Středa 19. června 2024
Svátek slaví Leoš, zítra Květa
Polojasno, bouřka 29°C

Šílený příběh o šanci pro Schumachera: Konkurent šel do basy!

Autor: ptr

Příběh, který stál za zrodem jedné z největších legend formule 1 je vskutku neobvyklý. Populární německý pilot Michael Schumacher (54) se poprvé dostal do závodu nejprestižnější série jen díky obrovskému přešlapu přímého konkurenta. Bertrand Gachot (60) skončil ve vězení a »Schumi« měl cestu volnou.

Závodní tým Eddieho Jordana vstoupil do sezony F1 v roce 1991 s dvojící jezdců ve složení Bertrand Gachot a Andrea de Cesaris. To však nevydrželo příliš dlouho. Kvůli incidentu z prosince předchozího roku byl Gachot odsouzen k 18 měsícům vězení.

Tehdy se svým autem narazil do taxíku a následně ještě při konfrontaci s taxikářem neváhal použít slzný plyn. Kvůli této eskapádě byl obviněn z ublížení na zdraví. Když o devět měsíců později probíhal soud, tak si stále nepřipouštěl nic jiného než pokutu nebo podmíněný trest. To se ovšem přepočítal. Byl odsouzen na rok a půl a musel nastoupit výkon trestu.

Nucená absence zapříčinila jediné. Michael Schumacher se dočkal šance v kokpitu dříve než by zřejmě sám doufal. A okamžitě ohromil. V kvalifikaci na Velkou cenu Belgie skončil sedmý a porazil i týmového kolegu de Cesarise. Přestože pak v závodě musel odstoupit hned v prvním kole, tak naznačil svůj obří potenciál.

Gachot mezitím ve vězení neměl ani tušení, že přichází o své místo. „Nevěděl jsem o Schumacherovi. Poprvé se mnou o něm mluvil jeden z dozorců ve vězení. Řekl: „Ten nový chlap, kterého najali, je tak dobrý, že už tě prý nepotřebují. Takže můžeš zůstat tady.“ Cituji slovo od slova,“ převyprávěl pro podcast Beyond The Grid.

Do vězení mu poté napsal i kamarád de Cesaris. „Nedělej si s tím Němcem starosti. V kvalifikaci mě porazil, ale brzy ho dostanu. Sleduj,“ stálo v dopise od týmového kolegy. Další roky ovšem ukázaly, že Schumi je novou hvězdou a jména jeho bývalých týmových kolegů zdaleka nedosáhnou takového lesku.

Legendární německý pilot Formule 1 Michael Schumacher
Legendární německý pilot Formule 1 Michael Schumacher