Ostuda jak Ázerbájdžán. Češi prohráli 0:2

Autor: Ondřej Roubínek
10
Jarolím: Slavia? Míň arogance, víc kreativity. Drahé posily zatím nejsou znát
Furch po nástupu k Boleslavi: Brno jsem si oblíbil, ale život mění plány

AKTUALIZOVÁNO - Nuda, šeď, průměr, bezmoc. A nakonec ostuda. Druhý zápas Michala Bílka na lavičce české fotbalové reprezentace skončil naprostou katastrofou.

Místo napravení dojmu z bezbrankové remízy a penaltového fiaska s domácími Spojenými arabskými emiráty přišel další nepříjemný šok - Češi v duelu o třetí místo přátelského turnaje v Al Ainu prohráli 0:2 s Ázerbájdžánem.

Čtěte více:
10 momentů: Marní Češi, ztracené karty, převlékání soupeře »
Největší propadák v Emirátech? Šéf zálohy Matějovský »

A nebyla to otázka štěstí či smůly - čeští fotbalisté nepředvedli vůbec nic a prohráli naprosto zaslouženě.

V úvodu zápasu ještě svěřenci Michala Bílka vyvíjeli aspoň nějakou aktivitu a nad outsiderem měli územní převahu, ale žádnou pořádnou šanci si nevytvořili.

Fotbalisté Ázerbájadžánu české fotbalisty zaskočili

V pětadvacáté minutě pak přišel rozhodující úder českému sebevědomí - Džavadov zůstal na malém vápně úplně osamocený a hlavou bez problémů poslal přesný centr za Grigarova záda.

Teplický brankář mohl maximálně seřvat své spoluhráče.

Jenže ani to nepomohlo: místo probuzení přišlo ještě horší trápení. O souvislejším tlaku nemohla být ani řeč, Češi si nedali ani pořádnou přihrávku.

Čtěte dále:
ANALÝZA: Exotika v SAE? Promrhaný čas »
Hašek: Čeká nás ještě hodně práce »

Místo snahy o vyrovnání se musel bezmocný český výběr spíše bránit rychlým výpadům soupeře a mohli být rádi, že z několika přečíslení nedostali další branku.

Závěr zápasu pak strávili Češi v absolutní křeči, ve které museli odolávat tlaku v poklidu hrajících Ázerbájdžánců. A nakonec neodolali. Po rohovém kopu dovršil absolutní zmar českého týmu Abušov - 0:2.

První vystoupení českých fotbalistů pod vedením Michala Bílka, které mělo najít reprezentaci nové čerstvé tváře, tak skončilo naprostou ostudou.

Ve Spojených arabských emirátech Bílkův tým uhrál ubohou plichtu (která se po penaltách ještě proměnila v prohru), navíc nedali ani gól. Horší start nového reprezentačního cyklu po zbabrané kvalifikaci si snad ani nejde představit.

Vítězi turnaje se stali fotbalisté Iráku. Ve finále zdolali 1:0 domácí tým Spojených arabských emirátů, který v nedělním semifinále postoupil po penaltovém rozstřelu přes české reprezentanty. O jediný gól finálového duelu se ve 20. minutě postaral hlavou útočník Mahdí Karím. Výběr SAE tak prohrál poprvé pod vedením slovinského trenéra Srečka Katance, který mužstvo vedl v pěti zápasech.

Česká republika - Ázerbájdžán 0:2 (0:1)
Branky:
25. Džavadov, 89. Abušov. Rozhodčí: Faríd - Salíh, Šamsí (všichni SAE). ŽK: Medveděv, Abušov. Diváci: 500.
Česká republika: Grigar - Limberský, Šimůnek, Rajnoch, Pudil (46. Hloušek) - Lička, Holek (80. Rozehnal), Matějovský (75. Fillo) - Papadopulos, Magera (63. Necid), Blažek (75. Švec). Trenér: Bílek.
Ázerbájdžán: Farhad - Medveděv, Levin, Alachverdějev, Abušov - Šukurov, Abbasov, Mamedov (90. Pereira), Čertoganov (32. Sagydov), Džavadov - Ramim (83. Nadirov). Trenér: Vogts.

Finále:SAE - Irák 0:1 (0:1)
Branka: 20. Karím.

KLÍČOVÉ MOMENTY UTKÁNÍ:

Konec. Trapas je dokonán, čeští fotbalisté prohráli s Ázerbájdžánem po absolutně marném výkonu 0:2.

90.+1 min -
Ličkův nebezpečný přímý volný kop odvrací obránci.

89. min - Gól. Ázerbájdžán dává druhou branku! 0:2
Po rohu přichází definitivní rozuzlení - Abušov po selhání obrany zvyšuje na 2:0.

85. min -
Fillo tak dlouho váhal na hranici vápna, co udělat, až přišel o míč.

80. min -
Křeč českého týmu pokračuje, Češi neudrží míč na svých kopačkách, natož aby si vypracovali nějakou šanci. Povzbudit je má David Rozehnal, který přišel místo debutanta Holka.

75. min -
Odchází Marek Matějovský, nahradí ho Švec.

70. min -
Šukkurov teď zesměšnil Hlouška u koncové čáry, ale neodcentroval přesně.

67. min -
Gólman Grigar teď musel zasahovat proti střele zapomenutého útočníka a zřejmě zabránil gólu.

65. min -
Blažkova střela doprostřed branky brankáře Velijeva ohrozit nemohla.

63. min -
Ze hřiště odchází Lukáš Magera, zachránit čest českého fotbalu má Tomáš Necid.

61. min -
Rychlý kontr Ázerbájdžánců hrozil gólem, osamocený útočník ale nedokázal zpracovat míč na hraně vápna.

60. min -
Blažkův centr těsně před Magerou odvrátili obránci.

57. min -
Blažkův centr našel Papadopulose, ten hlavou jen těsně minul branku - asi nejnebezpečnější akce českého týmu.

53. min -
Další centr Ličky odvrací obránci.

50. min -
Papadopulos pěkně centroval, ale na míč nakonec nikdo nedosáhl.

49. min -
Matějovský se snažil prokličkovat do vápna, ale přišel o míč.

47. min -
Ázerbájdžánci začali aktivně, před Grigara mířily dva nebezpečné centry.

46. min - Začal druhý poločas.
Na hřiště přišel Adam Hloušek místo Pudila.

Skončil první poločas, Česko prohrává s Ázerbájdžánem 0:1!

45.+3 min -
Trochu rychlejší akce v podání českých fotbalistů přinesla jen nepřesnou střelu Blažka.

45. min -
Češi si nejsou schopní vytvořit žádný tlak, slibnější akce teď skončila ofsajdem.

43. min -
Blažkův centr končí jen v náručí brankáře Velijeva.

40. min -
Pas na Jana Blažka byl příliš vysoký.

37. min -
Fotbalisté Ázerbájdžánu hrají hodně nepříjemně, napadají, faulují, pomáhají si lokty a Češi se nemůžou prosadit, navíc často zbytečně kazí přihrávky.

33. min -
Pěkná akce -  Papadopulos dostal pěkný pas do vápna, jeho zpětná přihrávka ale nebyla ideální a následná střela šla těsně nad branku.

32. min -
Hlavička Rajnocha z dobré pozice končí nad brankou.

28. min -
Na hřišti dlouho zůstával ležet jeden z ázerbájdžánských fotbalistů, i přes český útok, kdy se vůbec nepovedla střela Papadopulosovi, i přes protiútok jeho spoluhráčů. Po přerušení hry si navíc Ázerbájdžánci vykoledovali žlutou kartu.

25. min - Ázerbájdžán právě vstřelil branku! 0:1.
Na malém vápně byl úplně osamocený Džavadov, který bez problémů hlavou překonává Grigara.

24. min -
Přečíslení ve vápně Češi nevyužili, nízký centr zastavil jeden z obránců možná rukou, ale hrálo se dál.

22. min -
Dlouhý centr před Grigarem nikdo nezasáhl a míč proletěl kousek od jeho levé tyče.

20. min -
Ale ani českému celku se kombinace příliš nedaří, jedna nepřesná přihrávka střídá druhou.

18. min -
Do útoku se snaží tlačit i Ázerbájdžánci, ale před Grigara se kromě střely z úvodu ještě nedostali.

17. min -
Další úsměvná situace nastala, když jeden z českých hráčů našel na zemi žlutou kartu a vracel ji rozhodčímu.

14. min -
Magera poslal výbornou kolmici na Blažka, ten se ale před brankáře neprosmýkl.

13. min -
Další faul soupeře, z pětadvaceti metrů  poslal míč do vápna Pudil, ale nebyla to ani střela, ani centr.

11. min -
Chvíli se nehrálo, protože rozhodčí nechal převléknout třička ázerbájdžánskou lavičku, aby se mu nepletli s českými hráči.

5. min -
Češi teď měli dvě dobré šance - Papadopulos ale na míč hlavou nedostal a pak si špatně zpracoval šikovnou přihrávku Limberského.

3. min -
Ázerbájdžán začal zostra, jeho hráči viděli už dvě žluté karty.

1. min -
Češi začali aktivně, centr Limberského zlikvidoval brankář.

1. min -
Zápas byl zahájen.

13:20 -
Oba týmy už jsou na ploše a poslouchají hymny.

Zákkladní sestavy:
Česko: Grigar - Limberský, Šimůnek, Rajnoch, Pudil - Matějovský, Holek, Lička - Blažek, Magera, Papadopulos.
Ázerbájdžán: Velijev - Medveděv, Levin, Abušov, Allachverdijev, Šukurov, Abbasov, Čertoganov, Mamedov - Ramim, Džavadov. Trenér Vogts.

11:00 - Češi budou chtít napravit dojem z nevydařeného nedělního vystoupení proti domácí reprezentaci, které po bezbrankové remíze podlehli na penalty.