem.

Pro Štěpánka byla výhra o to sladší, že loni v září se právě na Roland Garros při čtvrtfinále Davisova poháru zranil a sedm měsíců nehrál. "Vzhledem k tomu, co jsem zažil, tak je to pro mne obrovská vzpruha. Zase můžu hrát a vyhrávat na nejvyšší úrovni," radoval se v šestatřiceti letech nejstarší hráč v turnaji.

"Jel jsem sem hlavně s tím, abych se domů vrátil zdravý. První úkol snad zvládnu. Taky jsem tu chtěl něco vyhrát. Za první kolo jsem hrozně moc rád."

Berdych se Štěpánkem, strůjci triumfů českého daviscupového týmu v letech 2012 a 2013, se na okruhu ATP střetli třikrát. Před deseti lety v pařížské hale Bercy vyhrál Berdych, o rok později v Marseille zvítězil Štěpánek a v roce 2011 v Šanghaji se radoval po dvou setech Berdych.