Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno, sněžení -3°C

Němci v slzách: Zemřel jeden z jejich nejlepších fotbalistů Seeler (†85)

Autor: ČTK

Ve věku 85 let zemřela po vleklých zdravotních problémech německá fotbalová legenda Uwe Seeler. Informoval o tom deník Bild. Dlouholetý reprezentační kapitán a vicemistr světa z roku 1966 strávil celou kariéru v rodném Hamburku, za který nasázel 406 ligových branek.

Seeler vytrvale odmítal lukrativní nabídky bohatých evropských klubů a 28 let zůstal věrný Hamburku. Obávaný kanonýr pomohl klubu v roce 1960 po 32 letech k německému titulu. V lize odehrál celkem 477 utkání, v sezoně 1963/64 byl s 30 góly nejlepším střelcem.

Významnou stopu zanechal Seeler také v západoněmeckém národním týmu, se kterým si zahrál na čtyřech světových šampionátech. Kromě stříbra z Anglie, kde Němci ve finále nestačili na domácí celek, dovedl jako kapitán reprezentaci i k bronzu v roce 1970 v Mexiku.

Trojnásobný nejlepší fotbalista Západního Německa se po skončení hráčské kariéry stal v roce 1995 prezidentem Hamburku. Musel ale rezignovat kvůli finančnímu skandálu, za který převzal odpovědnost, i když do něho osobně zapleten nebyl. Od roku 2005 má před stadionem HSV sochu.

Německý kancléř Olaf Scholz na twitteru uvedl, že země truchlí nad úmrtím "našeho Uweho". "Pro mnohé byl vzorem, fotbalovou legendou a samozřejmě čestným občanem Hamburku. Měl jsem tu možnost přednést proslov k jeho 80. narozeninám. Všichni chceme být jako náš Uwe - sebevědomí a skromní. Bude nám chybět," napsal Scholz.

Reprezentační trenér Hansi Flick vyzdvihl Seelera jako vzor pro generace reprezentantů. "Svým skromným chováním inspiroval i lidi mimo hřiště a získal si je. Vždy jsme si ho užívali. Všem nám v národním týmu a na svazu bude moc chybět," uvedl Flick v prohlášení. "Jeho jméno je symbolem klubové věrnosti a loajality," dodal.

Podle předsedy svazu Bernda Neuendorfa bude Seeler chybět celému německému fotbalu. "Ztratili jsme jednoho z nejlepších fotbalistů, jaké kdy Německo mělo. Po Fritzi Walterovi byl naším druhým čestným kapitánem, idolem generací, skutečným vzorem. Mnoho z jeho gólů je nezapomenutelných," uvedl.

Seelerovy fotbalové geny zdědil jeho vnuk Levin Öztunali, který prošel bundesligovými týmy Bayer Leverkusen, Werder Brémy a Mohuč 05. Nyní hraje za Union Berlín.