23. října 2023 • 20:40

Ševčík prošel blátem, pomohl speciální kouč. Požadavky ve Spartě jsou velké

3
Speciál ŽIVĚ s fanoušky: Žluté ohrožení? Priske teď už nikoho šetřit nebude
SESTŘIH: Vegas - Dallas 2:0. Hertl a spol. odvrátili vyřazení. Dva góly i top zákroky

Trvalo tři měsíce, než na sebe v lize upozornil. A než vůbec dostal prostor. Michal Ševčík byl po přestupu do Sparty v ústraní. „Měl jít na hostování,“ zaznívalo od expertů. Jenže talent i vedení klubu zvolili jiné řešení – zápasy za béčko i tréninky mimo tým. „Potřeboval si zvyknout na jiný herní styl,“ poznamenal trenér Brian Priske. Ano, a nedělní zápas s Českými Budějovicemi (4:0) naznačil, že Ševčík i mimo prvoligovou scénu roste.

Michal Ševčík pendloval mezi áčkem a béčkem, zápasy hrál výhradně jen ve druhé lize. Ale ani v ní nevyčníval. I když herně patřil k tomu lepšímu, bilance nula plus nula za sedm odehraných zápasů je na ofenzivního hráče vyloženě tristní.

Kouč Brian Priske už po příchodu na Spartu hlásil: „Dejme mu čas.“ Ale tlak se zvyšoval. Ševčíkova vytíženost mezi elitou naopak ne. Málokdo měl přehled, jak na tom ve skutečnosti je. Prostor, aby se ukázal v první lize, dostal až ve dvanáctém kole. Odehranou minutu před dvěma měsíci proti Liberci (2:0) nelze brát vážně. V neděli proti Dynamu zaznamenal půlhodinu.

„Věděl jsem, že je velká šance, že nastoupím. Přípravu jsem nepodcenil, koncentroval jsem se, jako bych šel do zápasu od začátku,“ řekl Ševčík v rozhovoru pro klubovou televizi. Vyplatilo se. Stále 21letý záložník vstřelil první ligový gól v rudém dresu. Jasně, bylo to snadné. I když pro srovnání – útočník Jan Kuchta v první půli z podobného prostoru branku přestřelil.

Ševčík si vedl líp. Přihrávku od Veljka Birmančeviče doťukl z malého vápna do prázdné branky. „Náhodně to k němu prošlo, ale šel si za úspěchem,“ řekl Petr Gabriel, bývalý sparťanský obránce.

Sparta - České Budějovice: Ševčíkův první ligový gól za Letenské, doklepl do prázdné, 4:0

Na Ševčíkovi byla vidět euforie i úleva. „Jsem rád, že se mu tohle povedlo,“ zmínil Priske. „Je to splněný sen, ale doufám, že tenhle moment teprve všechno odstartuje. Věřím, že minut i gólů bude víc,“ přál si sám hráč.

Rozhodně ukázal, že pokud dostane prostor, má Spartě co nabídnout. Vždyť na začátku října jediným gólem vystřelil Letenským postup do osmifinále MOL Cupu proti Líšni. Tehdy odehrál 62 minut, spolu s Adamem Karabcem patřil k nejlepším hráčům.

„Čekali jsme, že příchod do Sparty pro něj nebude lehký. Požadavky jsou v tomto klubu velké. Má ale skvělou mentalitu, která mu pomohla k tomu, jak se posouvá,“ uvedl Priske.

Ještě zdaleka není v topu. Ale Ševčík je rozhodně výš než v letní přípravě, kdy si zvykal na intenzitu tréninků, tempo hry i taktické úkoly. „Ze začátku si prošel blátem, takhle to ve Spartě prostě někdy je. Možná už pochopil, co se po něm chce,“ zmínil Gabriel.

Ševčík za tři měsíce odehrál sedm zápasů ve druhé lize, dvakrát naskočil v nejvyšší soutěži a jednou v poháru. Kromě toho však pracoval i individuálně mimo tým. Na starost ho dostal „development coach“ Michal Vávra, který se primárně soustředí na rozvoj hráčů. „Strávili spolu spoustu času. Ten výsledek je jejich společná práce,“ zdůraznil Priske.

Ševčík může být extratřídou. V ofenzivě určitě. První náznak už je na světě. Čeká se však víc, je potřeba pokračovat. A hlavně hrát. Na jaře už nesmí sbírat jen drobky.

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.