Senzace! Liberec odvrátil prohru, ve Freiburgu remizoval 2:2

0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

EVROPSKÁ LIGA | To byl ale zápas! Fotbalisté Liberce po Udine málem skalpovali dalšího favorita. V prvním duelu základní skupiny Evropské ligy prohrávali na hřišti Freiburgu 0:2, ale díky trefám Kalitvinceva a Rabušice nakonec uhráli remízu 2:2.

Oba týmy dohrávaly v oslabení: domácí přišli o Guédého, hosté v samém závěru o Sergeje Rybalku. Ten tak nemůže nastoupit za dva týdny v dalším utkání na domácím hřišti proti portugalskému Estorilu. Celý zápas za Freiburg dnes odehrál český obránce Pavel Krmaš, zraněný záložník Vladimír Darida s rekonvalescentem Václavem Pilařem zůstali na tribuně.

Hosté: 67. Kalitvincev, 74. Rabušic

Domácí: Baumann – Sorg, Krmaš, Ginter, Günter – Fernandes, Schuster (C), Schmid, Mehmedi (90. Coquelin), Kerk (66. Guédé) – Hanke (79. Freis).

Hosté: Kovář – Kušnír, Kováč (C), Kelič, Fleišman – Sackey (62. Kalitvincev), Rybalka, Delarge, Pavelka, Frýdek (46. Šural) – Rabušic.

Domácí: Schwolow, Diagné, Höhn, Coquelin, Höfler, Guédé, Freis

Hosté: Hroššo, Karišik, Coufal, Hušek, Kalitvincev, Šural, Kolár

Domácí: Schuster, Guédé, Guédé (č)

Hosté: Kušnír, Rybalka, Kelič, Rabušic, Rybalka (č)

Balaj – Gheorghe, Artene (všichni Rumusko)

Mage Solar Stadion, Freiburg

14 100 diváků

Liberec v letošní sezoně promrhal už několikrát první poločas a utkání ve Freiburgu se zařadilo do seznamu nepovedených úvodních dějství. Hosté marně doufali, že se Freiburg neotřepe ze špatného vstupu do bundesligy, kde mu po pěti kolech patří předposlední místo.

Domácí na hřišti jasně vládli. Už v desáté minutě musel průnik Sorga na poslední chvíli zastavovat Frýdek, Günterova rána vzápětí těsně minula tyč. Ve 23. minutě hosty položila Kušnírova chyba. Zkušený bek nejprve lacině ztratil míč, když lehkovážně zkoušel obhodit beka Güntera.

Kiks zkusil napravit faulem a přestože soupeře zřejmě zastavil ještě před pokutovým územím, sudí Balaj nařídil penaltu. Tu suverénně proměnil kapitán Schuster a Freiburg mohl po dlouhé odmlce slavit gól na pohárové scéně.

Liberec se dostal do hry jen tehdy, pokud mu situaci usnadnil soupeř. Po chybné rozehrávce stopera Krmaše nabídl Rabušic dobrou možnost Delargovi, který mířil těsně vedle. Deset minut před poločasem ale Severočeši podruhé klopili hlavy. Rybalka chyboval ve středu pole, pak se nechal obejít Mehmedim, jehož prudkou střelu neudržel ani nejistý brankář Kovář.

Rabušice sleduje domácí Pavel Krmaš

Dvoubranková ztráta vypadala pro hosty už takřka neřešitelně, ale po přestávce ukázali další z velkých vzepětí. Ofenzivě pomohlo nasazení střídajícího Šurala a především Kalitvinceva. Ten byl na hřišti jen pět minut, když napřáhl ze třiceti metrů a brankář Baumann lehce pustil míč za svá záda, podobně jako předtím Kovář.

Kontaktní gól Liberec nabudil. zdánlivě suverénní Freiburg, který před 18 lety vypadl z Poháru UEFA s pražskou Slavií, začal pod tlakem kupit další minely. Jednu takovou v 74. minutě předvedl záložník Mehmedi, který nepochopitelně přihrál míč Rabušicovi, jenž samostatný nájezd přetavil v senzační vyrovnání. Slovan ve čtvrtém letošním pohárovém utkání na hřišti soupeře zaznamenal už osmou branku.

Liberec najednou ovládl dění na hřišti a domácí hodně poznamenalo i vyloučení střídajícího záložníka Guédého. Ten vydržel na hřišti jen dvanáct minut, pak během minuty dvakrát hloupě zahrál rukou a nechal spoluhráče dohrávat v oslabení.

Přesilovku už hosté nezužitkovali ke vstřelení vítězné branky a propásli možnost, aby se jako první český tým od roku 2004 dočkali výhry nad německým celkem. V úplném závěru navíc přišli také o vyloučeného záložníka Rybalku.

Fotbalová Evropská liga - 1. kolo základních skupin:

Skupina A:

Valencie - Swansea 0:3 (0:1) Branky: 15. Bony, 58. Michu, 62. De Guzman. Rozhodčí: Gumienny (Belg.). ČK: 10. Rami (Valencie).
St. Gallen - Kubaň Krasnodar 2:0
(0:0) Branky: 56. a 76. Karanovic. Rozhodčí: Gil (Pol.).

Tabulka:
1. Swansea 1 1 0 0 3:0 3
2. St. Gallen 1 1 0 0 2:0 3
3. Kubaň Krasnodar 1 0 0 1 0:2 0
4. Valencie 1 0 0 1 0:3 0

Skupina B:

PSV Eindhoven - Ludogorec Razgrad 0:2 (0:0) Branky: 60. Bezjak, 74. Misidjan. Rozhodčí: Kružliak (Slovin.).
Dinamo Záhřeb - Oděsa 1:2
(1:0) Branky: 43. Fernandez - 62. Antonov, 65. Dja Djedje. Rozhodčí: Göcek (Tur.).

Tabulka:
1. Ludogorec Razgrad 1 1 0 0 2:0 3
2. Oděsa 1 1 0 0 2:1 3
3. Dinamo Záhřeb 1 0 0 1 1:2 0
4. PSV Eindhoven 1 0 0 1 0:2 0

Skupina C:

Standard Lutych - Esbjerg 1:2 (0:1) Branky: 74. Mujangi - 63. Van Buren, 90.+5 Bakenga. Rozhodčí: Mažeika (Lit.).
Salcburk - Elfsborg 4:0 (2:0) Branky: 45. z pen., 69. a 79. Soriano, 36. Alan. Rozhodčí: Trattu (Kypr).

Tabulka:
1. Salcburk 1 1 0 0 4:0 3
2. Esbjerg 1 1 0 0 2:1 3
3. Standard Lutych 1 0 0 1 1:2 0
4. Elfsborg 1 0 0 1 0:4 0

Skupina D:

Maribor - Kazaň 2:5 (1:2) Branky: 35. Milec, 73. Fajič - 23. Karadeniz, 27. Marcano, 67. Eremenko, 90. Rondon, 90.+3 Rjazancev. Rozhodčí: Van Boekel (Niz.).

Skupina E:

Pandurii Targu Jiu - Dněpropetrovsk 0:1 (0:1) Branka: 38. Rotan. Rozhodčí: Kever (Švýc.).
Fiorentina - Pacos Ferreira 3:0 (1:0) Branky: 30. Rodriguez, 67. Matos, 76. Rossi. Rozhodčí: Blom (Niz.).

Tabulka:
1. Fiorentina 1 1 0 0 3:0 3
2. Dněpropetrovsk 1 1 0 0 1:0 3
3. Pandurii Targu Jiu 1 0 0 1 0:1 0
4. Pacos Ferreira 1 0 0 1 0:3 0

Skupina F:

Maccabi Tel Aviv - APOEL Nikósie 0:0 Rozhodčí: Gómez (Šp.).
Eintracht Frankfurt - Bordeaux 3:0 (2:0) Branky: 4. Kadlec, 16. Russ, 52. Djakpa. Rozhodčí: Marriner (Angl.). ČK: 62. Orban (Bordeaux).

Tabulka:
1. Eintracht Frankfurt 1 1 0 0 3:0 3
2. APOEL Nikósie 1 0 1 0 0:0 1
Maccabi Tel Aviv 1 0 1 0 0:0 1
4. Bordeaux 1 0 0 1 0:3 0

Skupina G:

Dynamo Kyjev - Genk 0:1 (0:0) Branka: 62. Gorius. Rozhodčí: Sidiropulos (Řec.). Thun - Rapid Vídeň 1:0 (1:0) Branka: 35. Schneuwly. Rozhodčí: Kakos (Řec.).

Tabulka:
1. Genk 1 1 0 0 1:0 3
Thun 1 1 0 0 1:0 3
3. Dynamo Kyjev 1 0 0 1 0:1 0
Rapid Vídeň 1 0 0 1 0:1 0

Skupina H:

Estoril - FC Sevilla 1:2 (0:0) Branky: 61. Miguel - 59. Machin, 77. Gameiro. Rozhodčí: Jefet (Izr.). Sestavy: Estoril: Vagner - Mano (72. Anderson Luis), Tavares, Miguel, Babanco - Goncalo, Felipe (79. Galvao) - Evandro - Balboa (64. Gerso), Leal, Sebá. Sevilla: Varas - Figueiras, Cala, Navarro, Alberto - Iborra (66. Rakitič), Mbia - Machin, Marin, Rabello (72. Sampeiro) - Bacca (65. Gameiro).

Tabulka:
1. FC Sevilla 1 1 0 0 2:1 3
2. Freiburg 1 0 1 0 2:2 1
Liberec 1 0 1 0 2:2 1
4. Estoril 1 0 0 1 1:2 0

Skupina I:

Guimaraes - Rijeka 4:0 (1:0) Branky: 36. Abdoulaye, 48. Plange, 68. Maazou z pen., 81. Andre. Rozhodčí: Kulbakov (Běl.).
Betis Sevilla - Lyon 0:0 Rozhodčí: Johannesson (Švéd.).

Tabulka:
1. Guimaraes 1 1 0 0 4:0 3
2. Betis Sevilla 1 0 1 0 0:0 1
Lyon 1 0 1 0 0:0 1
4. Rijeka 1 0 0 1 0:4 0

Skupina J:

Lazio Řím - Legia Varšava 1:0 (0:0) Branka: 53. Hernanes. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.).
Apollon Limassol - Trabzonspor 1:2 (1:1) Branky: 18. Sangoy z pen. - 20. Malouda, 86. Erdogan. Rozhodčí: Mateu Lahoz (Šp.).

Tabulka:
1. Trabzonspor 1 1 0 0 2:1 3
2. Lazio Řím 1 1 0 0 1:0 3
3. Apollon Limassol 1 0 0 1 1:2 0
4. Legia Varšava 1 0 0 1 0:1 0

Skupina K:

Tottenham - Tromsö 3:0 (2:0) Branky: 21. a 29. Defoe, 86. Eriksen. Rozhodčí: L. Kovařík (ČR).
Šeriff Tiraspol - Machačkala 0:0 Rozhodčí: Kelly (Ir.).

Tabulka:
1. Tottenham 1 1 0 0 3:0 3
2. Machačkala 1 0 1 0 0:0 1
Šeriff Tiraspol 1 0 1 0 0:0 1
4. Tromsö 1 0 0 1 0:3 0

Skupina L:

PAOK Soluň - Šachťor Karaganda 2:1 (0:0) Branky: 75. Athanasiadis, 90.+2 Vukič - 50. Caňas z pen. Rozhodčí: Fautrel (Fr.). ČK: 87. Poryvajev (Karaganda).
Maccabi Haifa - Alkmaar 0:1 (0:0) Branka: 71. Gudmundsson. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.).