Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Isinbajevová dostala zpět funkci v komisi sportovců: V Rusku se na ní sesypala kritika!

Autor: OB

Dvojnásobná olympijská vítězka Jelena Gadžijevna Isinbajevová (41) bude od září tohoto roku opět pracovat v komisi sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Etická komise nenašla žádné důkazy o její podpoře války na Ukrajině a funkci jí vrátila. Společně s jejím přestěhováním do Španělska to mezi ruskými občany vyvolalo vlnu nenávisti.

Vyšetřování etickou komisí začalo v roce 2022, po vpádu putinových jednotek na území Ukrajiny. Tehdy vyšlo najevo, že atletka je důstojnicí ruských ozbrojených sil ve funkci majora. Tuto hodnost jí přidělil v roce 2015 ministr obrany Sergej Šojgu.

Isinbajevová však uvedla, že všechny její vojenské hodnosti jsou jen formální a ona k armádě nikdy nepatřila. Dokonce si ze sociálních sítí vymazala společné fotografie s ministrem. Tyto kroky však velmi pobouřily ruskou veřejnost.Ta také poukazovala na její pobyt na španělském ostrově Tenerife. Jako první se k chování atletky vyjádřila její bývalá trenérka.

„Pokud je pro ni hodnost opravdu formální, tak ať vrátí formální plat, všechny bonusy, auta a byt, které jí dala její vlast,“ prohlásila Anna Gvianišviliová.

Kreml údajně vyzval obyvatelé Ruska, aby nekritizovali chování rodačky z Volgogradu. Dmitrij Peskov, který je od roku 2012 mluvčím Vladimíra Putina, poukázal na to, že by se nemělo zapomínat na její zásluhy a sportovní úspěchy.

„Nic neodsoudila, nikoho nekritizovala a své funkce plní. Na tom, kde žije, nakonec vůbec nezáleží,“ domnívá se Peskov.

Celý incident okomentoval i Sergej Melikov, který lobuje za přejmenování stadiónu v Machačkale. Ten od roku 2017 nese její jméno.

„Mnozí z nás si pamatují, jak byl před šesti lety přejmenován atletický stadion v centru Machačkaly na počest Jeleny Isinbajevové, aniž by byl brán ohled na názor občanů. Ano, je to talentovaná atletka, která vytvořila nejeden světový rekord, ale nikdy nespojila svůj život, svou minulost a budoucnost s Dagestánem. A nedávné výroky této atletky, pronesené zpoza kordonu, jsou pro nás vážným signálem a důvodem k přehodnocení názvu stadionu,“ uvedl nejvyšší představitel Dagestánu.

Jelena Isinbajevová však veškeré kritické články a informace označila za lživé. . „Jsem světoobčanka, vždy jsem byla a vždy zůstanu,“ prohlásila jedenačtyřicetiletá bývalá atletka.

Bývalá skokanka o tyči Jelena Isinbajevová je úzce spojená s ruským režimem a propagandou Vladimira Putina.
Bývalá skokanka o tyči Jelena Isinbajevová je úzce spojená s ruským režimem a propagandou Vladimira Putina.