Pohár UEFA se změní v Evropskou ligu | iSport.cz
20. května 2009 • 15:50

Pohár UEFA se změní v Evropskou ligu

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
Archív
TOP VIDEA
Brno - Olomouc: Nebyl pod tlakem, přesto si Černín vstřelil výstavní vlastňák! 2:2
Pardubice - Plzeň: Šestnáctiletý Jiříček dal Dynamu svůj první extraligový gól, 1:2
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tomáš Hübschman se může stát posledním českým vítězem fotbalového Poháru UEFA. Dnešní finále mezi jeho Šachtarem Doněck a Werderem Brémy totiž bude posledním zápasem, který se odehraje pod názvem Pohár UEFA.Od nové sezony se druhá nejprestižnější evropská pohárová soutěž přejmenuje na Evropskou ligu a výrazně změní i svůj formát, který se více přiblíží lukrativnější Lize mistrů.

Nezmění se však trofej, o kterou budou fotbalisté bojovat. Vedle nového názvu bude mít Evropská liga i nové logo, formát, ale především centrální prodej televizních a reklamních práv.

To přiblíží soutěž mnohem lukrativnější Lize mistrů a zvýší příjmy jednotlivých účastníků. Celkem by se do bojů v Evropské lize mělo zapojit okolo 185 týmů včetně těch, které vypadnou z Ligy mistrů.

Po úvodních čtyřech vyřazovacích kolech se celky rozdělí do 12 čtyřčlenných skupin, kde budou hrát každý s každým dvakrát, doma a venku, nikoli jen jednou jako dosud.

Dva nejlepší z každé skupiny postoupí do vyřazovací fáze, kde se k nim připojí osm klubů z třetích míst ve skupinách Ligy mistrů. Dohromady se tak sehraje přibližně 500 zápasů. Že nejde o zcela novou soutěž, ale o přímého nástupce Poháru UEFA, dokládá i trofej pro celkového vítěze, která zůstává stejná.

UEFA nechce přijít o svou nejstarší klubovou trofej, která se uděluje již od roku 1971, kdy se soutěž přejmenovala z původního Poháru veletržních měst na Pohár UEFA. Proto i vítěz Evropské ligy získá stříbrný pohár na žlutém mramorovém podstavci.

Jeho výjimečnost je i v tom, že na rozdíl od jiných fotbalových pohárů nemá madla. Je zdoben skupinou hráčů, kteří se natahují po míči. Vytvářejí tak jakýsi osmiboký kalich. Navíc je s 15 kilogramy nejtěžší trofejí udělovanou v soutěžích UEFA.

V prvním ročníku okusí Evropskou ligu také tři české týmy. A to ty, které obsadí konečné třetí a čtvrté místo v letošním ročníku Gambrinus ligy a také vítěz Poháru ČMFS, v němž se do finále probojovali fotbalisté Teplic a Slovácka.

Pohárový vítěz se představí v posledním vyřazovacím kole před rozdělením do základních skupin. Třetí celek v ligové tabulce půjde do třetího předkola a čtvrtý tým do druhého předkola.

Oba dnešní finalisté Poháru UEFA tak vedle svého prvního triumfu v evropských pohárech budou bojovat i o čest stát se posledním šampionem Poháru UEFA.

Vítěz zároveň bude mít jistý start v základní skupině Evropské ligy, což by především pro Brémy měla být dostatečná motivace, jelikož v bundeslize skončí mimo příčky zaručující start v evropských pohárech.

Naopak Šachtar si zásluhou druhého místa v ukrajinské lize zajistil start v předkole Ligy mistrů. První finále Evropské ligy se odehraje 12. května 2010 v Hamburku.

Témata:  sport, fotbal, Evropská, UEFA
Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud