Co ukázali Češi: Schick jako Baroš, Coufalovy kopačky i Modričův hlídač

Pro oko diváka nešlo o výjimečný fotbalový zážitek. Nicméně bod z taktické a důležité bitvy proti Chorvatům (1:1) se Česku náramně hodí. Mužstvo Jaroslava Šilhavého nepropadlo ani proti vicemistrům světa, Patrik Schick navíc vstřelil už třetí branku na turnaji. V čem napodobil Milana Baroše a co se mužstvu v pátečním utkání skupiny D na EURO povedlo?
Zkravený Schick ve stopách Baroše
Má formu, sebevědomí a pořádnou kuráž. A nelekne se ani bolesti. Patrik Schick si po úderu loktem od Dejana Lovrena rychle vyměnil zakrvavený dres, aby mohl kopat penaltu. Věří si a bez problémů otevřel skóre. Na EURO se ve druhém utkání trefil už potřetí, což se před ním z českých hráčů povedlo pouze Milanu Barošovi. Ten podobně zářil na EURO 2004, kde při české cestě do semifinále nastřílel pět branek a ovládl tabulku střelců. Zajímavé je, že čeští nebo českoslovenští fotbalisté neproměnili penaltu jen na turnaji v roce 1960 (první, kterou na EURO kopali), od té doby byli střelci národního týmu z bílého puntíku pokaždé úspěšní.
Coufalovy špatné kopačky
Odehrál další velice slušnou partii. Nasypal do vápna spousty centrů, často podporoval útok. Jenže jeden souboj Vladimír Coufal nezvládl. Ustupoval rozjetému Perišičovi a v klíčový moment podklouzl. Chorvatský křídelník poté přesně vystřelil a nekompromisně zavěsil. „Kdybych tam špatně neuklouzl, špatně se neobul, stihl bych Perišiče odblokovat,“ litoval obránce West Hamu. „Kopačky hráčům nekontroluju, ale zvolil špatně,“ poznamenal trenér Jaroslav Šilhavý.
Holeš naháněl Modriče
Oproti startovacímu duelu proti Skotsku (2:0) nachystali trenéři jednu změnu. Uprostřed pole vyběhl Tomáš Holeš, vydechl si Alex Král, jemuž se příliš nepovedly předchozí zápasy, ať už přípravy v Itálii, s Albánií a start EURO se Skotskem. Důrazný Holeš plnil těžký úkol, obtěžoval rozehrávku kapitána Luky Modriče. „Ano, je to tak. Modrič hrál hodně v poli, bral si míče odzadu a zakládal útoky. Tomáš tam byl i z toho důvodu, aby plnil roli šestky a s Tomášem Součkem se doplňovali. Nejen bránil, ale podílel se i na výstavbě útoků. S tím jsme spokojení,“ líbilo se Šilhavému. Své si odpracoval i Alex Král, který tentokrát šel do zápasu z pozice náhradníka. „Alex pak do zápasu vstoupil velice dobře, v prvním zápase se Skotskem jsme to u této dvojice udělali opačně, také se to povedlo,“ dodal český kouč.
Slabá atmosféra
Letošní EURO je zvláštní turnaj. Zatímco v Budapešti hráče žene plná aréna, ve Skotsku jsou maximálně opatrní. Kvůli obavám ze šíření koronavirové nákazy stále platí značné restricke, které omezují návštěvnost i kapacitu stadionu. Zatímco na domácí Skotsko přišlo proti Česku v Glasgow 9 847 diváků, zápas Česka s Chorvatskem sledovalo pouze 5 607 fanoušků. Návštěvníky z Česka i Chorvatska, kteří by za normálních okolností stadion vyprodali, odrazuje povinná desetidenní karanténa, která platí z pořadatelských měst jako jediná právě ve Skotsku. Hrstka českých fanoušků sice byla slyšet, přesto prázdné sedačky kazily mimořádnost velkého zápasu. Ve Wembley proti Anglii už snad půjde trošku o jiné kafe...
Souček králem středu
Vcelku nenápadný, ale obrovsky potřebný. Tomáš Souček odvedl proti nebezpečným Chorvatům znovu tuny práce. Čisté práce. Pomáhal stoperům, nebál se vyvézt balon, chodil do těžkých akcí a zvládl většinu vzdušných soubojů. Ze Součkovy hry těží český tým, pokud se ještě dokáže prosadit v koncovce, bude takřka dokonalý. Je znát, že on i Vladimír Coufal ve West Hamu vyzrály ve velké osobnosti pro ty nejtěžší zápasy.