5. srpna 2007 • 00:00

Mostu výhru nepřinesla ani šestice cizinců

Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Fotbalisté Mostu remizovali v utkání úvodního ligového kola s Plzní 1:1. Most v utkání dohrával se šesti cizinci v sestavě.

Fotbalisté Mostu remizovali v utkání úvodního ligového kola s Plzní 1:1. O jejich vedoucí branku se postaral po kombinační akci čtyř cizinců Makedonec Goče Tolevski, po změně stran vyrovnal plzeňský Psohlavec. V dresu Mostu se v jeden moment objevilo na hřišti hned šest cizinců, kteří nabídli divákům atraktivní kombinační fotbal, ale ani to na běhavé a důrazné hráče Plzně nestačilo. Domácí trenér Robert Žák vsadil od začátku utkání hned na pětici cizinců, mezi ofenzivní hráče se vešel z Čechů jen záložník Pilař. A právě nově poskládaná ofenziva Mosteckých se od úvodních minut starala o pohledný fotbal. V 7. minutě Keňan Oboya přidržel míč před šestnáctkou, ale následně míč poslal jen vedle tyče plzeňského brankáře. Plzeň poté opět přidala na důrazu před vlastní šestnáctkou, a tak se o jediné nebezpečí postaral až trestný kop mosteckého Pilaře, který po špatně dohodnutém signálu obstřelil zeď tak šikovně, že se brankář Daněk musel hodně natahovat, aby míč vyboxoval ze šibenice. Velmi slušně zaplněný mostecký stadion se proto dočkal branky až ve 25. minutě. Domácí Alexandre Mendy si pokryl uprostřed pole míč před dvěma protihráči a dlouhým pasem vybídl Oboyu, nabíhajícího po pravé straně. Keňan místo střely před brankou zvolil přihrávku na zadní tyč, kam zabíhal Trubila a po jeho přiťuknutí poslal míč k tyči ze druhé vlny nabíhající Tolevski. Domácí se po vstřelené brance dostali do sedla a začali předvádět velmi pohledný a běhavý fotbal, plný narážeček a kliček. Za deset minut se v podobné akci řítil na branku Mostu z pravé strany opět Tolevski, ale jeho střelu stihl zblokovat na roh jeden z obránců, po následném rohu se branka neurodila ani ze skrumáže na malém vápně. Makedonec Tolevski se do šance dokázal dostat i potřetí, když se po zmatcích v obraně Plzně objevil sám před brankářem Daňkem, ten ale jeho střelu bravurně vyrazil. Plzeň se sice po celý první poločas snažila držet krok s aktivitou domácích, ale takřka všechny její akce se tříštily na hranici šestnáctky. Až v poslední minutě prvního dějství se probil na dostřel Psohlavec, ale jeho slabá střela jen projela kolem pravé Svobodovy tyče. Obraz hry se tak začal měnit až po změně stran. Plzeň přidala na pohybu a brzy se jí to vyplatilo. V 54. minutě potáhl míč na levé straně malého vápna Fillo a zpětnou přihrávkou našel nabíhajícího Psohlavce, který z pěti metrů poslal míč nekompromisně pod břevno. Inkasovaná branka opět srazila hru Mosteckých do průměru. Po hodině hry sice ještě utekl po pravé straně opět Tolevski a po jeho zpětné přihrávce pálil Mendy těsně vedle, to už ale byla poslední pěkná akce Mostu. A hrozit začaly naopak brejky již soustředěně bránící Plzně. V 81. minutě prošel přes několik hráčů Fillo, na pravé straně našel rozeběhnutého Smejkala, který na hraně šestnáctky napřáhl ke tvrdé střele, míč směřující k bližší tyči ale dokázal brankář Svoboda vytěsnit na roh. V nervózním závěru jinak pohledného utkání se už dokázal dostat do koncovky jen mostecký Bogdanov, ale když se ani jeho točená střela z levého rohu šestnáctky neujala, dospělo utkání k remíze. Trochu rozpačitý byl po utkání s Plzní mostecký trenér Robert Žák. "Vedení nás trochu uspokojilo a začali jsme ztrácet míče, což dokázali hosté potrestat," hodnotil zlomový úvod druhého poločasu Žák. Litoval také ztráty keňského útočníka Oboyi, který v 68. minutě odkulhal ze hřiště se svalovým zraněním. "Štípek zraněného Oboyu nahradit nedokázal, i když se snažil. Naše kombinace tímto střídáním ztratila na plynulosti," prohlásil na pozápasové tiskové konferenci Žák. "Vyrovnání nás sice na chvíli opět nakoplo, ale nestačilo to," přiznal mostecký lodivod. Žák během utkání musel krom soupeře čelit i kvótě, které připouští přítomnost jen tří cizinců ze zemí mimo Evropskou unii na hřišti. Aby se proto nevyskytlo v jeden moment na hřišti cizinců víc, musel si Žák střídání dopředu připravit. "Nechtěl jsem improvizovat, měl jsem dopředu zhruba připravené, kdo za koho na hřiště půjde," přiznal Žák. Jeho protějšek Stanislav Levý měl z nečitelnosti Mostu obavy. "Pro nás to bylo podle očekávání těžké utkání. Čekal jsem, že Most bude mít rychlejší, agresivnější a dá se říct i lepší mužstvo než loni. To se nakonec v podstatě splnilo," vysekl kompliment Mostu. Poté se ale pustil do kritiky svých hráčů. "V první půli jsme ztráceli lehké míče a v podstatě si nic nevypracovali, a i když nás podržel brankář Daněk, tak jsme po zásluze prohrávali," řekl Levý, ale vzápětí vyzdvihl výkon svého týmu ve druhém poločase. "Přidali jsme na důrazu a vypracovali si řadu šancí, ale ve vedení jsme to proměnit nedokázali. Remíza je však vzhledem k průběhu obou poločasů zasloužená," uzavřel své hodnocení Levý.

Výsledek: FK SIAD Most - FC Viktoria Plzeň 1:1 (1:0) Branka: 25. Tolevski - 54. Psohlavec. Rozhodčí: Racek - Pelikán, Ubias. ŽK: Procházka, Jedinák, Jamrich, Škoda, Štípek - Rada, Procházka, Psohlavec. Diváci: 5650. Sestavy: Most: Svoboda - Škoda, Hainault, J. Procházka, Jamrich - A. Mendy, Jedinák (62. V. Mendy), Pilař, Trubila (57. Bogdanov) - Oboya (68. Štípek), Tolevski. Trenér: Žák. Plzeň: Daněk - V. Procházka, Zakopal, Müller, Smola - Malár (90. Malcharek), Rada, Jarolím, Borek (54. Smejkal)- Fillo, Psohlavec (66. Brožík). Trenér: Levý.