Češi budou hrát o medaile!

Autor: Sport
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?
Draft NFL bude honbou na quarterbacky, můžou být hvězdy i propadáky

Zázrak, fantazie! Jen tak se dá nazvat úspěch českých fotbalistů do 20 let. Ve čtvrtfinále světového šampionátu s favorizovanými Španěly uhráli remízu 1:1 a v penaltovém rozstřelu opět triumfovali.

Čeští mladíci se nezastavili ani ve čtvrtfinále a po dalším úspěšném penaltovém rozstřelu pronikli mezi nejlepší čtyři týmy světa! Tentokrát poslali domů Španělsko, které bylo považováno za jednoho z největších favoritů turnaje. Ve semifinále MS dvacítek narazí čeští reprezentanti na Rakousko (čtvrtek 1.45 SEČ). "Kdyby nám před turnajem někdo řekl, že budeme v semifinále, tak bych se mu vysmál," zahlásil ostravský záložník Tomáš Mičola. "Když víte, že jste nejhůř čtvrtí na světě, tak je to nádherný pocit. To se vůbec nedá popsat," radoval se také Ondřej Kúdela. Čeští reprezentanti tak v turnaji zůstanou až do samotného pohádkového konce. Bitvy o třetí místo a zlato jsou na pořadu až v neděli v Torontu. "Všem doma jsem říkal, že se vrátím určitě před dvacátým druhým. Teď to budu muset přehodnotit," smál se dojatý Martin Fenin. Generace okolo kapitána Jana Šimůnka se dokonce navždy zapsala do historie. "Ty dějiny jsme přepsali, žádná česká či československá dvacítka se před námi na mistrovství světa takto vysoko nedostala," uvedl trenér Miroslav Soukup na oficiální tiskové konferenci po duelu se Španělskem. Čeští reprezentanti pustili tým, který tři roky neprohrál a jenž měl na turnaji průměr tří vstřelených gólů na zápas, jen do tří šancí! Svěřenci trenéra Soukupa sice nepředváděli žádnou úchvatnou podívanou, ovšem chytrou a takticky vyspělou hrou drželi technicky vytříbené Španěly na uzdě. "Hráči maximálně dodrželi taktické pokyny," chválil Soukup. Ze strany Španělů byly nebezpečné jen tyto situace: ve 30. minutě zatáhl míč až do vápna obránce Crespo a dorážku Lopeze pak nadvakrát zlikvidoval brankář Petr, v 79. minutě pak míč proletěl napříč pokutovým územím Čechů, jenže Adrian Lopez ze dvou metrů napálil jen tyč. Češi vycházeli ze zabezpečené obrany a dopředu se příliš nehnali. Největší příležitost si vypracoval Fenin, když po centru Kubáně hlavičkoval nekrytý jen těsně vedle. Když se nic neujalo, zápas dospěl do prodloužení. A v něm nečekaně udeřil český výběr. Po rohu se ve 103. minutě k odraženému míči dostal před vápnem Luboš Kalouda a propálil vše, co před ním stálo. Dal svůj třetí gól na turnaji a s radostí si konečně zakřičel do kamery... Češi byli v tu chvíli v semifinále. A věřili, že už se na tom nic nezmění. Jenže přišla komplikace. Deset minut před koncem druhého prodloužení srovnal Mata. "Po tom vyrovnávacím gólu nám nějak moc dobře nebylo. Tam už jsem se jen díval na hodinky a na rozhodčího, aby už ten zápas ukončil," vyprávěl Kúdela. "Měl jsem strašný strach, začali jsme jen nakopávat. Ten gól nás dostal do kolen. I po takové ťafce jsme to ale dokázali ustát. Ukázali jsme hroznou sílu," přiznal i Fenin. Češi však španělské obléhaní úspěšně přežili a v penaltách byli, stejně jako při osmifinále s Japonskem, šťastnějším týmem. Soukupovi hoši proměnili všechny penalty, zatímco soupeř dvakrát zklamal. Valiente trefil břevno, a když penaltový specialista Petr vystihl v poslední páté sérii střelu jednoho z nejzkušenějších Španělů Gérarda Piqueho, mohla začít velká česká oslava...

MS do 20 let - čtvrtfinále ŠPANĚLSKO ČESKO 1:1 (0:0) po prodl., na pen 3:4 Branky: 110. Mata - 103. Kalouda. Rozhodčí: Irmatov - Rasulov (oba Uzbek.), Kochkorov (Kyrg.). ŽK: Javi García, Adrian Lopez - Kúdela, Střeštík, Mičola, Kubáň, Petr. Střely na branku: 12:2. Rohy: 7:4. 26 801 diváků. Střídání: 56. Calvo (6) za Granera, 81. Bueno (6) za Adriana Lopeze, 81. A. Gonzalez (6) za Maria Suareze - 66. Pekhart (7) za Střeštíka, 107. Gecov za Kaloudu, 118. Cihlář za Jandu. SESTAVY: b Adan 6 b Petr 7 o Barragan 6 o Kúdela 6 o Valiente 6 o Mazuch 6 o Pique 8 o Šimůnek 8 o Crespo 8 o Kubáň 8 z Mata 7 z Mičola 6 z Javi García 6 z Kalouda 7 z Mario Suarez 6 z Suchý 7 z Capel 8 z Janda 7 ú Adrian Lopez 7 ú Fenin 7 ú Granero 6 ú Střeštík 6 Trenér: Ginez Melendez Trenér: Miroslav Soukup Známkování: 10 - nejlepší, 1 - nejhorší MUŽ ZÁPASU LUKÁŠ KUBÁŇ si na levé straně obrany plnil své obranné úkoly bez větších potíží, stihl vyrážet dopředu a zásobovat hráče v útoku přesnými pasy. Až v závěru utkání mu začaly docházet síly.