Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Zoo šije do Vémoly kvůli tygřici: Tvrdé odsouzení

Autor: mib, TT

Pere se kvůli lásce jako lev, ale marně! MMA bijec Karlos Vémola (38) dostal od ministerstva životního prostředí nejen tučnou pokutu, ale dnes nejspíše přijde o svou milovanou bílou tygřici jménem Antonie Ramba kvůli nelegálnímu chovu zvířat bez patřičné dokumentace.

Zoufalý »Terminátor« se snažil rozhodnutí úřadů s pomocí fanoušků zvrátit, proti čemuž se ohradila Unie českých a slovenských zoologických zahrad, jejíž hlavním posláním je ochrana ohrožených druhů.

„V důsledku nedávné medializace případu nelegálního chovu bílého tygra veřejně známou osobou se na české zoologické zahrady stále více obrací lidé s apelem o pomoc se zvrácením rozhodnutí o odebrání nelegálně drženého zvířete vydaného Ministerstvem životního prostředí (MŽP)…,“ informovala v oficiálním prohlášení organizace, která sdružuje 16 českých a 4 slovenské zoo.

„Naši odborníci celou situaci od začátku důkladně monitorují. Vzhledem k tomu, že zvíře bylo současným majitelem nabyto nelegálně, bez platných dokumentů a je drženo v neschválených a pro druh zvířete v naprosto neodpovídajících podmínkách, plánované kroky a vydané stanovisko MŽP plně podporují,“ píše se zde následovně.

Takové jednání neschvalujeme a tvrdě jej odsuzujeme,“ uvedl na adresu českého fightera prezident olomoucké zoologické zahrady Radomír Habáň. Řada soukromých chovů má problém vyjít se zákony. Navíc tygřice z Vémolalandu dle expertů psychicky trpí a v dospělosti může být nebezpečná nejen pro samotného »páníčka«, ale také pro všechny jeho blízké.

Již před nákupem velké šelmy je důležité, znát její zdroj původu (CITES) a zajistit jí odpovídající podmínky pro život. Je tedy zapotřebí vědět, odkud pochází, jaký prostor potřebuje, čím se živí, jak ji podávat potravu či jaká jsou veškerá bezpečnostní rizika. Dále je nezbytné splnit legislativu. Nejenže musíte mít schválené povolení pro chov zvířat vyžadující zvláštní péči, ale v žádosti o něj musíte přiložit dokumenty o způsobilosti stavby pro tyto účely. Zdá se, že právě ve všech těchto ohledech Karlos Vémola pochybil, proto pravděpodobně přijde o svého huňatého miláčka.

Vémola přijde o svého mazlíčka… Zoologické zahrady ho ostře kritizují kvůli nelegálnímu chovu bílé tygřice…
Vémola přijde o svého mazlíčka… Zoologické zahrady ho ostře kritizují kvůli nelegálnímu chovu bílé tygřice…