Trest pro Slavii: Tři zápasy bez diváků a pokuta | iSport.cz
12. května 2011 • 17:05

Trest pro Slavii: Tři zápasy bez diváků a pokuta

Autor: ČTK
TOP VIDEA
Olomouc - Sparta: Úvodní čestné buly obstaral Karlos „Terminátor“ Vémola Olomouc - Sparta: Úvodní čestné buly obstaral Karlos „Terminátor“ Vémola
Neuvirth hlásí návrat na Spartu: Nechci byt škodná mezi brankáři Neuvirth hlásí návrat na Spartu: Nechci byt škodná mezi brankáři
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fotbalová Slavia bude pykat za nedohraný úvodní duel semifinále Ondrášovka Cupu proti Olomouci, který před týdnem v poločase ukončily násilnosti domácích fanoušků. Disciplinární komise ČMFS dnes rozhodla, že pražský klub sehraje nejbližší tři domácí soutěžní duely bez diváků a zároveň zaplatí pokutu 750 tisíc korun. Slávisté zváží možnost odvolání, nezdá se jim především uzavření hřiště na tři utkání.Komise si na dnešní zasedání předvolala slávistické zástupce a přibližně po hodinu a čtvrt dlouhém jednání vynesla konečný verdikt. Uzavření stadionu na tři zápasy je nejvyšším možným trestem, naopak u pokuty mohla Slavii hrozit až desetimilionová sankce.

"Trest by měl bolet, ale zase ne likvidační. Vyšší pokuty jsme udělovali v případech, že někdo jednal úmyslně, tady šlo ze strany Slavie spíše o nedbalost. Pořadatelé v podstatě mají omezené možnosti, jak vniknutí diváků na hřiště zabránit," řekl na tiskové konferenci předseda disciplinární komise Jiří Golda.

Disciplinárka výši trestu odvodila také od toho, že v minulosti potrestala uzavřením stadionu na dva zápasy Opavu, poté co při jejím utkání v Ondrášovka Cupu s Ostravou duel také přerušily výtržnosti diváků, kteří vnikli na hřiště. "Duel se ale pak dohrál. U Slavie, kde se nedohrálo, musel být logicky vyšší trest," vysvětlil Golda.

Vcelku pokojný protest se zvrhl v násilnou akci, která nemá v českém fotbale obdoby
Vcelku pokojný protest se zvrhl v násilnou akci, která nemá v českém fotbale obdoby


Ředitel Slavie Miroslav Platil řekl, že trest akceptuje. Podle Platila Slavii ale vadí hlavně to, že uzavření stadionu se vztahuje i na další ligový ročník. Sešívaní do konce současné sezony sehrají bez diváků duely s Příbramí, který je na programu v pondělí, a pak ještě vršovické derby s Bohemians 1905.

"Bylo by taktičtější zůstat u uzavření stadionu jen na dva zápasy. Nechtěli jsme jít do další sezony s tím, abychom si na jejím začátku zase připomněli ty staré rány a problémy. Budeme se s tím tedy prát i po prázdninách, což není šťastné," uvedl Platil.

Až se setká s dalšími členy představenstva Slavie, projednají prý možnost odvolání proti trestu k odvolací a revizní komisi.

"I dnes jsme se snažili hájit. Podle nás nešlo o klasické divácké násilí, ale byla to organizovaná akce. Nemohli jsme udělat víc pro to, abychom vniknutí diváků na hřiště zamezili," řekl Platil.

Podle něj jsou mezery v současné legislativě, která nepamatuje na trestání diváků v případě vstupu na hrací plochu. "Ani v budoucnu nebude možné dělat nic jiného, když se tak diváci rozhodnou. Vniknutím na hrací plochu poruší jen návštěvní řád stadionu, ale ne zákon. Nezabrání tomu ani policie," uvedl Platil.

Disciplinární komise řešila průlomový případ; ještě nikdy v samostatné historii českého fotbalu se nestalo, aby byl zápas ukončen po hromadných násilnostech příznivců. V roce 2003 se nedohrál ligový zápas mezi Bohemians a Spartou, ale tehdy se výtržnosti dopustil pouze jeden domácí fanoušek, který v opilosti napadl pomezního sudího.

Zápas v Edenu předčasně ukončily výtržnosti slávistických fanoušků, protestujících proti nejasné situaci v klubu, který tíží mnohamilionové dluhy a kvůli neudělení profesionální licence mu hrozí pád z první ligy.

Domácí příznivci dvakrát obsadili hřiště: nejprve před výkopem, který pozdrželi téměř o půlhodinu, a poté v poločasové pauze. Druhý protest se po krátkém proslovu Platila zvrhl ve vlnu násilností a pokusu o napadení klubového vedení. Následně musel být duel ukončen.

První trest dostala Slavia už v pondělí, kdy nedohraný zápas, jehož stav v poločase byl nerozhodný 1:1, podle očekávání zkontumoval ředitel oddělení profesionálního fotbalu ČMFS Ivo Lubas výsledkem 3:0 ve prospěch Olomouce. Hanáci vyhráli 1:0 také ve středeční odvetě a zajistili si postup do finále, v němž narazí na Mladou Boleslav.

VÝBĚR NEJVYŠŠÍCH PENĚŽNÍCH TRESTŮ
6,000.000 (navíc odečet 15 bodů v tabulce) - Bohemians Praha (duben 2010) - Za nenastoupení k zápasu proti Bohemians 1905 s cílem upozornit na údajné neřešení složitého právního případu klubů s názvem Bohemians.

2,000.000 - Slavia Praha (květen 2006) - Za svévolné opuštění hřiště v zápase proti Liberci na protest proti rozhodování sudího Jaroslava Járy (slávisté se na hřiště nakonec vrátili a zápas se dohrál).

750.000 - Sparta Praha (únor 2011) - Za to, že její hráči Tomáš Pekhart a Václav Kadlec nastoupili v přípravném zápase na turnaji ve Španělsku navzdory tomu, že se kvůli nemoci omluvili z reprezentační jednadvacítky.

750.000 (navíc tři zápasy bez diváků) - Slavia Praha (květen 2011) - Za výtržnosti domácích fanoušků v úvodním semifinále Ondrášovka Cupu s Olomoucí, které muselo být kvůli násilnostem předčasně ukončeno.

500.000 (navíc uzavření hřiště na tři zápasy) - Bohemians Praha* (květen 2003) - Za inzultaci asistenta rozhodčího Ladislava Talpy domácím fanouškem při utkání se Spartou, které bylo poté předčasně ukončeno.

500.000 - 1. FC Synot (červenec 2004) - za účast v korupční aféře.

500.000 - Viktoria Žižkov (září 2004) - za účast v korupční aféře.

500.000 - SFC Opava (listopad 2004) - za účast v korupční aféře.

500.000 - Slovan Liberec (únor 2005) - za účast v korupční aféře.

Poznámka*: půlmilionová pokuta z května 2003 se týká původního klubu Bohemians Praha, který kvůli dluhům přišel v roce 2005 o licenci a následně skončil v konkurzu.
 
Články odjinud


Články odjinud