Kiksy jak ze žáčků! Obrovské chyby, litoval Moyes po prohře West Hamu

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Smutná divočina pro Čechy. West Ham se Součkem a Coufalem v sestavě prohrával v Newcastlu po nevídaných chybách 0:2 a hrál od 36. minuty o deseti. Přesto vyrovnal, vzápětí však dostal rozhodující ránu na 2:3. V tabulce zůstal čtvrtý, tedy na pozici pro Ligu mistrů, ale Chelsea (ztrácí bod) a Liverpool (o 3 body nazpět) mají o zápas méně.

Už se zdálo, že zápas blbec přece jen Tomáš Souček, Vladimír Coufal a spol. zvrátí aspoň do remízy.

V 80. minutě totiž arbitr na popud VAR odkráčel k monitoru, aby rozsoudil, zda míč, který spadl ve vápně ve vzdušném souboji se Součkem na loket domácího obránce Clarka, si zaslouží penaltu. Rozhodl, že ano.

Lingard pokutový kop proměnil a na ukazateli skóre naskočilo 2:2. Pro hosty vzpruha jako hrom! Vždyť po první půli byli zralí na ručník. Soupeři darovali dva góly, navíc u prvního dárku přišli o vyloučeného stopera Dawsona.

Ovšem sotva povstali z mrtvých, hned spadli zpátky do hrobu. Do šestnáctky přilétl z Coufalovy strany centr a na malém vápně si balon našla Willockova hlava. West Ham se z KO již neprobral, byť nastavení trvalo přes 8 minut.

„Nehráli jsme špatně. Ale několik našich obrovských chyb Newcastle pozvedlo nahoru. Ve druhé půli jsme ukázali velký charakter, jenže posledních deset minut, to byla smutná část,“ konstatoval zklamaný trenér David Moyes.

West Ham tentokrát musel tvořit. Protože Newcastle proti favoritovi vycházel z hlubšího bloku a spoléhal na rychlé brejky. Moyesovi svěřenci si tedy nemohli dovolit chyby v rozehrávce, ale střední obránce Dawson na to nechtěně zapomněl. Snažil se vyvézt balon, leč ve středovém kruhu si jej příliš předkopl. Pak chtěl kiks napravit skluzem a sestřelil při něm Joelingtona. Trest byl dvojnásobný. Ponechanou výhodu využil ke kontru útočník Saint-Maximin, v šestnáctce ho zakončil ne zrovna povedenou střelou. Jenže brankář Fabianski se srazil s vracejícím se Diopem, od kterého se míč odrazil do sítě.

Druhý trest: West Ham šel do deseti.

V oslabení hosty srazil ještě víc dolů Fabianski. Po rohu mu vypadl z rukou balon, aniž by byl protivníkem atakován, a Joelington zvýšil na 2:0! Scéna spíš ze žákovského zápasu než z vyhlášené Premier League.

Ale domácí si vánoční nadílky v dubnu nevážili. I když měli v poli o jednoho hráče navrch, přenechali iniciativu „kladivářům“. Ti začali zatápět v prostoru před exsparťanským brankářem Newcastlu Martinem Dúbravkou.

S koncovkou se však ne a ne potkat. Bowen selhal z bezprostřední blízkosti, Coufal hlavou po skvělém náběhu trefil hlavou slovenského gólmana a krátce nato neprotlačil před bránu přesnou finální přihrávku. Možná by v tu chvíli bylo lepší, kdyby volil zpětný pas na Součka.

Jiskru na obrat zažehl v 73. minutě vydařenou hlavičkou po centru Diop. A když následovalo vyrovnání z pokutového kopu, po jehož nařízení kouč Newcastlu Steve Bruce připomínal právě probuzenou sopku, o plichtě pochyboval málokdo.

Ovšem to by hosté nesměli vyrobit další trestuhodnou hrubku.

„Neprohráli jsme kvůli špatnému výkonu, ale proto, že jsme udělali individuální chyby,“ shrnul Moyes přestřelku.