2. června 2016 • 14:34

Panenka: Chybí špílmachři. Co skončil Horváth, žádného jsem neviděl

Autor:
TOP VIDEA
NEJ zákroky Premier League: Blýskl se Čech i dvojka Chelsea NEJ zákroky Premier League: Blýskl se Čech i dvojka Chelsea
Pardubice - Vítkovice: Trončinského parádička! Takhle si přehodil Pytlíka Pardubice - Vítkovice: Trončinského parádička! Takhle si přehodil Pytlíka
VŠECHNA VIDEA ZDE

V roce 1976 se ocitli na fotbalovém vrcholu. Antonín Panenka a Karol Dobiaš pomohli československé reprezentaci k zlatu na mistrovství Evropy. Jak se velkým jménům líbí dnešní fotbal? Co si přejí před EURO ve Francii, které začíná už příští týden? O tom hovořili u příležitosti uvedení do Síně slávy deníku Sport.Fotbal v současnosti a před 40 lety? Panenka by našel hodně odlišností. „Fotbal šel neskutečně nahoru v rychlosti, kondici, univerzálnosti a agresivitě. To jsou všechno vlastnosti, které jsem nikdy neměl. Asi těžko bych se uplatnil,“ prohlásil v redakci Sportu.

Nejde jen o rozdíly na hřišti. „Těžko porovnávat. Změnily se finance, my hráli za tisíc korun, oni dnes za miliony,“ připomněl Dobiaš.

Kdyby mohl dostat šanci, zkusil by si Panenka zahrát dnes za Barcelonu. „Tam by ten můj styl pracoval. Byl jsem pomalejší, do soubojů jsem nechodil. Jen můj trenér mi říkal – i seberychlejší hráč není rychlejší než míč. Tak jsem se snažil být rychlý s míčem,“ řekl.

Na dnešní podobě fotbalu vidí ale také nedostatky. „V naší éře každé mužstvo mělo dva až čtyři špílmachry. Ti byli technicky na výši, měli myšlenku. Nikoho takového jsem u nás neviděl od doby, co skončil Horváth,“ posteskl si.

A jak vidí Panenka a Dobiáš nadcházející EURO? „Přeji českému i slovenskému týmu postup ze skupiny, oba mají těžké soupeře. A já si dám tisíc korun na NSR,“ odhalil Dobiaš svůj sázkařský tip. Panenka bude držet na šampionátu palce třem týmům. „Česku, Slovensku a Rakousku, kde jsem dřív působil. Snad mi alespoň jeden udělá radost.“

Panenka: Chybí špílmachři. Co skončil Horváth, žádného jsem neviděl

Panenka a Dobiaš v Síni slávy deníku Sport! Došlo i na fígly u slavné penalty

 

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze