5. srpna 2007 • 00:00

Teplický Fenin vystřílel výhru v Kladně

SESTŘIH: Toronto - Boston 2:4. Bruins znovu vedou, Pastrňák asistoval
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák

Fotbalisté Kladna v ligové premiéře podlehli Teplicím 0:2. Oba góly vítězů vstřelil útočník Martin Fenin.

Kladenští fotbalisté v ligové premiéře herně své diváky nezklamali, ale na body proti Teplicím nedosáhli. V dresu severočeského klubu se totiž činil Martin Fenin, který vstřelil dvě branky a díky němu hosté vyhráli 2:0, stejně jako oba loňské vzájemné duely. V Kladně měla fotbalová liga svižný úvod sezony, dokonce zde padnul i první gól nového ročníku. Přitom lépe začali domácí, kteří vtrhli do zápasu hodně odvážně a už ve druhé minutě se pokoušel překonat Slavíka útočník Zachariáš, ale neuspěl. Kladenské tribuny ještě nestačily vstřebat zklamání a už zažily další po inkasovaném gólu: po šanci následoval totiž rychlý brejk a teplický útočník Fenin hned na úvod sezony prokázal, proč se o něj perou zahraniční kluby. Ve 134. vteřině utkání vstřelil nejrychlejší gól nového ročníku. Domácí se pokoušeli o rychlý kontr, ale ani jejich další slibná šance gólem neskončila, protože Dočkal pálil z výhodné pozice nad. Divoký úvod nastartoval velmi vydařený zápas, akce se přelévaly z jedné strany na druhou a ofenzivy obou týmů měly navrch nad obranami. V 18. minutě mohli hosté přidat druhý gól, ale jinak hodně nejistý Pavlík výjimečně zachránil. Ovšem ve 25. minutě už podruhé inkasoval a znovu byl hrdinou ve žlutém dresu Fenin, který opět nachytal v nedbalkách domácí střed obrany a jeho teč před brankou znamenal další gól. Kladenští plnili předsezonní sliby a převáděli hodně otevřenou hru, která diváky zvedala ze sedadel. Ve 35. minutě byli blízko snížení, jenže tvrdá dělovka Jeslínka z hranice šestnáctky jen rozkmitala břevno. O minutu později se mohl znovu ukázat stejný útočník, ale jeho střelu Slavík vyrazil. Před poločasem pak mohl zkompletovat Fenin hattrick, když se znovu ocitl sám za kladenskými stopery, ale hlavičkoval pouze nad. Zajímavý zápas pokračoval i po půli. Hosté se už do útočení tolik nehnali, a tak aktivnější byli domácí, jenže proměnit nedokázali ani největší šance. V 70. minutě si mohl Šelicha před Slavíkem vybrat, kam míč zasune, ale teplický brankář ho vychytal a následná dorážka Jeslínka skončila ve skrumáži. V závěru už domácí nedokázali v teplém počasí udržet nasazené tempo, a tak hosty už pod větší tlak nedokázali dostat. Teplice naopak už taktickou hrou udržely jisté vítězství a střídajícího Fenina z hřiště vyprovázel zasloužený potlesk fanoušků obou klubů. V souboji dvou reprezentačních asistentů se dnes radoval hostující Petr Rada, ale divákům ukázaly pěkný fotbal oba týmy. Kladenský kouč Jaroslav Šilhavý jen litoval promarněného úvodu, v němž měl jeho tým také velkou šanci. "Měli jsme možnost jako první, ale v tom se ukázal rozdíl mezi oběma soupeři: zatímco my neproměnili, hosté vzápětí vedli," prohlásil zklamaný kladenský kouč, pro kterého to byla prvoligová premiéra v roli hlavního trenéra. Zatímco v prvním poločase se mu nelíbila hra obrany, v druhém už to prý bylo lepší. "Za druhou část utkání si zaslouží tým pochvalu, ale prosadit jsme se i přes další šance stejně nedokázali," popisoval Šilhavý, který dnes postrádal polovinu obvyklé obranně čtveřice: Kanaďan Williams kvůli rodinným problémům odcestoval do vlasti, Hoffman se zranil. "Chvíli to trvalo, než se zadáci sehráli," povzdychl si a přiznal, že s nasazením Fenina počítal. "Přál jsem si, aby ho Petr Rada šetřil, ale zůstalo u přání," uvedl s hořkým úsměvem na adresu autora dvou dnešních branek. Teplický Petr Rada zařazením mladíka překvapil, protože Fenin trénuje po dovolené teprve dva dny. "Viděli jsme, že je v dobrém rozpoložení a chtěl jsem mu nechat možnost, aby si ještě zahrál za Teplice," vtipkoval Rada na adresu chystaného odchodu fotbalisty do zahraničí. Svoje hráče ale prý důrazně upozorňoval, že přes tvrzení odborníků bude Kladno tvrdým oříškem. "A dnes se to znovu ukázalo. Možná mu chvílemi chybělo více zkušeností, ale předvedlo se dobrým výkonem. Už v úvodu hráli hodně aktivně, ale my měli štěstí v rychlém vedoucím gólu," řekl teplický kouč. Hrdinou zápasu byl Martin Fenin a není vyloučeno, že dnes hrál naposledy za Teplice. "Zájem o něj zřejmě stoupne, ale ještě nic není hotovo a dokud bude v Teplicích, bude to pro nás jen dobře," pochvaloval si Rada mladého útočníka, o jehož odchodu se bude jednat už možná ve středu. Největším zájemcem je Wolfsburg, ale i další kluby ze západní Evropy. A dnes se jeho cena znovu zvýšila. Fenin přiznal, že byl základní sestavou překvapen. "Přece jen jsem trénoval s týmem pouze dva dny a nehrál ani jeden přípravný zápas. Ale cítil jsem se docela dobře, zůstala mi forma z mistrovství světa. Na druhou stranu už jsem před střídáním docela cítil, že jsem na čas z tréninku vysadil," řekl Fenin před novináři. Na přestup se prý snaží nemyslet. "Můj manažer Zíka i teplický šéf pan Hrdlička mi jasně řekli, ať na takové věci nyní nemyslím, že by mě to pouze rozptylovalo. A tak se snažím soustředit jen na Teplice," uvedl dvacetiletý fotbalista.

Výsledek: SK Kladno - FK Teplice 0:2 (0:2) Branky: 3. a 25. Fenin. ŽK: Zachariáš, Gecov, Vršajevič - Lukáš. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Slavík. Diváci: 3100. Sestavy: Kladno: Pavlík - Gross, Farbák, Killar, Beneš (46. Čáp) - Dočkal (76. Vršajevič), Gecov, Šelicha, Cigánek (85. Šilhan)- Zachariáš, Jeslínek. Trenér: Šilhavý. Teplice: Slavík - Kaufman, Lukáš, Krmaš, Merzič - Verbíř, Doležal, Sabou, Gašparík (64. Koukal) - Fenin (88. Klein), Smíšek (74. Kroupa). Trenér: Rada.