8. listopadu 2007 • 00:00

Odčinili debakl z Londýna

Slavia dokázala získat ve 4. kole Ligy mistrů proti Arsenalu cenný bod LIGA MISTRŮ 0:0 PRAHA - Slavia má bod. Ale od zisku všech tří nebyla rozhodně daleko! Na Arsenal (v hodně pozměněné sestavě) přišel po hodech půst a červenobílí jako první český klub s londýnskými Kanonýry neprohráli. Bezbrankovou remízou ve čtvrtém utkání skupiny H Ligy mistrů zvýšili své naděje na jarní přesun do Poháru UEFA. Zmoklí, ale spokojení odcházeli do kabin hráči Slavie. A její nadšení fanoušci, kteří včera zaplnili Strahov, je vyprovázeli potleskem. S bodem byly spokojeny oba týmy, Arsenal si zajistil postup, Slavia má o bod navrch před Steauou Bukurešť, s níž bojuje o třetí příčku zajišťující start v jarní části Poháru UEFA. Ale Slavia neměla daleko ke třem bodům, v 75. minutě vyslal Tavares krásným pasem Šenkeříka, ten šel sám, ale brankář Almunia jeho střelu zneškodnil. To už na hřišti nebyl Šmicer, kterého v 64. minutě vystřídal Kalivoda. Šmicer se představil poprvé od odvety 3. předkola Ligy mistrů. Zároveň to pro něj byl první zápas v této soutěži od vítězného finále v Istanbulu (2005). Uzdravený záložník si navíc navlékl kapitánskou pásku místo zraněného Vlčka. Červenobílí mohli za bod poděkovat i trenéru Arsenalu Arsenu Wengerovi. Kouč nechal v Londýně kvarteto Fabregas, Rosický, Hleb a Touré. Ale šetřil i další obvyklé členy ze základní sestavy, a tak slyšeli úvodní hvizd přímo na trávníku jen čtyři fotbalisté, kteří nastoupili za Arsenal i ve večeru sedmigólovém - Almunia, Gallas, Clichy a Walcott. A Vaniak musel svému nástupci Vorlovi závidět při vzpomínce, v jaké palbě se ocitl on před dvěma týdny a jaké "leháro" měl jeho parťák. Arsenal za úvodní poločas totiž nevyslal jedinou přímou střelu na branku. Kanonýři byli zpočátku aktivnější, slávisté jakoby si testovali, jestli se s nimi dá hrát. A ono se dalo, takže se v chladném večeru postupně osmělovali. Jejich snaha vyústila ve dvě šance. Nejprve se ve 35. minutě dostal ke střele Tavares, ale rána mu nesedla, chvíli na to se z pravé strany dostal do vápna Šenkeřík a jeho tvrdou ránu musel Almunia vyrazit na roh. O poločase se spustil hustý liják a strahovský trávník pořádně nasákl vodou. Obraz hry se však nezměnil. Arsenal se nikam nehnal, hlídal si defenzivu. Domácí se snažili, ale k bezprostřednímu ohrožení Almunii to taky dlouho nevedlo. V 50. minutě mířil Tavaresův centr do vápna na Šenkeříka, útočník Slavie ucítil za zády Gallase a ochotně upadl. Penalta ani náhodou. Pak přišla zmíněná šance útočníka červenobílých. A protože ji nevyužil, stále tak platí, že české týmy vstřelily Arsenalu za osm utkání jen dva góly. Zpravodajství ze zápasu Slavia-Arsenal také na straně 4 *** Slavia Vorel (6) Dřížďal (6) Suchý (7) Brabec (7) Hubáček (7) Tavares (7) Krajčík (6) Šmicer (6) Švec (6) Pudil (5) Šenkeřík (6) SLAVIA KAREL JAROLÍM TRENÉR Arsenal Almunia (7) Diarra (6) Song (5) Gallas (6) Clichy (6) Walcott (5) Gilberto (5) Denilson (5) Diaby (7) Eduardo (6) Bendtner (5) ARSENAL TRENÉR ARSÉNE WENGER FAKTA ZÁPASU ŽLUTÉ KARTY: Tavares, Švec, Krajčík, Pudil - Diarra, Denilson. DIVÁCI: 18 000 (vyprodáno) STŘÍDÁNÍ: 64. Kalivoda za Šmicra, 77. Ivana za Šenkeříka, 89. Jablonský za Pudila - 77. Adebayor za Bendtnera, 81. Eboué za Eduarda. SUDÍ POD LUPOU BERTRAND LAYEC pískal na evropské úrovni. Žluté karty ukázal, kdy měl, utkání měl pod kontrolou. Asistenti: Christian Thoison, Eric Dansault (všichni Francie). MUŽ ZÁPASU ERICH BRABEC se vrátil do stoperské dvojice a neudělal chybu. Řídil obranu, díky němu vedle něj znovu vyrostl i Suchý. A kdo zastavil v 71. minutě padesátimetrový Walcottův úprk? Právě Brabec. OKAMŽIK ZÁPASU ŠENKEŘÍKOVO SÓLO. Slávistický útočník nabíhá v 75. minutě za obranu na Tavaresův oblouček a pádí na Almuniu. Jeho slabá střela se ale odráží od gólmanových rukavic. CHYBA ZÁPASU MICKAEL TAVARES ve druhém poločase místo uklidnění situace začal před vlastním vápnem vodit míč a v úzkých ho přihrál soupeři. STATISTIKA ZÁPASU 3 STŘELY NA BRÁNU 1 3 STŘELY MIMO 4 3 ROHY 6 27 FAULY 18 6 OFSAJDY 3 VERDIKT ONDŘEJE ŠKVORA Slavia 3 Arsenal 3 slavia pod lupou výkon hodnotil HORST STRNAD redaktor deníku Sport MICHAL VOREL 6 Nejtěžší bylo nezmrznout. V prvním poločase na něho Kanonýři nemířili ani jednou. Po přestávce se tu a tam zapotil, ale čisté konto udržel. MATEJ KRAJČÍK 6 Vypomáhal Dřížďalovi, jak jen mohl, občas ale pokazil rozehrávku. Po změně stran přece jen ožil a založil akci, která skončila Šenkeříkovým pádem v pokutovém území a po níž se slávisté marně dožadovali penalty. ERICH BRABEC 7 Vrátil se do Ligy mistrů po zranění a výkon stoperské dvojice vzrostl o sto procent. Prokázal dirigentské schopnosti, prakticky nechyboval. DAVID HUBÁČEK 7 Návrat na levý kraj slávistické defenzivní řady se mu vydařil. Svedl řadu sprinterských soubojů s hvězdným Walcottem a obstál. Navíc se snažil podpořit ofenzivu svého týmu. FRANTIŠEK DŘÍŽĎAL 6 Jeho pravá strana byla v úvodu sice prostupnější než Hubáčkova, ale postupem času se dostal do tempa a po změně stran se pustil i do své oblíbené disciplíny, podpory útoku. VLADIMÍR ŠMICER 6 Vrátil se na trávník i do Ligy mistrů. Už svou přítomností spoluhráčům pomohl. Po těžkém zranění vydržel v plném tempu odehrát třiašedesát minut. MICHAL ŠVEC 6 Tradiční Pan nenápadný a Pan spolehlivý. I jeho zásluhou si hráči Arsenalu dlouho nedokázali vytvořit žádnou smysluplnou příležitost. Přidal solidní hru hlavou. MICKAEL TAVARES 7 Po Pudilově rohu dostal od stoperů Arsenalu šanci ohrozit Almuniu hlavou, ovšem mířil nad branku. Snažil se vytvářet šance pro spoluhráče. V defenzivě se nevyvaroval chyby, ale Šenkeříka vysunul geniálně. MAREK SUCHÝ 7 Po návratu Brabce do sestavy předváděl svou obvyklou jistotu kořeněnou patřičnou elegancí při obranných zákrocích i jistou rozehrávku. Spolehlivě zvládl i standardní situace soupeře. DANIEL PUDIL 5 Nebyl to jeho obvyklý výkon. I proto, že srdnatě vypomáhal při bránění rychlíků z Londýna. Walcott si příliš nezahrál i jeho zásluhou. ZDENĚK ŠENKEŘÍK 6 Ve 38. minutě se šikovnou otočkou dostal do šance, ale Almunia jeho pokus vyrazil. Ve druhém poločase chtěl penaltu, rozhodčí jej nevyslyšel a po Tavaresově vysunutí jej Almunia vychytal. MILAN IVANA NEHODNOCEN DAVID KALIVODA NEHODNOCEN TOMÁŠ JABLONSKÝ NEHODNOCEN Neodehráli potřebný počet minut.