Petržela k repre: Šílenost, nebo dobrý nápad? | iSport.cz
31. prosince 2008 • 02:05

Petržela k repre: Šílenost, nebo dobrý nápad?

Autor: Jiří Fejgl, Blesk
Vlastimil Petržela
TOP VIDEA
Liberec - Slavia: Po přesném centru Stancia zkušeně skóroval hlavou Škoda, 0:1 Liberec - Slavia: Po přesném centru Stancia zkušeně skóroval hlavou Škoda, 0:1
SESTŘIH: Karlovy Vary - Vítkovice 9:1. Totální demolice hostů, kteří tak prohráli šesté utkání v řadě SESTŘIH: Karlovy Vary - Vítkovice 9:1. Totální demolice hostů, kteří tak prohráli šesté utkání v řadě
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vypadá to jako pošetilá touha hazardního hráče. Fotbalový kouč Vlastimil Petržela (55), toho času v psychiatrické léčebně na odvykací kúře ze závislosti na ruletě, vyhlašuje: „Jednou bych chtěl trénovat národní mužstvo.“Mohou se tato slova někdy změnit ve splněný sen vyléčeného muže s pověstí úspěšného trenéra?

„Stát se může cokoli,“ pokrčí rameny známý kouč František Cipro, v roce 1998 jeden z kandidátů na prvního trenéra v zemi.

„Jediný problém vidím v tom, aby se mu aféra nevrátila. Bude vyžadovat od hráčů disciplínu a oni se můžou ozvat,“ říká bývalý reprezentant Ivo Ulich. „Navíc to bude vždycky hodně medializované…“

Pravda, Petržela má zkušenosti a úspěchy. Vedl Spartu i Slavii, s Petrohradem byl druhý v ruské lize a ve čtvrtfinále Poháru UEFA. „Je to skvělý trenér,“ říká Radek Šírl, obránce Zenitu Petrohrad a v posledním půlroce stabilní člen základní sestavy reprezentace.

Jenže před tímhle „skvělým trenérem“ je dlouhá cesta. Nejprve se musí OPRAVDU vyléčit. Vždyť byl (je) závislý na hazardu, sám přiznal, že ho ruleta v posledních letech naprosto vytrhla z reality. „Klidně zase začnu ve druhé lize s mladými hráči. O peníze mi nejde,“ říká.

Druhým předpokladem je změna jeho chování. Petržela je poprávu uznávaný odborník, ale na druhou stranu nadmíru složitá osobnost. Kouč národního výběru by měl být (vedle odborné stránky) také diplomat. „Byl jsem vždy tvrdohlavec a ješita,“ přiznal někdejší kouč Petrohradu.

Ale při posledním vystoupení jako kdyby ubral plyn. Aspoň zdánlivě pryč je jeho bývalá pýcha. Mluví rozumně, bez vychloubání.

Třeba se jeho sen jednou splní a bude předčítat nominaci: Petr Čech...

Košťál zmařil Petrželovi sen

Už jednou to bylo blízko. V roce 2002, když začínal reprezentační misi Karel Brückner, chtěl Vlastimila Petrželu jako spolupracovníka. Zasáhla však vyšší moc, manažer národního mužstva Vlastimil Košťál.

„Nesouhlasil jsem s tím. Vlasta potřebuje pro svoje metody denní režim, aby mohl hráče vyšťavit,“ řekl Košťál. „Ale kdyby ho Brückner opravdu chtěl, prosadil by si ho,“ dodal.

Košťál se tehdy s Petrželou sešel na večeři a řekl mu svoje výhrady. Trenér je přijal. „Na rovinu mi řekl, že nechce, abych tam byl, že bych byl příliš silný oponent,“ prozradil kouč.

ANKETA: Mohl by Vlastimil Petržela jednou trénovat českou reprezentaci?

RADEK ŠÍRL, obránce Petrohradu
„Proč ne, je to skvělý trenér. Vděčím mu za všechno. Vytáhl si mě do Zenitu a potom po mně šlapal, abych se neflákal.“

FRANTIŠEK CIPRO, trenér
„Nikdy neříkej nikdy. Stát se může cokoli. Nejdřív se ale musí pořádně uzdravit a vyléčit. Mluvit o reprezentaci je trochu předčasné.“

IVO ULICH, bývalý reprezentant
„Vidím v tom jediné nebezpečí. Aby měl respekt u hráčů. Aby se mu tahle jeho aféra v době, kdy by se nedařilo, nevrátila.“

 
Skupina A
Články odjinud


Články odjinud