Kalivoda a Dřížďal vzpomínali na splněný slávistický sen | iSport.cz
Stanislav Hrabě
5. listopadu 2014 • 10:30

Kalivoda a Dřížďal vzpomínali na splněný slávistický sen

TOP VIDEA
SESTŘIH LM: Atlético Madrid - Juventus Turín. Rozhodli stopeři, domácím VAR vzal gól SESTŘIH LM: Atlético Madrid - Juventus Turín. Rozhodli stopeři, domácím VAR vzal gól
Jágr zářil, bral 0+2 a hrál i oslabení: Potřebuju zase dostat hlad po gólech Jágr zářil, bral 0+2 a hrál i oslabení: Potřebuju zase dostat hlad po gólech
VŠECHNA VIDEA ZDE

"Splněný slávistický sen" se jmenuje kniha vzpomínek bývalého tiskového mluvčího pražského klubu Ondřeje Zlámala (nyní korespondenta UEFA), kterou napsal s bývalým redaktorem deníku Sport Václavem Hanzlíkem. Krásné zážitky si při křtu díla ve fanshopu v Edenu připomenuli dva účastníci červenobílé slávy David Kalivoda a František Dřížďal.Dva tituly mistra české ligy 2007/2008 a 2008/2009, účast v nejprestižnější evropské klubové soutěži Lize mistrů – to byly zářivé úspěchy, které publikace "Splněný slávistický sen" připomíná. Přitom všechno začalo nenápadně. „Čtyři měsíce jsme nebrali výplatu, Standa Vlček už říkal, že raději půjde jinam,“ přiznal jeden ze strůjců úspěchu záložník David Kalivoda, odchovanec klubu. „Pak se však začal tým lepit, přišli Erich Brabec, Martin Vaniak a další,“ připomenul významné posily.

Slavia v létě 2007 hrála o Ligu mistrů, soutěž, na niž v předchozích pokusech nikdy nedosáhla. Zdála se být zakletá. I v tomto případě, kdy po překonání slovenské Žiliny až na střely ze značky pokutového kopu stanul proti její touze slavný Ajax Amsterdam.

Vzpomínky oživoval i David Kalivoda.

V Areně nizozemský tým soupeře válcoval, přišel však únik Petra Jandy a penalta. Postavil se k ní Kalivoda. „Věděl jsem, jaká to je zodpovědnost,“ otřepával se i s odstupem let. „Když postoupíme, přijde do pokladny 300 milionů korun, všechno se zlepší,“ odhalil, co se mu honilo hlavou. „Reprezentační brankář Maarten Stekelenburg vypadal jako obr, ale naštěstí byl míč v síti,“ oddechl si znovu.

Ve slávistické sestavě se objevila nečekaná 28 letá posila levý obránce František Dřížďal, který přišel ze Sokolova. „Ještě jsem neměl na kontě jediný ligový start a už hrál o Ligu mistrů,“ odhalil jeden z paradoxů tehdejšího období. „Trenér Karel Jarolím mi dával jednoduché úkoly: říkal nahraj a běž. Proto mi přezdívali Forrest Gump,“ připomínal slavnou filmovou postavu.

V odvetě se náskok 1:0 podařilo uhájit, Slavii poslal do vytoužené soutěže dvěma góly střelec Stanislav Vlček a skvělými zákroky brankář-čaroděj Martin Vaniak. „Strahovem znělo už je to tady a já měl mrazení v zádech,“ neskrýval Kalivoda. „Dres z utkání jsem si ponechal, nevím, proč by mi tuto neopakovatelnou chvíli měl připomínat tričko Ajaxu,“ dodal.

Podobných vzpomínek na nejslavnější období slávistické historie po 2. světové válce je v knize hodně. Přibližuje je bývalý tiskový mluvčí Ondřej Zlámal.

Kniha se křtila ve fanshopu v Edenu.Kniha se křtila ve fanshopu v Edenu.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky

Články odjinud


Články odjinud