5. srpna 2007 • 00:00

Brňané vydolovali proti Zlínu jen remízu

SESTŘIH: Everton - Liverpool 2:0. Překvapení v Merseyside derby, Reds se vzdaluje titul
SESTŘIH: Toronto - Boston 2:4. Bruins znovu vedou, Pastrňák asistoval

Fotbalisté Brna pouze remizovali v úvodním kole první fotbalové ligy se Zlínem 0:0.

Start do nového ligového ročníku fotbalistům Brna nevyšel, neboť nesplnili roli favorita a museli se spokojit v souboji se Zlínem pouze s bezbrankovou remízou. Domácí fotbalisté po celé utkání zoufale zápolili s kombinační souhrou a proti konsolidované obraně Zlína s výborným brankářem Baránkem se neprosadili. Ještě před zápasem vedení brněnského klubu odměnilo exkluzivními hodinkami trio stříbrných juniorských reprezentantů z mistrovství světa Kaloudu, Oklešťka a Střeštíka společně s trenérem Soukupem. Kotel skalních fanoušků Brna přispěchal s transparentem: Kormidelníku Johne, vítej opět na palubě. Slavnostní náladu ale ve vedru po celý úvodní poločas vystřídalo brněnské tápání s nevyluštěným rébusem jak překonat kompaktní obranu Zlína. Hosté zatáhli obrannou síť na vlastní polovinu a svěřenci trenéra Uličného se snažili přes přehuštěnou obranu prosadit kombinační hrou s krátkými přihrávkami. Taktika ale mnoho úspěchů nepřinášela. Po pěti minutách sice zahrozil Střeštík střelou nad branku, ovšem pak kvality brankáře Baránka vyzkoušel pouze v 17. minutě Pacanda ostrou střelou z pětadvaceti metrů a další šanci propásl o deset minut později Došek, jehož hlavička mířila nad břevno. Po půlhodině hry Zlín poznal, že soupeř není příliš nebezpečný a více otevřel hru. Brněnská obrana v čele s Trousilem, který po zranění nastoupil po tréninkové pauze hned k ligové premiéře se speciální ortézou, měla dost problémů s rychlonohými útočníky Vyskočilem a Bačou. Vyskočil ve 35. minutě zakončil sólo střelou do horního růžku, kterou ale Lejsal kryl. Bezradné trápení brněnských fotbalistů pokračovalo i po přestávce. Trenér Uličný se pokusil oživit hru zařazením zkušených Wagnera a Besty místo stříbrných juniorů Střeštíka a Kaloudy. Ani tato změna se ale dlouho neprojevovala, hra domácího týmu se utápěla ve zdlouhavých kombinacích do šířky. Z územní převahy vystřelili mezi tyče pouze Pavlík z trestného kopu a po střele z otočky Besta. Obě šance ale zmařil brankář Baránek. Zlín ale nespoléhal jen na defenzívu, naopak po změně stran několikrát bleskově zaútočil a nebýt brankáře Lejsala, tak mohl z Brna vydolovat i výhru. V závěru odmítl vítězství Brňanů Vrána, jenž vystřídal zraněného Wagnera. Jeho slabou střelu ze tří metrů ale stačil zlínský brankář krýt. Bombastický útok brněnských fotbalistů do evropských pohárů dostal první vážnou trhlinu hned v úvodním kole. Pod vedením nového kouče Petra Uličného se favorizovaní Brňané neprosadili proti odepisovanému Zlínu, který si odváží z Brna cenný bod za bezbrankovou remízu. "Vyhráli jsme 10:1 na rohové kopy, ale ty jsme nekopali moc dobře. Takový zápas je o gólu, mohli jsme ho vstřelit, ale nedali jej. Střídající Vrána měl v závěru čistou šanci. Zlín hrál velmi dobře dozadu," přiznal po utkání nový kouč Brňanů Uličný, který byl spokojen s výkonem svých svěřenců v prvním pětadvaceti minutách. "Ovšem vysokými centrovanými míči jsme se v prvním poločase neprosadili. Měli jsme i několik šancí. Po změně stran jsme začali hrát kombinačně po zemi a rychle od nohy. Ubývaly nám ale síly. Zkusili jsme hrát ještě na tři útočníky, ale ani to k obratu nevedlo. Zápas jsme zvládli, neinkasovali gól. Ale také jej ani nedali," dodal Uličný. Zlín po odchodu osmi hráčů loňského kádru v přípravě tápal a z osmi zápasů jen dvakrát zvítězil. V Králově Poli mu stačila k remíze chytrá defenzivní taktika. "Prvních dvacet minut jsme byli pod velkým tlakem. Postupně jsme se ale dostali do hry a podařilo se nám několik protiútoků, které mohly být zakončeny lépe," řekl po utkání trenér Zlína Pavel Hoftych, který přiznal, že po změně stran měl soupeř více ze hry. "Ale až na závěr, kdy měl šanci Vrána a předtím krásnou střelu skrz zeď z trestného kopu Pavlík, jsme soupeře do šancí nepustili. Musím našemu týmu poděkovat, že jsme vyválčili z horké půdy v Brně bod," tvrdil spokojený Hoftych.

Výsledek: 1. FC Brno - FC Tescoma Zlín 0:0 Rozhodčí: Franěk - Chytil, Gallo. ŽK: Polách, Wagner - Kroča, Vyskočil. Diváci: 6450. Sestavy: Brno: Lejsal - Mezlík, Trousil, Pavlík, Siegl - Kalouda (56. Wagner, 85. Vrána), Polách, Holek, Střeštík (56. A. Besta) - T. Došek, Pacanda. Trenér: Uličný. Zlín: Baránek - Pazdera, Kroča, Zbožínek, Penner - Vidlička, Opiela (81. Šmahaj), Zúbek, Kraus (68. Zapletal) - Vyskočil (77. Žůrek), Bača. Trenér: Hoftych.