Španělé málem prohráli, v Mexiku zachránili remízu

0
Extraligový šerif má v play off víc práce. Jak se rodí tresty? Ujčík už ví, co bude po sezoně
Požár: Říkali mi, že Krejčího jako stopera neprodáme. Pomůže mu, když...

Španělští fotbalisté málem selhali hned v první vystoupení po triumfu na mistrovství světa. Soupeř české reprezentace v kvalifikaci na mistrovství Evropy 2012 si zajistil remízu 1:1 v přípravné utkání s Mexikem až v nastaveném čase gólem Davida Silvy.

Nedařilo se ani dalším týmům z "české" kvalifikační skupiny I. Litva v generálce na zářijové úvodní zápasy proti Skotsku a České republice prohrála doma s Běloruskem 0:2.

Ještě o gól více pak inkasovalo Skotsko na půdě Švédska. Papírově největší soupeř Česka v boji o druhé místo ve skupině tak vyšel střelecky naprázdno počtvrté z pěti zápasů.

Trenér Španělů Vincente Del Bosque sice nasadil do základní sestavy několik obvyklých náhradníků, v průběhu zápasu se však na hřišti ukázalo hned osm hráčů, kteří byli v základní sestavě ve finále mistrovství světa.

Obranu, která v play off mistrovství neinkasovala ani jednou, pokořila již po 14 minutách vycházející hvězda Javier Hernández z Manchesteru United. Mexičané poté odolávali náporu až do poslední minuty, pak však udeřil Silva a zachránil čest mistrů světa.

V souboji s Běloruskem si první větší šance vypracovali Litevci, ovšem kapitán Danilevičius v koncovce selhal. Naopak krátce po změně stran se z úhlu prosadil Vjačeslav Hleb, bratr známějšího Alexandra, který tak ukončil dvouleté čekání na reprezentační trefu.

V závěru pak po brejku do otevřené obrany přidal druhý gól. Litva prohrála posedmé z posledních jedenácti zápasů.

Trenér Litvy Raimondas Žutautas byl zklamán z přístupu některých hráčů. "Někteří zklamali a velmi silně. Do kvalifikace uděláme asi hodně změn. Ani střídající hráči neukázali, že chtějí bojovat o sestavu," kritizoval Žutautas na pozápasové tiskové konferenci.

Očekávání prý naplnili jen zkušení Stankevičius, Danilevičius a brankář Arlauskis. "Ten patří mezi nejlepší brankáře Evropy," dodal Žutautas, jehož svěřenci se střetnou s Českem 7. září.

Generálka na kvalifikaci se nevyvedla ani dalšímu českému soupeři Skotsku. To ve Švédsku znovu propadlo v ofenzivě, navíc kupilo chyby i v obraně. Tu první využil již ve 4. minutě Ibrahimovic, jenž se vrátil do národního týmu téměř po roce.

Skoty od ještě větší porážky uchránil výbornými zákroky brankář Allan McGregor, který posledních 17 měsíců v národním dresu chyběl kvůli porušení disciplíny.

Naopak se radovali Lichtenštejnci, kteří vybojovali teprve třetí remízu za poslední tři roky. Proti Islandu sice prohrávali, ale dvacet minut před koncem odvrátil prohru hlavou po přímém kopu Michael Stocklasa. Lichtenštejnsko se sice snažilo rozhodnout, ovšem nepovedlo se, a tak na výhru čeká od října 2007, kdy porazilo právě Island.

Zklamání prožila Francie, které k nápravě reputace nepomohli ani noví hráči i nový trenér Laurent Blanc. Pod jeho vedením tým prohrál 1:2 na půdě Norska, přestože vedl po gólu Ben Arfy. Výsledek však otočil dvěma zásahy záložník Huseklepp. Francii tak nevyšel první pokus o návrat z blamáže na mistrovství světa.

Na šampionátu zklamala i Anglie, která rovněž dnes nezářila a dokonce doma prohrávala s Maďarskem. Albion však zachránil kapitán Steven Gerrard, který dvěma slepenými góly v druhé půli zařídil výhru 2:1.

Slovenští fotbalisté naopak ukázali, že si na mistrovství světa zvedli sebevědomí a dokonce vedli nad Chorvatskem. Na gól Stocha však vzápětí odpověděl Jelavič a srovnal na konečných 1:1.

Náskok neudrželo ani Německo. To ještě čtvrthodiny před koncem vedlo v Dánsku o dvě branky, nakonec si však odvezlo jen remízu 2:2, kterou zařídil gólem tři minuty před koncem Junker.