18. března 2010 • 08:31

Jaroslav Plašil: Z šedé myši je pan Hráč

Autor:
Reklama
TOP VIDEA
Budeme žrát led a hrát jako buldoci, velí Kacetl před sedmým zápasem Budeme žrát led a hrát jako buldoci, velí Kacetl před sedmým zápasem
Pavlenka: Penalta byla přísná, Suárez to udělal chytře Pavlenka: Penalta byla přísná, Suárez to udělal chytře
VŠECHNA VIDEA ZDE

Francie je země zaslíbená. Aspoň pro Jaroslava Plašila, záložníka české reprezentace, tradičního klubu Girondins Bordeaux a nově také čtvrtfinalisty Ligy mistrů. Fialový tým (tentokrát v červeném) zvládl odvetu s Olympiakosem Pireus a po výsledku 2:1 postoupil mezi osm nejlepších klubů nablýskané soutěže. Pokračuje tak sladký příběh dlouho podceňovaného fotbalisty.„Vrátil jsem se do Francie, abych zase hrál velké zápasy,“ pronesl v létě, když za 80 milionů korun přestupoval z Osasuny Pamplona do Girondins. Ve Španělsku se rval dva roky o záchranu – a už se mu to zajídalo.

Co by za to jiný dal? Jenže z Plašila vyrostl nenápadně velký hráč. Proto mu byl boj o udržení, byť ve španělské lize, málo.

„V žádném klubu se mu nestalo, že by nebyl v základní sestavě. To nemůže být náhoda,“ upozornil internacionál Ladislav Vízek, jinak břitký kritik pomalu všeho, co se v českém fotbale šustne. „Plašil se za poslední dobu hodně našel,“ přidal se i bývalý útočník Pavel Kuka.

Míčový mág Jaroslav Plašil v dresu BordeauxMíčový mág Jaroslav Plašil v dresu Bordeaux
Ano, Plašil se proměnil v univerzální hvězdu. Zvládne černou práci ve středu pole, tvorbu a organizaci hry i ostré nájezdy z obou stran záložní řady.

„Je to velmi důležitý hráč,“ pochválil svého svěřence kouč Bordeaux Laurent Blanc. Český středopolař to potvrdil i ve středu večer. Na pravé straně byl velmi platný, po faulu na něj dostal červenou kartu útočník Matt Derbyshire. Naběhal necelých osm kilometrů a úspěšnost přihrávek měl 61 procent.

„Pan Blanc je pro mě geniální trenér, strašně mi vyhovuje, jaký fotbal hrajeme,“ vrátil Plašil kompliment svému nadřízenému.

Girondins opravdu předvádějí líbivou podívanou – a Plašil se při ní vklínil mezi ty nejpotřebnější muže, skvělého organizátora a mistra standardních situací (jak fantastickým gólem ukázal i v odvetě osmifinále) Yoanna Gourcuffa a střelce Marouane Chamakha.

„Plašil hraje v týmu klíčovou roli. Mnohem víc než dřív je ta role v ofenzivě,“ všiml si vicemistr Evropy z roku 1996 Kuka.

Přesně tak, Plašil si užívá pohledný fotbal. K tomu se třese na velká vítězství. Girondins vede francouzskou Ligue 1 a čeká ho čtvrtfinále Ligy mistrů. „Šest ze sedmi týmů, které můžeme potkat, čeká, že nás porazí. Ale my se nedáme,“ vzkázal trenér Blanc.

Český záložník prožívá životní sezonu
Český záložník prožívá životní sezonu


MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

Témata:  sport, fotbal, plašil, bordeaux
 Klasická verze
Mobilní verze