15. srpna 2007 • 00:00

Sparta na Arsenal nestačila

Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Spartě se ani na pátý pokus nepodařilo porazit Arsenal. Po slibném začátku, inkasovala dva góly z kopaček Fabregase a Hleba. Její případný postup do Ligy mistrů je tak téměř nereálný.

Sparťanští fotbalisté prožili proti Arsenalu v prvním kvalifikačním duelu o Ligu mistrů nešťastný večer a podlehli 0:2. Sparta dlouho hrála s anglickým favoritem vyrovnaný zápas, nastřela dokonce tyč, ale pak svůj boj prohrála. V 72. minutě ji totiž vstřelil první gól Fabregas, po střetu s nímž se v prvním poločase zranil domácí kapitán Řepka, druhou trefu přidal v nastaveném čase Hleb. K postupu mají sparťané před odvetou daleko. Poprvé vyprodaná Letná tleskal už při ohlašování hostující sestavy, kdy diváci hromovým potleskem přivítali sparťanského odchovance Tomáše Rosického. Sparta vstoupila do zápasu ale nabuzena a Arsenal zaskočila aktivní hrou. Už v šesté minutě se snášel do šestnáctky anglického klubu ostrý centr a stadion jen zahučel. Ještě větší vzruch nastal o tři minuty později, kdy Horváth poslal přesný centr na pravou stranu trestného území, kde naběhl Rezek a jeho tvrdá rána křížem orazítkovala zadní tyč. Domácí diváci byli v extázi, ale brzy se mohli radovat hosté: Fabregas před šestnáctkou dostal až příliš místa a při jeho střele vytáhl skvělý zásah brankář Poštulka, který se předvedl i při přesném trestném kopu Van Persieho. Poté se na hřišti začalo hodně jiskřit. Všechno nastartoval tvrdý zákrok Řepky na Van Persieho, což přineslo řadu podobných zákroků hostů a také několik žlutých karet. Doplatil na to právě sparťanský kapitán, který musel být už ve 36. minutě za bouřlivého aplausu střídán. Domácí sice pokračovali až do poločasu v obrovském nasazení, které eliminovalo hru Arsenalu, ale spíše se oba týmy soustředily na souboj o střed hřiště. V něm Sparta rozhodně nezaostávala i díky tomu, že odřízla na levé straně Rosického a hosté tak hrozili jen při standardních situacích. Těsně před poločasem se ale při podobné akci zalekli hosté, protože Pospěch jen lehce nadzvedl míč, a ten minul branku. I začátek druhého poločasu patřil Spartě, ale nedokázala si vypracovat další velké šance. K radosti fanoušků sice byla soupeři vyrovnaným soupeřem, ale chyběla jí přesnost. Zhruba po hodině hry však začaly zvedat obrátky znovu hráči Arsenalu, kteří se snažili více zapojovat právě Rosického a celou levou stranu. U českého záložníka začala akce, po níž se míč dostal až k protější straně, kde ho hosté sice minuli, ale Kladrubský míč poslal jen těsně kolem vlastních tyčí. V té době rozvinuli sparťanští diváci transparent "Tomáši vítej doma" a jako by tím vyzvali hosty k větší ofenzivě. Sparta se musela stáhnout do defenzivy a dopředu se dostávala jen sporadicky. Obraz hry se sice měnil, ale ne bučení na Fabregase, který až do konce zápasu čelil zlobě domácích fanoušků za zranění letenského kapitána. Španěla ale reakce diváků nijak nerozhodila a v 72. minutě je pořádně naštval, když dostal Arsenal do vedení. Celou akci nastartoval chybou uprostřed hřiště Horváth, který ztratil míč, a Clichy prošel přes tři hráče a jím naservírovanou přihrávku neměl španělský záložník problém proměnit. Sparta ale dál bojovala a o dvě minuty později měla blízko ke gólu po signálu z trestného kopu, kdy na poslední chvíli před Kuličem zachraňoval Gallas. V 77. minutě se už Kulič k ráně dostal a Lehmann měl hodně práce míč vytlačit na roh. Gólu byl blízko také Došek, jehož hlavičku znovu zneškodnil Lehmann. Osm minut před koncem se celý stadion dožadoval penalty po pádu Abrahama tři metry před brankou, jenže španělský sudí viděl situaci opačně. Sparta tak vyšla naprázdno a před odvetou má k postupu do milionářské soutěže výrazně dále než soupeř, protože v nastaveném čase přidal Hleb z protiútoku ještě druhý gól.

Sparta Praha - FC Arsenal 0:2 (0:0) Branky: 72. Fabregas, 90+2. Hleb. Rozhodčí: Medina Cantalejo - Yuste Jiménez, Guadamuro (všichni Šp.). ŽK: Hušek, Kulič - Fabregas, Flamini, Van Persie. Diváci: 19.586 (vyprodáno).
Sparta: Poštulka - Pospěch, Řepka (37. Brezinský), Kadlec, Kladrubský - Abraham, Hušek, Horváth (86. Limberský) - Kulič, Rezek (59. Matušovič) - Došek. Trenér: Bílek.
Arsenal: Lehmann - Sagna, Touré, Gallas, Clichy - Eboue, Fabregas, Flamini - Hleb, Rosický (80. Song) - Van Persie. Trenér: Wenger.