Kolik české kluby dávají agentům: Štědrá Slavia, platí i hráči | iSport.cz
Štěpán Filípek
12. června 2021 • 20:00

Kolik české kluby dávají agentům: Štědrá Slavia, platí i hráči

Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
Paráda, Lukáši! Famózní judista Krpálek získal pro Česko už třetí zlato z Tokia!
Fantazie! Češi mají druhé zlato, z tokijských peřejí ho vylovil kajakář Prskavec
VŠECHNA VIDEA ZDE

Hodně utratí a poslední dobou taky vydělá. Nejvíc ze všech českých týmů. To, jak ligový hegemon z Edenu roztáčí stamiliony při přestupech, je vidět i v kolonce odměn pro hráčské agenty. Za poslední čtyři roky, kdy došlo k obrovskému nárůstu, jim nasypala 425 milionů korun. Její rival Sparta vysolila 361 milionů, dál nejvíc s odstupem platí Plzeň či Mladá Boleslav. Šestnáct ligových týmů jen loni uhradilo zprostředkovatelům 312 milionů korun.Tyhle dvě strany uzavírají manželství z rozumu. A občas to připomíná italskou domácnost, kde propukají hádky a tříská se nádobím. Kluby a hráčští agenti. Byť se na zprostředkovatele, jak se dnes oficiálně říká, mnozí kluboví šéfové dívají skrz prsty, oni fotbalisty zastupují, domlouvají za ně smlouvy – a inkasují. Je to lukrativní byznys. Tedy když se daří.

Vysoké sumy při tom automaticky nemusejí znamenat zbytečný luxus. Pokud hráč přijde po konci smlouvy v jiném klubu, zájemce ušetří a může nižší sumu investovat do hráčova bonusu za podpis nebo platu. A s ním i do jeho manažera, který svého klienta nasměruje.

„Když odejde Plavšič ze Sparty a Slavia ho hodně chce, asi jsou hodně spokojení všichni,“ usmívá se Ondrej Chovanec, jenž zastupuje například reprezentanty Vladimíra Daridu nebo Jakuba Brabce.

Žně nastávají při velkých přestupech fotbalistů pod smlouvou. Pro agenty je obvyklá desetiprocentní provize z transferové částky. „Je to případ od případu, záleží na tom, jaký hráč přestupuje. Ale obecně platí oněch deset procent,“ tvrdí Chovanec. „Čím větší je o hráče zájem, tím větší jsou peníze pro všechny. Ale pokud pro fotbalistu hledáte uplatnění, může být provize i nula. Nebo je až z dalšího přestupu,“ přidává Chovancův kolega Jiří Müller.

Jinou možností, jak vydělat, je přímo ve smlouvě zakotvený podíl na dalším transferu, který pak může dosáhnout i jednotek procent. „Na některé kluby jsou napojené manažerské skupiny, které to tak dělají běžně,“ říká znalec prostředí. Pak jsou tu i platby za prodlužování smluv.

Zas takové eldorádo to ale zvlášť dnes není. Na jedné straně je rána jako přestup Tomáše Součka ze Slavie do West Hamu za půl miliardy korun, na druhé všednější realita. „V koronavirové době je to složitější.

Dočtěte si celý článek a získejte neomezený přístup k obsahu na iSport.cz!

S iSport PREMIUM budete mít exkluzivní videa, zákulisní informace i analýzy. První měsíc jen za 49 Kč.

Chci předplatné Premium
Vstoupit do diskuse
1

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2021/2022

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se v sezoně 2021/2022 vrací k původnímu formátu s nadstavbou.

O čtvrtý titul v řadě usiluje Slavia Praha, nováčkem je Hradec Králové.

Los ligy Tabulka Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

EURO 2021 (11. června - 11. července 2021)
Program a rozpis zápasů Pavouk play off Tabulky Česká soupiska

Fotbal dnes * Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

34. kolo
Články odjinud


Články odjinud