"Rozhodčím se daří," tvrdí odborníci | iSport.cz
24. června 2008 • 16:24

"Rozhodčím se daří," tvrdí odborníci

Autor: ČTK
Rozhodčí Webb v akci
TOP VIDEA
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Penalta Sparty? Faul ano, VAR ne. A nepřesný sudí v Edenu
Plzeň se v Ondráškovi trefila, říká redaktor Sportu. Sedne i do kabiny
VŠECHNA VIDEA ZDE

Když na ME v roce 2000 rozhodčí Collina nařídil minutu před koncem zápasu s Nizozemskem proti českým fotbalistům penaltu, stal se nepřítelem číslo jedna.Na letošním šampionátu si něco podobného vysloužil anglický sudí Howard Webb, který si rozezlil polské fanoušky. Jinak však jsou výkony rozhodčích na vysoké úrovni. Myslí si to předseda svazové komise rozhodčích Luděk Macela i přední český sudí Radek Matějek.

"Byly tam výborné výkony, standardní, ale i méně vydařené. Tomu se vyhnout nelze," uvedl v rozhovoru s ČTK Macela, který však hodnotí celkovou úroveň jako velmi dobrou. "Podle mě si rozhodčí vedou na šampionátu dobře. Nějaké chybky se najdou, ale to se stane vždy," doplnil ho zkušený rozhodčí Matějek.

Asi největší příval kritiky dosud sklidil anglický rozhodčí Webb. Ten při utkání Polska s domácím Rakouskem nejprve Polákům uznal branku z ofsajdu a v poslední minutě pak odpískal ve prospěch Rakouska penaltu, ze které Vastic srovnal na konečných 1:1, čímž Polsku prakticky sebral naděje na postup.

Webb poté uznal, že polskou branku uznat neměl, za penaltou pro Rakousko si ale stojí. "Co se penalty týče, udělal jsem rozhodnutí, které bylo v danou chvíli podle mě správné.

Doufám, že to lidé po čase uznají," řekl Webb. Za pravdu mu dává také UEFA. "Nemyslíme si, že penalta nařízená poté, co hráč stáhne soupeře oběma rukama za dres na zem, je kontroverzní," řekl mluvčí UEFA William Gaillard.

S tím však nesouhlasí polští fandové, kteří Webba viní z vyřazení. Polský premiér Donald Tusk dokonce prohlásil, že měl sto chutí rozhodčího zabít. Webbovu jmenovci, dvaašedesátiletému inženýrovi ze severoanglického Rotherhamu, pak polští fanoušci vyhrožovali smrtí, když mu volali v domnění, že jde o neoblíbeného sudího.

Podle expertů si však Webb kritiku nezasloužil. To spíše asistent, který neodmával ofsajd při brance Polska. "Asistent se vůbec nepohnul, a nestál proto v ideální pozici, aby viděl, že šlo o postavení mimo hru. Byla to monumentální chyba," řekl bývalý švýcarský rozhodčí Urs Meier.

Rovněž Matějek prohlásil, že chyboval asistent. "Později se k tomu rozhodčí přiznali. Ale takové chyby se stanou vždy. Chyby se stávaly a stávat budou," uvedl rozhodčí, který má na kontě 93 odřízených prvoligových zápasů.

Větší chyby se pak dopustil ještě norský rozhodčí Tom Henning Övrebö, který v utkání Itálie s Rumunskem neuznal kvůli domnělému ofsajdu regulérní gól Toniho, což sám později přiznal.

"Není o čem debatovat. Při Toniho brance jsem udělal chybu a to samé jsem řekl komisi UEFA," prohlásil Övrebö.

Podle Macely však byly na šampionátu také situace, které unikly pozornosti rozhodčích. "Potrestáno mělo být určitě například šlápnutí na Ronalda v přerušené hře," připomněl situaci ze začátku druhé půle čtvrtfinálového zápasu mezi Portugalskem a Německem, při které německý obránce Arne Friedrich pravděpodobně úmyslně šlápl na kotník největší hvězdy portugalského výběru, za což měl být vyloučen.

"Také mělo být odpískáno více pokutových kopů," dodal.
Jednoznačně nejvíce diskuzí vyvolala situace z prvního zápasu Nizozemců ve skupině, kdy se Van Nistelrooij trefil do italské sítě ve chvíli, když stál podle mínění fanoušků v jasném ofsajdu.

Za brankovou čarou však ležel ještě po střetu se spoluhráčem obránce Panucci. Nizozemský kanonýr tak nemohl být v ofsajdu a branka byla uznána správně. "Je to na základě pravidel. Rozhodčí v tu chvíli netuší, jestli je hráč zraněný, nebo leží za lajnou schválně," vysvětlil Matějek.

Naopak jiný český sudí Pavel Královec s pravidlem, které před inkriminovanou událostí většina veřejnosti neznala, příliš nesouhlasí. "Bohužel je to podle pravidel. Já na to mám názor, že se hráč nemohl do hry zapojit, a tak by se mělo jednat o ofsajd. Ale je to dané pravidlo a rozhodčí ho musí dodržovat," konstatoval.

Nyní zbývají do konce turnaje poslední tři zápasy. Do nich však již nezasáhne slovenský sudí Ľuboš Micheľ, který byl před začátkem turnaje hlavním kandidátem na rozhodčího finálového duelu. Nečekaně pro něj ale šampionát skončil již po čtvrtfinálových zápasech a finále bude rozhodovat italský sudí Roberto Rosetti.

"Bohužel. Lubošovi jsem to přál, ale komise UEFA rozhodla jinak," litoval rozhodnutí Královec. Podobně se vyjádřil i jeho kolega Matějek. "Luboš je skoro krajan, takže mu fandím.

Ale jinak držím palce každému rozhodčímu, aby se mu zápas povedl. Prostě tam dali Itala, tak bude pískat Ital," uvedl.

Naopak Macela nasazení Rosettiho naprosto chápe. Podle něj manažer jedné z turínských nemocnic a se 190 centimetry nejvyšší arbitr mistrovství podával na turnaji nejlepší výkony.

"Všichni, co pískají ty poslední tři zápasy, byli na turnaji nejlepší. Rosetti pak byl jasně nejlepší. Finále nemohou pískat všichni, na Micheľa tak místo nezbylo," uvedl předseda českých rozhodčích.

I on však slovenského sudího pochválil. A to za situaci ze čtvrtfinálového utkání Nizozemska s Ruskem, když po poradě s asistentem odvolal červenou kartu pro ruského obránce Kolodina, jelikož předtím už byl míč v autu.

"Musím Micheľa pochválit, jak tuhle situaci skvěle vyhodnotil a vzal zpět červenou kartu pro Kolodina. Dokud je hra přerušená, tak si to může dovolit. Ale ne každý by tak učinil," dodal Macela.

Témata:  sport, fotbal, Euro, rozhodčí
Skupina 2
Články odjinud


Články odjinud