Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 12°C

Pro mě jste skončili. Ukrajinská tenistka přerušila kontakt s ruskými kolegy. Murray je hájí

Autor: pl

O víkendu odehrála zápas v Madridu v rámci WTA proti jedenácté hráčce světa Emmě Raducanuové (19), který nakonec prohrála. Ještě před ním ale ukrajinská tenistka Marta Kosťuková vydala ostré prohlášení ohledně ruských kolegů. „Je neuvěřitelné, že mají ještě tu drzost stavět se do role oběti,“ nebrala si nadějná tenistka servítky. Opačný postoj ovšem zaujala tenisová ikona Andy Murray, podle kterého bylo vyloučení z Wimbledonu chybou.

Kosťukovou vytočil především ignorantský přístup ze strany ruských tenistů. Podle jejich slov jim jsou osudy Ukrajinců, které terorizují jejich spoluobčané, zcela ukradené. „Dělají jakoby nic. Naopak oni všem říkají, jací to jsou chudáčci, jak jsou všichni proti nim. Tohle absolutně nechápu,“ nedržela se mladá tenistka zpátky v rozhovoru pro Eurosport. „Nevím, kolik času potřebují na to, aby přestali neustále hledat výmluvy.“

Rodačka z Kyjeva se tedy rozhodla pro radikální krok. „Přerušila jsem kontakty se všemi ruskými a běloruskými tenisty a tenistkami, se kterýma jsem se kamarádila. Považovala jsem je za přátele, a je ani na okamžik nenapadlo, že by za mnou přišli a o celé situaci si se mnou promluvili. To mi jako důvod stačí, a je mi fuk, co si o tom myslí. Už mě nezajímají.“

Murraymu se zákaz nelíbí

Zcela odlišný postoj k ruským a běloruským tenistům ale zastává třeba skotská tenisová legenda Andy Murray, který se ruských a běloruských hráčů zastal v případě vyloučení z Wimbledonu. „S vyloučením hráčů nesouhlasím. Ten zákaz nikomu neprospěje,“ řekl pro BBC.

„Rozuměl bych tomu, kdyby byli vyloučeni pouze ti, kteří by nepodepsali odsouzení ruské okupace. Ale nemyslím si, že existuje správné řešení. Rodiny těch, kteří by se pod odsouzení podepsali, by mohli mít v Rusku problémy,“ dodal Murray. Proti zákazu ruských a běloruských tenistů na Wimbledonu se v tenisových kruzích vymezila také světová jednička Novak Djokovič nebo Rafael Nadal.

Ukrajinská tenistka Marta Kosťuková na Australian Open
Ukrajinská tenistka Marta Kosťuková na Australian Open