2. února 2023 • 12:00

Pelta u soudu odmítl vinu. Žvanil jsem, ale nic jsem neovlivnil, prohlásil

Vstoupit do diskuse
8
TOP VIDEA
Stadion v Česku nad 20 000: ten nový sparťanský? Šel bych do toho, říká Podaný
10 let, SEDM finále. Češky na grandslamech řádí. Připomeňte si slavné bitvy
VŠECHNA VIDEA ZDE

Od pondělí se čekalo, kdy k obnovenému soudnímu jednání dorazí jeho nejsledovanější postava. Miroslav Pelta dosud chyběl kvůli nemoci. „Přicházím s pokorou,“ uvedl, když se ve čtvrtek objevil. Při výpovědi se občas zase po svém rozjel, ale vyznění jeho slov zůstává v čase totožné: „Nic jsem neovlivnil.“ Čtvrteční líčení jsme sledovali ONLINE, podívejte se, co všechno zaznělo. V pátek přijdou na řadu výslechy svědků.Šest roků nepodmíněně. S takovou náloží odcházel v listopadu 2021 od soudu bývalý předseda fotbalové asociace a vlivný sportovní funkcionář Miroslav Pelta. Soudkyně ho nepravomocně poslala za mříže za jeho nezákonnou činnost ve věci investičních dotací v období 2016 a 2017.

„Snáším to špatně. Kdybych říkal, že dobře, byla by to arogance. V tu chvíli mě přešel humor. Šest let pro mě znamená – nechci říct konec života – ale absolutní zásah. Byla to nejhorší chvíle v mém životě,“ komentoval onen okamžik v pozdějším rozhovoru pro deník Sport a iSport.cz.

Vrchní soud později celý verdikt zrušil a kauzu vrátil k novému projednání. I tak se nejvíc čekalo, jak svou roli při přidělování peněz právě na sportovní investice bude vysvětlovat nyní.

Trochu dotačního slovníčku: investiční dotace jsou takové, které stát poskytuje na konkrétní projekty. Tuhle deset milionů třeba na opravu střechy stadionu, támhle patnáct na nové kurty nebo renovaci kabin. Pelta podle soudkyně překročil zákon v tom, že v této věci ovlivňoval ministerskou náměstkyni Simonu Kratochvílovou, zrušeným verdiktem odsouzenou za totéž na šest a půl roku. Jak? Že jí „napovídal“, komu má dotace přidělit, čímž sledoval a posiloval svůj funkcionářský vliv.

Odhalily to odposlechy, převážně z bytu na Senovážném náměstí. Tam se oba scházeli, protože jejich vztah významně překročil pracovní rámec. Tady je jedna ukázka z jejich vzájemné debaty:

„Není tam někde nějaká dvacka, nějaký ty Pardubice? Že vyhodíš nebo něco?“

„Když vyhodím Pardubice, budu tam muset dát ten Jeseník.“

„Nemůžeš jim dát jenom deset?“

„Je to Nejedlý a on musí být.“

Tohle je mafiánka, tohle Lojza

Právě tento typ komunikace Pelta včera u soudu vysvětloval. „Vidím to jednoduše. Z důkazů jednoznačně vyplývá, že jsem s žádným žadatelem nedomlouval žádné protislužby. Jediný pseudodůkaz je z prostorového odposlechu z bytu na Senovážném náměstí. Některé žádosti byly velmi sledované, já paní Kratochvílové přispíval postřehy, poukazoval jsem na vliv jednotlivých žadatelů,“ řekl.

Činil tak prý proto, že náměstkyně se ocitla ve sportovním prostředí bez hlubších znalostí. „Paní Kratochvílová neměla znalost prostředí jako já. Jinou roli jsem neměl. Říkal jsem jí: ‚Tohle je mafiánka, tohle je Lojza…‘ Jo, takhle mluvím,“ vyprávěl svým typickým způsobem.

Rovnou se omluvil spoluobžalovanému Zdeňku Břízovi, sedícímu metr od něj, jak o něm v odposleších hovořil… „Ale já ho mám rád, já prostě takhle vyprávím.“

Pelta prohlásil, že měl denně stovky telefonátů od lidí, které zajímalo, jak to vypadá s jejich žádostí. „Je to na dobrý cestě, říkal jsem ji. Slibem nezarmoutíš,“ dodal směrem k soudkyni. Uvedl i konkrétní příklad, kdy za ním osobně dorazili funkcionáři až z Frýdku-Místku. „Dovezli slivovici a ptali se, jak to s jejich dotací vypadá. No, je to fuška, kluci,“ vyprávěl a pro soudkyni historku i trochu zahrál, když si od té fušky otřel čelo. „Jo, žvanil jsem. To mně už asi zůstane. Ale nemělo to žádný následek,“ vysvětlil.

Ve zmíněném rozhovoru pro deník Sport a iSport.cz svůj pohled popsal následovně: „Nic se nevyplatilo, žádná škoda nevznikla. A hlavně jsem nic neovlivnil a ani jsem se o to nepokusil.“

Babiš zrušil medvěda

Pelta se u soudu pustil i do historického exkurzu. Připomněl, že tehdejší ministr financí Andrej Babiš udělal zásadní změnu v dotačních pravidlech. „Zrušil porcování medvěda.“ To znamená, že o investice pro sportoviště ze svého regionu se už neprali poslanci, protože tato pravomoc přešla přímo na obce a městské části. „V tu chvíli se ohromně rozšířil počet bonitních zájemců,“ pověděl s tím, že obce a města měly výhodu, protože disponují profesionálním aparátem na zpracování dotačních žádostí.

To byly investiční dotace – ty, za něž Pelta i Kratochvílová dostali své tresty. Pelta ovšem vypovídal i ve věci dotací neinvestičních. To jsou takové, které proudí do jednotlivých svazů či střešních organizací (např. ČUS, ČOV) na jejich provoz. V téhle větvi případu byl napoprvé osvobozen.

Znovu zopakoval, že cítil silný mandát, který dostal přímo od tehdejší ministryně Kateřiny Valachové. „Byl jsem garantem Programu V pro neinvestiční dotace, věděl jsem o tom tedy všechno,“ vysvětlil, že nemohl nevědět, jaká částka má připadnout fotbalu.

Proto, když dorazila suma o devatenáct milionů nižší, volal naštvaně náměstkyni Kratochvílové a následně řediteli odboru sportu Břízovi, což mu obžaloba dává k tíži. „Myslel jsem, že mě raní mrtvice. Proto jsem byl agresivní.“

Soudkyně Lenka Cihlářová se v této souvislosti zeptala, zda se ozval také ministryni Kateřině Valachové. „Samozřejmě. Myslím, že jsem za ní byl na ministerstvu. To byl takový zásah do našich práv. Určitě jsem s ní komunikoval. Řekl jsem jí, že slíbila něco, co nesplnila. Že to z mého pohledu nezvládla na tom baráku zařídit. Že v Programu V nedodržela své politické rozhodnutí.“

Soudkyni zajímalo, jak Valachová reagovala? „Byla kyselá, že to nezvládli administrativně. Asi to pak řešila interně,“ odpověděl Pelta.

Osmapadesátiletý majitel fotbalového Jablonce nyní bude čekat, zda napodruhé soudkyni přesvědčil o své nevině.

ONLINE PŘENOS - Soud s Miroslavem Peltou a spol.
Všechny dny
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Miroslav Jansta Miroslav Jansta Miroslav Pelta Miroslav Pelta Ondřej Škvor, redaktor Sportu Ondřej Škvor, redaktor Sportu Simona Kratochvílová Simona Kratochvílová
Obnovit
Zprávy ze dne 30. 1. 2023
15:06
30. 1. 2023
 

Státní zástupce Ondřej Trčka se chystal na doplňující dotazy na pana Břízu. Zdeněk Bříza odpověděl, že odpovídat nebude, protože jednání státního zástupce nepovažuje za férové, na což není ze sportu zvyklý. Soudkyně sdělila, že na to má obžalovaný právo, ale že podle jejího názoru si škodí. Bříza se poradil se svým právníkem a trvá na tom, že nebude odpovídat.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
14:53
30. 1. 2023
 

Nebo Břízova věta z telefonátu. „Kluci od fotbalu a hokeje to někdy přehání.“ Koho tím myslel? „To jsem určitě myslel pány Peltu a Krále. Muselo se s nimi jednat diplomaticky,“ vysvětlil Bříza a zopakoval, že oba sporty byly trvale podhodnocovány.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
14:49
30. 1. 2023
 

Soudkyně předčítá Břízovi přepis jeho rozhovoru s Karlem Bauerem, který vedou ohledně úpravy jedné z tabulek. Vysvětlení hovoru je požadavkem Vrchního soudu. Řeč je například o hokeji a pěti milionech navíc. Bříza vysvětluje, že šly na podporu sledge hokeje, což je citlivé téma, navíc po úspěchu sledge hokejistů a jejich přijetí na Hradě i částečně zpolitizované. „Pan prezident Zemana se totiž podivil, že nemají stejné odměny jako judista Krpálek,“ vysvětlil Bříza.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
14:29
30. 1. 2023
 

Bříza uzavírá téma „miliony navíc pro fotbalovou asociaci“: „Závěrem bych chtěl uvést, že jsme se snažili rozdělit dotaci spravedlivě a nediskriminačně. Z mého pohledu jsme to udělali správně. Tímto nehájím FAČR, ale hlavně své kolegy a sebe. Tvrzení obžaloby, že jsem byl ovlivněn Peltou, je – zdá se mi – mimo.“

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
14:19
30. 1. 2023
 

Bříza: „Tady je spor o tom, zda to je soutěž. Kdyby to byla soutěž, většina sportů by nedostala nic, a to asi nebyl záměr státu.“

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
14:14
30. 1. 2023
 

Bříza: „Paradoxně je to celé obráceně. Zvýhodněny byly všechny svazy kromě fotbalu a hokeje. My jsme jim to jenom dorovnali. My jsme udělali to, co je pro ostatní svazy příznivější.“ Opírá o analýzu společnosti KPMG.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
14:09
30. 1. 2023
 

Nyní se Zdeněk Bříza se soudkyní probírají dotačními tabulkami, které obžalovaný předložil k nahlédnutí. Létají miliony. Jako příklad uvádí jeden z kroků, kdy bylo třeba napravit předchozí chybný výpočet. Basketbalu přišlo omylem o dvanáct milionů korun víc, sledně došlo k nápravě. K tomu Bříza. „Kdybych já chtěl podvádět, nechal bych přece basketbalu 28 milionů. A neopravil chybu dvanáct milionů navíc.“

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
14:08
30. 1. 2023
Ondřej Škvor, redaktor Sportu

Opět laicky: Zdeněk Bříza je připravený, vypadá velmi přesvědčivě a umí vysvětlit všechna čísla, o nichž se vede řeč.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
13:58
30. 1. 2023
 

Bříza na základě různých podkladů a studií dokládá, že hokej a především fotbal byly dlouhodobě, rok co rok, dotačně podhodnocovány. „Jeden lyžař má desetkrát vyšší podporu než jeden fotbalista,“ říká. Nebo také to, že fotbal – pokud bychom vycházeli z členské základny – by musel pobrat téměř všechnu dotaci, aby jejich rozdělení bylo spravedlivé.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
13:53
30. 1. 2023
 

„Fotbal dotoval státní rozpočet půldruhou miliardou korun za rok,“ říká Zdeněk Bříza v souvislosti se sázením a loterijními odvody.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
13:50
30. 1. 2023
 

Bříza se znovu vrací k chybě ve výpočtu, kvůli níž fotbal přišel o devatenáct milionů korun. „Ze sledu událostí jednoznačně vyplývá, že Pelta neznal ty výpočty, jak tvrdí obžaloba. Kdyby je znal a věděl, že fotbalu oproti předpokladu chybí téměř dvacet milionů, asi by byl ostřejší.“ A pokládá si řečnickou otázku. „Měl jsem tam tu chybu nechat? Zamaskovat ji? Myslím, že jsem postupoval správně.“

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
13:34
30. 1. 2023
Ondřej Škvor, redaktor Sportu

Zpátky k výpovědi Kratochvílové. Laický pohled novináře: Oproti první výpovědi přednesla výrazně větší množství konkrétních důkazů, které alespoň z jejího pohledu svědčí o její nevině. Byť státní zástupce Ondřej Trčka tvrdí, že k podstatným věcem se v podstatě nevyjádřila. Co bylo od Kratochvílové nové, je zřetelné a hlubší poukázání na exministryni Kateřinu Valachovou jako na hlavní osobu odpovědnou za rozdělování dotací.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
13:30
30. 1. 2023
 

Zdeněk Bříza kritizuje práci státního zastupitelství, které si podle něj chybně vymýšlí sled událostí. „Kdyby to nebylo profláklé od našich politiků, řekl bych, že to je kampaň. Nikdo nerozumí problému dotací kromě pana státního zástupce, který přesně ví, jak se měly dotace udělovat.“

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
13:28
30. 1. 2023
 

Zdeněk Bříza: „Ministerstvo kopírovalo po našem odchodu naše výpočty téměř na korunu ještě další tři roky.“

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
13:27
30. 1. 2023
 

Zdeněk Bříza: „Tlak ze strany ctižádostivé paní ministryně byl tak enormní, že docházelo na emoce i slzy, a to nejenom u dívek.“

Vstoupit do diskuse
8

Kvalifikace na EURO 2024 v Německu

Program kvalifikace na EURO 2024 Skupina E Skupiny kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Českou fotbalovou reprezentaci čeká kvalifikační skupina E, ve které se utká s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem.

Fotbal dnes * Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud