Neobyčejný příběh zesnulého diskaře Gejzy Valenta (†71): Živil se věštěním z palmových listů!

Autor: sm

Legendární obr se zájmem o ezoteriku! Gejzu Valenta (†71) znala veřejnost jako skvělého atleta, jen málokdo ale tušil, že se po kariéře věnoval netradičnímu koníčku, z nějž se nakonec stalo jeho poslání...

Když Valent, který mimo jiné získal bronz na mistrovství světa v Helsinkách v roce 1983, pověsil tretry na hřebík, pustil se do podnikání. Doplnil si vzdělání v zahraničí, působil na manažerských a ředitelských pozicích a cestoval po světě. „Do padesáti let jsem byl nedotknutý věcmi mezi nebem a zemí. Byl jsem sportovec a manažer. Pak jsem ale potkal svou druhou ženu Irenu. To ona mě přivedla k palmovým listům, bez ní bych se k nim nedostal,“ vykládal před lety Nedělnímu Aha!

Společně se, ještě jako přátelé, vydali na přednášku Inda, který se výkladům listů věnoval. Téma je zaujalo natolik, že se rozhodli odcestovat a více ho probádat. „V Indii nám předurčili, že se palmovými listy budeme zabývat. Nám to přišlo absurdní, nevěřili jsme tomu. Připadalo nám to jako nějaké sci-fi,“ popsala paní Irena a Gejza dodal, že jim z listů bylo předpovězeno i to, že se stanou životními partnery, přestože měli v té době závazky jinde.

Později přišla nabídka z jedné z knihoven na spolupráci. „Projevili zájem o to, zprostředkovávat výklady do České republiky přes Skype. Mě samotného by to vůbec nenapadlo,“ vysvětlil Valent, který se mezitím za Irenou přestěhoval z Ostravy do Brna. Společně se pak listům začali věnovat naplno.

Sérii přednášek měli naplánovanou i na letošní říjen, jenže 6. října zasáhla Česko smutná zpráva o tom, že Gejza Valent zemřel. Podlehl těžké nemoci. „Je mi to moc líto, byl to skvělý člověk, upřímnou soustrast přeji a Světlo na jeho cestě. Pomohl mi při čtení palmových listů a dělal to velmi dobře. Bude nám tady chybět," vzpomíná na něj jedna z jeho klientek.

Výklad z palmových listů

Na palmové listy, které jsou uložené v indických knihovnách, napsali před 5000 lety tamější mudrci (rifové) budoucí osudy jednotlivých lidí. Jsou uloženy ve svazcích po padesáti až sto osmi a psány ve starotamilštině. Věří se, že zhruba 60 až 80 procent světové populace v nich dokáže najít svůj osud. K tomu, aby bylo možné jej dohledat je nutný otisk prstu (u žen se jedná o levý palec, u mužů o pravý) a počáteční písmeno křestního jména. Poté trvá několik dní, než se konkrétní list najde.

„Pak přichází ještě vlastní hledání vašeho palmového listu. To funguje tak, že vykladač nádí vám čte z listů různé otázky z vašeho života, na které odpovídáte ano či ne. Odpovíte-li na jednu otázku ne, vykladač palmový list odloží a klade otázky z dalšího. Až na všechny otázky z jednoho palmového listu odpovíte ano, je provedena správná identifikace a může začít samotný výklad,“ vysvětloval metodu Valent. 

Bronzový medailista z MS Gejza Valent se věnoval netradiční věci.
Bronzový medailista z MS Gejza Valent se věnoval netradiční věci.

 

 

Témata:  blesksportHelsinkyGejza ValentIndieAha!