Pavel Hartman
3. září 2009 • 09:25

Rosický: Žolík či psychologická zbraň?

Autor: Pavel Hartman, Marek Bílek
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Bohemians - Sparta: Birmančevič hned po pauze obstřelil Soukupa, 1:2!
Bohemians - Sparta: Hůlkova hlavička po standardce zapadla za Vindahla, 1:0!
VŠECHNA VIDEA ZDE

FOTOGALERIE - Tomáš Rosický v základní sestavě české reprezentace při sobotní klíčové bitvě kvalifi kace MS na Slovensku? Nejspíš utopie, kterou by mohl zvrátit v realitu jen nadpozemský zázrak. Naděje na roli žolíka ovšem stále žije.Ale nejblíže k pravdě má momentálně verze, že záložník Arsenalu slouží pouze jako zbraň v psychologické válce před zápasem roku.

Po dopolední přípravě seděl na hebké trávě útulného stadionku v Kunicích. Rukou si prohmatával sval na zadní straně stehna, který sleduje celý národ jako kdysi Jágrův malíček. Snese už plnou zátěž, nebo ne?

Návrat Baroše do Česka: O synovi nesmím mluvit! »

Rosický o tom krátce debatoval s koučem Ivanem Haškem. Co si mezi sebou špitli, zůstalo mezi nimi. Ale tváře bez úsměvů leccos naznačily. Přitom ostrý trénink s prudšími pohyby „zdravého nemocného" teprve čekal.

Připraví masér Eduard Poustka Rosického na sobotní zápas?
Připraví masér Eduard Poustka Rosického na sobotní zápas?

Za zavřenými dveřmi v pražském Edenu, kam se musel národní tým odpoledne přesunout, neboť v kunické arénce se hrál domácí pohár. Ani neprodyšné bariéry však nemohou zakrýt jasně se rýsující verdikt: Rosického start v základní jedenáctce na Tehelném poli se pohybuje v oblasti science fiction. Včera to ostatně poprvé od začátku soustředění naznačil i samotný středopolař.

Koller: Já a mesiáš? To určitě ne! »

„Celý zápas bych těžko zvládl, protože jsem nehrál dva roky," řekl Rosický v on-line rozhovoru se čtenáři internetového serveru sport.cz. „Dnes nebo zítra se s trenéry dohodneme, jak to bude se svalem vypadat," doplnil.

Lékař národního týmu Petr Krejčí však nadále šíří optimismus. „Ultrazvuk ukázal, že už tam není žádný nález. Teď je to o jeho subjektivním pocitu a o psychice. Rozhodnutí bude na něm," shrnul aktuální situaci kolem fotbalového virtuosa. „Zatím to vypadá nadějně."

Jenže záhy na otázku, jestli Rosický stále pociťuje v inkriminovaném místě bolest, odvětil: „Jeden bod není úplně stoprocentní. Ale v podstatě je bez obtíží."

Rosický si odbyl lehký trénink. A šlo mu to »

Když si tyhle puzzle poskládáte dohromady a proti nim postavíte mimořádně náročné utkání o všechno, navíc v elektrizující atmosféře, tak co z toho vzejde? Selským rozumem vzato maximálně místo na lavičce. S možností naskočit do zápasu jen v akutním stavu nouze. Tedy střídání ve stylu - hop, anebo trop.

Ale na to si ještě bude třeba počkat, konečné resumé v „kauze Rosický" padne zřejmě až těsně před zápasem.

Teď je v plném proudu tajemné divadlo. Jeho cíle? Nahlodat sebevědomí Slováků a znesnadnit jim přípravu na zápas roku. K tomu všemu stačí už jen pouhá přítomnost borce Arsenalu v českém národním mužstvu.

„Je to velké jméno. Navíc Slováci na něj nemají moc dobrou vzpomínku," uvedl David Jarolím. „Jsme rádi, že je Tomáš zpátky," zdůraznil, byť jde o jeho konkurenta v záloze.

„Moje bilance se Slovenskem je výborná - ve třech zápasech jsme nešli pod tři (nastřílené) góly. Stejná statistika platí pro Honzíka Kollerů, takže sobotní zápas bude zajímavý," konstatoval Rosický na chatu na webu sport.cz.

Tohle rýpnutí v informačně propojeném světě určitě rychle dorazilo tam, kam mělo, tedy do Bratislavy. V ní nyní povolaní jistě dumají i nad taktikou.

Připravit strategii na Čechy s Rosickým a na Čechy bez něj, to není zdaleka totéž. Nemůže však tanec kolem Rosického zneklidnit i jeho spoluhráče?

„Ne," ujistil Jarolím. Největšímu riziku ovšem čelí hlavní aktér příběhu. Týká se to nejen jeho zdraví, nýbrž i budoucnosti v Arsenalu. Jeho kontrakt v londýnském klubu vyprší už příští léto.

Proto potřebuje na Emirates stadium zase hrát, aby si mohl vysloužit nabídku na prodloužení smlouvy. V neděli však odjel do Čech, i když kouč Wenger z toho vůbec nadšený nebyl a Arsenal do něj investoval nemalé peníze. I během dlouhodobé léčby.

Rosického návrat do reprezentace má zkrátka plno rozměrů. Jaký nakonec zvítězí?

Vittek: Je to hlavně psychologický tah

To, co hýbe fotbalovým Českem, soupeř tolik neprožívá. Bude hrát Rosický? Zvládl by tak složitý duel? „To je interní věc českého týmu a tím pádem pro nás ne tak zajímavé," tvrdí útočník slovenského výběru Róbert Vittek.

Dokážete odhadnout, v jakém stavu by se Rosický na trávníku v Bratislavě objevil, pokud by jej trenér Hašek do utkání poslal?
„Skutečně nevím, jak na tom je. Ale pokud nastupuje v Arsenalu, jedná se o výjimečného hráče, který nemůže fotbal zapomenout."

Archív ArchívFoto Archív

Jenže Rosický rok a půl nenastoupil do soutěžního utkání. Umíte si třeba jenom sám sebe představit, že byste po stejně dlouhé době naskočil do tak těžkého utkání?
„Nevím, nevím. Ale já si myslím, že v tomhle případě se jedná hlavně o psychologický tah pro české mužstvo. Pouze samotná Rosického přítomnost asi dodává reprezentaci mnohem větší sebedůvěru."

I když třeba už hráči v českém národním týmu možná tuší, že Rosickému jeho stav nedovolí absolvovat celé utkání?
„Může prospět i to, že bude jen na lavičce. Ovšem jak jsem říkal, neznám jeho přesný zdravotní stav."

Ten zná asi málokdo...
(směje se) „To je pravda. Ale přiznám se, že se ani o zdravotní stav Tomáše Rosického v těchto dnech nezajímám."

Skutečně? Vždyť právě fakt, jestli bude Rosický v sestavě, může být pro samotný zápas dost klíčový. Souhlasíte?
„Neřeším, zda tam bude, nebo ne. Opravdu mě to nezajímá. Český tým má spoustu jiných kvalitních hráčů, kteří jej dokážou nahradit."

Právě že za rok a půl, kdy Rosický laboroval s poraněnou šlachou, se v české reprezentaci stále hledal jeho nástupce, ale nikdo jej úplně zastoupit nedokázal...
„Pokud by byl zdravý, v plné síle a ve formě, tak se skutečně těžko hledá někdo, kdo by se mu vyrovnal. Jenže nyní je jeho stav nejasný."

Bavíte se na téma Rosický se spoluhráči?
„V kabině to vůbec neřešíme."

Zkusíte si aspoň tipnout, jestli český záložník vyběhne v sobotu k utkání?
„Já bych mu přál, aby byl zdravý. Rosického účast na hřišti by ještě zvětšila ten náboj utkání. Ale nedokážu odhadnout, jestli k ní vůbec dojde."

 

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Slavia - AC Milán v TV * Liverpool - Sparta v TV

Skupina D
Články odjinud


Články odjinud