Historický moment. Daniel Maldini v 73. minutě duelu mezi Itálií a Izraelem debutoval v národním týmu. Ofenzivní univerzál Monzy se při vítězství 4:1 stal třetím představitelem svého rodu, jenž navlékl modrý dres. „Byl to senzační pocit. Jsem rád, že jsem mohl nastoupit, a že jsme zápas zvládli,“ ulevilo se třiadvacetiletému odchovanci AC Milan. Maldiniové však nejsou první rodinou s reprezentanty napříč třemi generacemi…
Pokračování 2/5
Maldini
Itálie
Cesare (nar. 1932)
Paolo (nar. 1968)
Daniel (nar. 2001)
V italském fotbale nenajdete slavnější rodinu. Jméno Maldini je pevně spjato s AC Milan, jemuž Cesare a následně i Paolo několik let dělali kapitány. Oba zároveň zanechali velkou stopu na reprezentační úrovni. Paolo má třetí nejvyšší počet startů v modrém dresu. Cesare jich nasbíral sice jen čtrnáct, ale jako trenér vyhrál s jednadvacítkou tři evropské šampionáty v řadě a dospělou Squadru Azzurru vedl jako hlavní kouč na mistrovství světa v roce 1998. Nyní svou kapitolu za čtyřnásobné mistry světa píše i nejmladší Daniel. „Jsem rád, že u toho mohli být moji rodiče. Tenhle debut je pro ně a všechny ty, kdo mě milují,“ byl dojatý tahoun Monzy.
Pokračování 3/5
Gudjohnsen
Island
Arnor (nar. 1961)
Eidur (nar. 1978)
Andri (nar. 2002)
Eidur Gudjohnsen si udělal jméno na začátku století, kdy válel za Chelsea i po boku Petra Čecha. V reprezentaci debutoval už jako sedmnáctiletý, kdy v Estonsku vystřídal svého čtyřiatřicetiletého otce. Šlo o první případ, kdy si na reprezentační úrovni nastoupili otec se synem ve stejném utkání. Na rozkaz šéfa svazu měli bok po boku nastoupit až na islandské půdě. K tomu však vzhledem ke dlouhému zranění Eidura a ukončení kariéry Arnora nikdy nedošlo. „Do konce života si budu vyčítat, že jsme si spolu nikdy nezahráli. Syn to má stejně,“ prohlásil později Arnor. Rodinný prapor nyní drží dvaadvacetiletý Andri. Kmenový hráč Gentu se v úterý prosadil do sítě Turecka při prohře 2:4.
Pokračování 4/5
Weiss
Slovensko/Československo
Vladimír (nar. 1939)
Vladimír (nar. 1964)
Vladimír (nar. 1989)
Speciální rodinný úspěch se povedl i našim východním sousedům. Zakladatel úspěšné série získal v roce 1964 na Olympiádě v Tokiu stříbrnou medaili. Syn a vnuk již zesnulého internacionála spolu donedávna bojovali za Slovan Bratislava. Nejmladší z trojice se však po zápase s Manchesterem City 0:4, kde působil jako mládežník, rozhodl ukončit kariéru. Zprávu přitom jako první propálil Pep Guardiola. Později ji potvrdil i klub. Sám hráč se přitom ještě nevyjádřil. „Došli mu síly, vyhořel. Proto skončil. Alespoň prozatím. Uvidíme, protože je jako já. Teď si během repre pauzy oddychne a ještě si promluvíme,“ doufá v synův návrat hlavní trenér slovenského mistra.
Pokračování 5/5
Alonso
Španělsko
Marcos (nar. 1933)
Marcos (nar. 1959)
Marcos (nar. 1990)
Stejně jako na Slovensku i Španělé mají trojici nositelů téhož jména. Nejstarší z nich, legenda Realu Madrid, si vysloužil přezdívku Marquitos. Jeho syn se však naopak jako hráč i trenér prosadil v barvách městského rivala, Atlética Madrid. Nejvíce startů dokonce nasbíral jako hráč Barcelony a se Španělskem získal stříbro na EURO 1984, přestože si na turnaji nezahrál. Za ní si zahrál i nejmladší Marcos, který je již jediným stále žijícím členem z celé trojky. Do paměti českých fanoušků se zapsal především v dubnu 2019, kdy jediným gólem rozhodl o výhře Chelsea 1:0 v Edenu. Nyní válí za Celtu Vigo.