Baník má další problém, dluží věřitelům | iSport.cz
2. června 2009 • 17:24

Baník má další problém, dluží věřitelům

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
Smutný Mičola s Bolfem
TOP VIDEA
Páník: Za stavu 1:0 jsme je měli uzemnit. Možná by byly dvě tři penalty...
Sparta - Zlín: Komický vítězný gól! Dočkal nedal penaltu, Jiráček si ale srazil míč do sítě, 2:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

AKTUALIZOVÁNO - Fotbalisté Baníku Ostrava mají po nevydařené jarní sezoně další problém. Klub dluží svým věřitelům několikamilionové částky a firma Sporttime už na něj podala insolvenční návrh.Podle informací serveru lidovky.cz v pondělí tento výhradní zástupce značky Kappa, jenž dodává fotbalistům Baníku dresy, kopačky a míče, již v pondělí doručil návrh na zahájení řízení Krajskému soudu v Ostravě.

Klub se proti informacím o hrozícím bankrotu ohradil a předseda licenční komise svazu Stanislav Rýznar potvrdil, že není důvod, aby s klubem zahájil jednání o odebrání licence na příští ligový ročník.

Klub údajně přestal splácet závazky v prosinci roku 2007 a nyní jeho dluhy podle Sporttimu dosahují 3,3 milionu korun. Předseda představenstva Baníku Tomáš Trucha podle serveru uznal dluh 2,5 milionu a navrhl splácet firmě Sporttime 100 tisíc korun měsíčně.

"Částka, která byla uvedena společností Sporttime, nesouhlasí. Podle účetnictví klubu se jedná o dva miliony korun, které postupně klub i splácí. Rozdíl v částkách je způsoben zřejmě i zmatečným fakturováním společnosti Sporttime, které bylo obvyklé po celou dobu našeho svazku, kdy nám firma dodávala zboží značky Kappa," reagoval manažer Baníku pro vnější vztahy Igor Bruzl v tiskovém prohlášení.

Vedení klubu zatím čeká na vyrozumění Krajského soudu. "Veškeré informace o insolvenčním řízení jsme zatím získali pouze z médií," oznámil Bruzl s tím, že finanční chod klubu není nijak ohrožen ani omezen. "Důrazně se ohrazujeme proti nařčení, že by klubu hrozil bankrot. Pro příští sezonu jsme obdrželi profesionální licenci, veškeré naše smlouvy jsme poskytli k nahlédnutí licenčnímu manažerovi ČMFS," uvedl Bruzl.

Předseda licenční komise ČMFS Stanislav Rýznar potvrdil, že podáním insolvenčního návrhu nevyvstala příčina, aby s klubem zahájil jednání o odebrání licence na příští soutěžní ročník. "Chápu to jako právní spor dvou subjektů, který musí vyřešit soud. Podklady, které nám Baník v minulých dnech předložil, nezavdávají důvod k tomu, aby s klubem bylo zahájeno řízení o odebrání licence," řekl ČTK Rýznar. Podle něj má komise dostatek informací o současné finanční situaci v klubu.

"Se zástupci Baníku jsme seděli, víme, jak bude klub v další sezoně financován. O jeho ekonomické kondici máme přehled. Ale to jsou všechno důvěrné informace, které já nemohu ventilovat ven bez souhlasu klubu," dodal Rýznar s tím, že kauzu ale bude komise monitorovat. Baník a společnost Kappa se tak po dvouleté spolupráci nerozcházejí zrovna v dobrém. Klub prý na základě špatných zkušeností neuplatnil opci ve smlouvě a od nové sezony si už našel jiného strategického partnera. "Podání insolvenčního řízení je zřejmě důsledkem našeho rozhodnutí," uvedl Bruzl.

Jednatel společnosti Sporttime Igor Novotný k případu neposkytl žádné doplňující stanovisko. "Jsem v zahraničí, navíc se touto záležitostí zaobírá náš právník. Teď se k tomu nechci vyjadřovat, možná zítra," řekl ČTK Novotný. Devátý celek uplynulé sezony byl celé jaro terčem mediálních spekulací, že hráčům dluží mzdy.

Podle vyjádření představitelů Baníku však některým fotbalistům scházejí pouze podpisové bonusy v souhrnné částce kolem šesti milionů korun. Základní platy a prémie mužstvo pobírá v plné výši. V dubnové zprávě o hospodaření Ostrava přiznala celkové nesplacené závazky blížící se 12 milionům korun. Klub naopak u dalších subjektů vymáhá pohledávky ve výši 30 milionů korun.

Rovné dvě třetiny obnosu se týkají odstupného za přestup Lukáše Magery do rumunského Temešváru a výchovného za odchod reprezentanta Milana Baroše do Galatasaraye Istanbul. Dluh už Ostrava ve spolupráci s ČMFS vymáhá prostřednictvím evropské i světové fotbalové federace. Baník hospodaří přibližně s částkou 90 milionů korun na sezonu. Město mu ročně přispívá 16 miliony korun, které na podzim vzhledem k účasti mužstva v Poháru UEFA navýšilo o další dva.

Vstoupit do diskuse
0

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud