Fitzel: Na Maltě jsem byl skoro král | iSport.cz
3. června 2009 • 21:22

Fitzel: Na Maltě jsem byl skoro král

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
Fitzel
TOP VIDEA
Páník: Za stavu 1:0 jsme je měli uzemnit. Možná by byly dvě tři penalty...
Sparta - Zlín: Komický vítězný gól! Dočkal nedal penaltu, Jiráček si ale srazil míč do sítě, 2:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

S dobrou náladou dnes do vlasti dorazil český trenér fotbalistů Malty Dušan Fitzel, aby se svými svěřenci v pátek sehrál přípravné utkání s českým národním týmem.Zápas v Jablonci bere jen jako přípravu na kvalifikační duel se Švédskem a chce, aby si hráči zvykli na vyšší úroveň fotbalu. Zároveň se těší na souboj se svým trenérským vrstevníkem Františkem Strakou, pro kterého to bude premiéra na lavičce českého mužstva.

"Pro mě je nejdůležitější zápas se Švédskem, to je kvalifikace. Vždy když máme dvojzápas, tak ten první duel je pro nás strašně složitý. Musíme se přizpůsobit jiné kvalitě, jiné úrovni evropského fotbalu. Proto ten první zápas beru jako přípravu na Švédsko," řekl Fitzel českým novinářům po přistání na ruzyňském letišti.

"Je důležité, abychom měli zápas na mezinárodní úrovni s někým, kdo hraje jiný fotbal, než jaký se hraje na Maltě."I vzhledem k duelu se Švédskem by rád uhrál v Jablonci přijatelný výsledek. "S čím pojedeme do Švédska, se uvidí podle toho, jestli tu dostaneme nakládačku, nebo uhrajeme nějaký rozumný výsledek," řekl Fitzel, který však neumí určit, co přijatelný výsledek znamená.

"Je to těžké říct. Za mě se totiž nazírání na přijatelný výsledek na Maltě změnilo. Teď už by rádi vyhrávali a remizovali. S tím jsem si na sebe upletl bič. Předtím byli spokojení, když prohráli jenom 0:3. Když to bylo o gól, tak byli úplně nadšení," prozradil.

Šestačtyřicetiletý trenér je na Maltě uznávaný především proto, že malý ostrovní tým dovedl krátce po svém nástupu v roce 2006 k výhře nad Maďarskem, o rok později remizoval s Tureckem 2:2 a v minulém roce Malta pod jeho vedením rozstřílela Lichtenštejnsko 7:1.

"Těchto výsledků si tam hodně cení. Byl jsem tam skoro jako král, ale teď už ne. V této kvalifikaci jsme ještě nedali gól, což je teď naším velkým problémem," uvedl Fitzel.

Nejen kvůli blížícímu se zápasu s Českem sledoval pozorně i volbu nového trenéra české reprezentace. Dostal se tak k němu také názor libereckého kouče Ladislava Škorpila, že hledat nového trenéra jen na zápas s Maltou je zbytečnost, když by to mohl odtrénovat sám právě Fitzel.

"To je pravda. Odkoučovat jsem to mohl, protože tak 90 procent kluků znám. Tohle byl typický projev Ládi Škorpila, který takto komentuje podobné situace. Zasmál jsem se tomu," řekl Fitzel.

Nyní se těší na souboj s novým trenérem českého národního týmu Strakou. "Dělali jsme spolu trenérskou školu a potkávali jsme se nějakých osm let v lize, když on hrál za Spartu a já za Duklu. Dokonce jsme se potkali v reprezentaci. Znám ho dobře, pozoroval jsem ho, i když trénoval ve Spartě, jakým způsobem pracuje," zavzpomínal bývalý asistent u české reprezentační jednadvacítky.

I proto ho Strakova nominace, ve které se neobjevily největší české hvězdy, nepřekvapila. Naopak nepříjemným překvapením byla nominace pro maltské reprezentanty. "Kluky to samozřejmě mrzí, protože si mohli vyměnit dresy. Kdyby měli dresy Petra Čecha nebo Baroše, tak to by pro ně bylo úžasné, protože to je jedna z věcí, která je zajímá," uvedl Fitzel.

Nemyslí si však, že by současný český výběr byl slabší. "Tohle je taky dobrý tým. Nejsou to žádný hej počkej. Jsou to kluci, kteří hrají venku. Je to příští generace hráčů, já bych to vůbec nezlehčoval," dodal.

Sám do Čech přivezl výběr, ve kterém mu chybí několik hráčů. "Může to působit až komicky, ale jednomu jde dcera na přijímání, druhý dělá závěrečnou zkoušku na fakultě, další je zraněný, jeden přišel, že ho píchá v boku. To je taková kulturní záležitost na Maltě, že mají spoustu důležitějších věcí než fotbal," popisoval Fitzel.

Omluvenky pro něj však nepředstavují větší potíž. "Pořád dělám s kádrem 30 lidí, tak když někdo chybí, není to takový problém. Teď jsem přitáhl dva australské Malťany, které chci vyzkoušet, stejně jako další hráče," dodal.

Právě vinou různých kulturních pohledů na fotbal je funkce trenéra Malty pro cizince velmi náročná.

"Spoustě lidí to může připadat jako turistická atrakce, moře, pláže, ale dělat na Maltě fotbal je strašně náročné. Kdo to nezažil, tak to nedokáže posoudit. Musíte poznat jejich mentalitu a zákonitosti, které jsou pro cizince hrozně složité. Je nutné se přizpůsobit. Ale i to je zkušenost do budoucna. Je to to samé, o čem mluví Ivan Hašek, když trénuje v arabským emirátech. Je třeba vzít v potaz jejich kulturu," shrnul.

Za nejtěžší pak označil fakt, že pracuje s hráči, jejichž herní výkonnost má svůj limit. "Na ostrově je 400 tisíc lidí, to je, jako by se reprezentace dělala jen z hráčů z Brna nebo z Ostravy. Chvílemi je to lepší, chvílemi horší," přirovnal Fitzel.

Již vážně uvažuje nad tím, že maltskou reprezentaci po kvalifikaci opustí. "Člověk cítí, že už nemůže dál a že je na konci toho, co mohl dosáhnout. V takové situaci jsem teď já, a proto uvažuju o konci," dodal.

Témata:  sport, fotbal, ČR, malta, fitzel
Vstoupit do diskuse
0
Skupina 2
Články odjinud


Články odjinud