16. srpna 2007 • 00:00

Slavia veze vítězství!

TÉMA Tým trenéra Jarolíma senzačně vykročil do 3. předkola Ligy mistrů Původní zpravodajství z Amsterdamu AMSTERDAM - Senzace! Co se před úvodním zápasem třetího předkola Ligy mistrů zdálo být jen zbožným přáním kouče Karla Jarolíma, to se splnilo. Slavia si ze hřiště Ajaxu neodváží do strahovské odvety za dva týdny porážku ani remízu, ale neuvěřitelné vítězství 1:0! Lví podíl na něm měl především fenomenální gólman Martin Vaniak, který zneškodnil i Huntelaarovu penaltu! V úvodních minutách se pod roztaženou střechou amsterdamské Arény hrál dravý a svižný fotbal. Odhadem čtyř stovkám slávistických fanoušků malinko zatrnulo už na začátku 2. minuty, když se až téměř na malém vápně objevil Kennedy, jenže jeho finální přihrávka nenašla adresáta. Vzápětí na druhé straně utekl po pravém křídle Vlček a vyslal kolmici do šestnáctky, ale obrana domácích si s ní poměrně hravě poradila. Obrovská šance Ajaxu se zrodila v 11. minutě, když Huntelaar orazítkoval tyč - sudí Meyer ovšem krátce předtím odpískal ofsajd. Vše v pořádku bylo naopak v 17. minutě. Uzdravený Emanuelson skvěle centroval do malého vápna a před Suárezem zívala prázdná branka. Ale posila z Groningenu nejspíš podcenila zpracování míče, pálila z první - a ze dvou metrů přestřelila! Úderem 20. minuty jako by úvodní tlak domácích mírně polevil, čehož Slavia využila ke dvěma rychlým brejkům. Oba hasili zadáci Ajaxu pouze za cenu žlutých karet, ale ani jednu z nabídnutých standardních situací Slavia nedokázala využít. Ve 29. minutě se znovu zablesklo před Vaniakem, když v dobré příležitosti hlavičkoval Heitinga: naštěstí mimo. A prakticky z protiútoku měl vzápětí plné ruce práce i domácí gólman Stekelenburg po nebezpečné střele Jandy. V čem v této fázi hry zaostávali slávisté technicky a rychlostně, to naopak nahrazovali bojovností a vůlí. Skvělé momenty předváděl i zkušený mág mezi tyčemi Martin Vaniak - jako například ve 36. minutě, kdy vytěsnil precizně zahraný přímý kop pod břevno z nohy Huntelaara ze zhruba osmnácti metrů. Závěr první půle pak zpestřil sudí Meyer, kdy uprostřed hřiště nešťastně šlápl na míč a ustlal si na zemi - fanoušci obou táborů se v té chvíli mohli pominout smíchy. Do druhé půle, kterou osvěžil hustý déšť (střecha už však podle pohárových regulí zůstala otevřená), tak k plné spokojenosti kouče hostí Karla Jarolíma vycházela z kabin obě mužstva za bezgólového stavu. Slavia navázala na precizní hru dozadu s dobrou organizací hry, naopak Ajax jako by nemohl najít ten správný ofenzivní recept k průniku do kloudné akce. Jestliže byla úvodní pětačtyřicetiminutovka bohatá na šance, pak se ve druhém poločase přesunulo hlavní dění doprostřed hřiště a z pohledného fotbalu se stal víceméně boj. První šance s přídomkem velká se stala až v 60. minutě, ale stála za to - Krajčík neodvrátil míč a Vaniak měl plné ruce práce s nebezpečnou jedovkou Suáreze. O minutu později bylo ještě hůř. Tavarez fauloval ve vápně, dostal žlutou kartu a kopala se penalta. Jenže Vaniak znovu dokázal, že je vedle Šmicra asi nejlepším letním slávistickým přestupem, když Huntelaarovu polovysokou ránu k pravé tyči fantasticky vyrazil! Zle bylo slávistům i v 67. minutě, když se Suárez protlačil za oba stopery a tvrdě vypálil, Vaniak jen s obtížemi vyrazil nad sebe a míč směřující do sítě vykopl takřka z brankové čáry Suchý. A pak se stal zázrak! Po rychlé akci zálohy se do vápna protlačil Janda, byl postrčen rukou a výhodu penalty měla najednou Slavia! Už už to vypadalo, že se k ní postaví hrdina penaltového rozstřelu se Žilinou Vlček, ale nakonec dostal přednost David Kalivoda. A narozdíl od Huntelaara předvedl, jak se s takovou příležitostí nakládá - 1:0! V závěrečném, místy drtivém tlaku Ajaxu už změna stavu nenastala a Slavia udělala obrovský krok k vysněnému postupu, který jí v předchozích pěti případech vždy utekl. *** 3. předkolo Ligy mistrů AJAX 0 - SLAVIA 1 Poločas 0:0 AJAX b Stekelenburg 5 o Colin 7 o Stam 5 o Vermaelen 6 o Emanuelson 6 z Kennedy 8 z Gabri 8 z Heitinga 6 z Rommedahl 6 ú Huntelaar 7 ú Suárez 8 Trenér: ten Cate SLAVIA b Vaniak 10 o Krajčík 6 o Suchý 9 o Brabec 8 o Dřížďal 4 z Šenkeřík 6 z Kalivoda 8 z Tavares 6 z Švec 7 z Janda 7 ú Vlček 6 Trenér: Jarolím Známkování: 10 - nejlepší, 1 - nejhorší FAKTA ZÁPASU Branka: 76. Kalivoda z pen. Rozhodčí: Meyer - Voss, Schiffner. ŽK: Colin, Heitinga, Stekelenburg, Emanuelson - Vlček, Tavares, Šenkeřík. Střely na branku: 6:2. Rohy: 9:3. 30 000 diváků. Střídání: 71. Urzaiz za Suáreze, 82. Sarpong za Rommedahla - 80. Volešák za Kalivodau, 86. Belaid za Jandu, 89. Gaúcho za Vlčka. MUŽ ZÁPASU MARTIN VANIAK. O slávistickém čarodějovi mezi tyčemi se bude hráčům Ajaxu nejbližších pár dní znát. Dokázal zneškodnit penaltu, pochytal i další šance. VERDIKT HORSTA STRNADA AJAX ***** ** SLAVIA ***** *** O autorovi| HORST STRNAD fotbalový redaktor deníku Sport JAROSLAV ŠAFRÁNEK fotbalový redaktor deníku Sport