PŘÍMO ZE ŠPANĚLSKA | Na podzim čelil specifické situaci. Trenér David Holoubek převzal první tým Sparty narychlo, měl minimum prostoru, aby s mužstvem pracoval podle své vize. Letenské navíc sežehla vlna zranění, která mladému kouči zúžila veškeré možnosti. Nyní má Holoubek prostor na práci i téměř kompletní kádr. Jaká by pod ním měla Sparta na jaře být? Dominantní, ovšem ne za každou cenu. A především skálopevná v defenzivě.
Dlouhé roky platilo, že Pražané byli zvyklí v utkání dominovat, mít vysoké držení míče a určovat ráz zápasu. To se ještě znásobilo pod vedením kouče Zdeňka Ščasného, který s týmem pravidelně přecházel na herní rozestavení 3–5–2.
Za nástupce Davida Holoubka to hlavně ve druhé polovině podzimu bylo jiné. Sparta i vinou obrovské marodky hrála z hlubšího bloku, tolik nedržela míč a chodila do smrtících protiútoků.

Nyní má progresivní trenér prostor, aby s týmem pracoval. Může si ho utvářet k obrazu svému, navíc se mu s návratem většiny marodů výrazně rozvázaly ruce směrem k větší variabilitě. „V tak kvalitním kádru, který tu máme, by Sparta doma měla být jednoznačně dominantní v držení míče i rychlosti. Chceme mít různé varianty rozestavení i složení sestavy,“ má jasno Holoubek.
Letenští chtějí v utkáních hrát prim, nehodlají se přizpůsobovat soupeřům. V rámci tuzemské půdy rozhodně ne. To ovšem nutně neznamená, že musejí mít za každou cenu vždy optickou převahu.
„Chceme být velice dobří v defenzivě, od ní se chceme odrážet. To není pouze bránění v bloku, ale celoplošný presink i napadání po ztrátě míče. Pokud se nám je bude dařit získávat na soupeřově polovině, chceme být bleskoví v přechodu do útoku. Pokud by se nám to nepovedlo, klidně zalezeme do hlubšího bloku a potom založíme postupný útok,“ plánuje sparťanský kouč.

Sparta plánuje několik herních systémů
Tým kolem lídrů Bořka Dočkala a Davida Lafaty by měl být na jaře variabilnější, než tomu bylo v minulosti. Na podzim Sparta ukázala, že dokáže trpělivě vyčkávat na vlastní polovině a pak nemilosrdně udeřit, tahle vlastnost může mít obrovskou váhu zejména v duelech Evropské ligy.
„Proti silnějším soupeřům určitě nebudeme mít větší držení míče, na to musíme být připravení. Ale když nastoupíme doma proti někomu z naší ligy, tak s tímhle kádrem a jménem Sparta musíme hrát naprosto dominantní fotbal,“ upozorňuje Holoubek.
Se způsobem hry úzce souvisí i rozestavení. Během dlouholeté práce u mládeže Holoubek ctil to klasické se čtyřmi záložníky a dvěma útočníky, nyní od něj ale s největší pravděpodobností ustoupí.
„Přikláníme se k variantě na jednoho útočníka, může to být 4–2–3–1 i 4–3–3. Tak bychom chtěli hrát, protože máme kvalitní středovou řadu a výborné hráče. Navíc z tohoto rozestavení plynou dobré vzdálenosti a trojúhelníky, měli bychom být schopní dobře kombinovat. Ale záleží i na typu soupeře, nebráním se ani tomu, že do zápasu pošleme dva útočníky,“ vysvětluje Holoubek.
Nyní má se svými kolegy měsíc a kus na to, aby do hráčů svou vizi napumpoval. Už ve druhé polovině února vykopne Sparta dvojzápasem Evropské ligy proti Rostovu jarní část.


